kompost kovası

Yeni Kompost Kovamız

Bu bahar  ilk kez yükseltilmiş bahçelerimizi yaparken öyle çok kompost ihtiyacımız oldu ki… Yakınımızdaki fidanlık  ile ahbap oldum, yeni kompost kovamızı almak için de en önemli tetikleyici oldu.  Kendim de yapabilirdim ancak nerdeyse çöp kovası fiyatına bulunca da hiç kaçırmadım. Ayrıca yaşadığım yer  açısından estetik de önemliydi.

Kompost yapmanın önemi ve gerekliliğine hiç girmiyorum. Gıda atıkları çöp değildir ve çöpe atma devri kapandı bizim için, elim  de gitmiyor artık. Bir yıldır bokashi kompost yaptığımı  biliyorsunuz, ara ara paylaşıyorum. Bokashi  kompost organik mutfak atıklarını dönüştürmek için (özellikle iç mekanlarda) en pratik yöntem bence. Bana tek başına yetmemesinin en büyük sebebi  bahçe için hissettiğim kompost ihtiyacı idi. Her iki kompost metoduna  birlikte devam edeceğim bundan böyle.

Diğer yandan bokashi ön kompostu küçük  bahçemizde ağaç ve yeşilliklerden uzak farklı alanlara derin çukur açıp gömmek işi zorlaşmıştı.  Kompost kovası ile buna da çözüm oldu.  Bokashi ön kompostu da kompost kovasına boşaltmayı planladım,  hatta ilk ön kompostu boşalttım bile.

Okuduğum kaynaklarda ( Kaynak 1)  bokashi ön kompostun komposta eklenebileceği ve hatta süreci hızlandıracağı belirtiliyordu. Dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle;

 • Eklemeden önce komposto yığını karıştırıp havalandırıyoruz.
 • Bokashi ön kompostu orta kısma ekliyoruz ve kümelenmiş olmamalarına dikkat ediyoruz.
 • Üzerine  faydalı  mikroorganizmalar için  üzerine toprak ekliyoruz.
 • Bokashi  ön kompost  azot  yoğun olduğundan üzerine bolca  karbon  zengin materyaller ekliyoruz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

  Blogger 📝 

  Kategoriler

  Copyright @ cocuklacocuk.com