Yaz Yine Gelecek- Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Cunda’dan sonra Bodrum’a geçtik, bol bol yüzdük dinlendik. Çocuklara otelde konaklamak daha güzel geliyor, deniz, havuz , çocuk havuzu, çocuk kulubü derken keyif yapıyorlar.  Ama biz fena halde sıkıldık bu herşey dahil tatillerden. Cunda muhteşemdi bu anlamda bizim için. Yavaş yavaş çocukları da alıştıracağız bol gezmeli, tek mekana bağlı olmadığın  tatillere:)    Gerçi Bodrum’da kaldığımız Hapimag Sea Garden aldığımız yer doğayla iç içe  çam ağaçlarının arasında harika  bir oteldi, hakkını yemek istemiyorum.  Sahile çok yakın odada konaklamak  da bizim için süper oldu.    Sadece kahvaltı ve yemek yerinde bolca arılar var, kahve dumanı ile uzaklaştırmaya çalışıyorsunuz. Arılara alerjisi olanlar için uygun olmayabilir, tek negatifliği bu bence.

Otel hakkında bu kısa bilgi yeterli, ben asıl Saint John Şövalyelerinin inşa ettigi Bodrum Kalesi içinde kurulu olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gezimizden bahsetmek istiyorum.  Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde  yenilediğimiz Müze kartlarımızı burada da kullandık. yaz boyunca 2 büyük müze ve önümüzde daha nice müze ziyareti 9 ay olduğu düşünülürse 1 yıllık MüzeKart çok ekonomik.   Arkeoloji Müzesi,  Kalenin içersindeki açık alanlardaki sergiler ve kapalı salonlardan oluşuyor. Çok büyük ve antik çağlardan günümüze kadar   Akdenize  özgü bir çok eseri bize sunuyor.  Günümüzün gözde tatil mekanı  Bodrum, geçmişte de Akdeniz Deniz Tiacretinin gözdesiymiş.  Gezerken yine  son zamanlarda kapıldığım hisse kapıldım; o dönemin insanları bize ne güzellikler bırakmışlar biz ne bırakacağız onlara kocaman beton yığınları mı???  Bir çok medeniyete ve Akdeniz deniz ticaretine  ait bilgilere müzeyi gezerken görüyorsunuz. Müzeyi gezmek için uzunca bir süre ayırmanızı tavsiye edebilirim.  Alan çok büyük, birbirinden farklı dönemlere ait eserler ayrı salonlarda.

Yaz yine gelene kadar  tatil fotoğrafları ile idare edeceğiz., şimdi sonbaharın keyfini sürme vakti…

bodrum9

bodrum7

bodrum8

Deniz ticaretinin en önemli ekipmanları, taşımada kullanılan amforalar.  Taşıdıkları malzemeye ve döneme göre değişiklik göstermişler.

 bodrum4 bodrum5

Mezar taşları

 

bodrum3

bodrum6

Değişik dönemlere ait birbirinden güzel mozaikler

 

bodrum10

“Zıkkımın Kökü” deyiminin kaynağı, Zehirli zakkum ağacı imiş.

 

bodrum11

bodrum12  bodrum14

Kalenin değişik giriş kapılarından

 

bodrum13

bodrum1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir