Yabancı Yardımcımız için Çalışma İzni

Bir seneyi aşkın süredir yabancı yardımcımızla beraberiz.  Yardımcı meselesi 2 ve 3 de anlattığım gibi zorunlu aralıklarımız oldu, bu dönemlerde geçici çözümler bulduk, şansımız hep iyilerle karşılaştık ama yatılı bakıcıya alışınca diğer türlü zor oluyor. Üstelik şimdi eşim çok seyahatli bir pozisyona geçince evde bana destek olacak birisi çok önemli.  Bunu söylediğimde karşıdan ilk soru ” geceleri korkuyor musun” oluyor, korkmuyorum ama  bu şehirde aileden de uzakta olunca el ayak olacak birini istiyorum.  Bizim bakıcımız kaçak olarak görünmüyordu, halennormal vize ile giriş çkış yapıyor. Fakat giriş çıkışlarla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı ve ağustosta uygulaya girdi. Eski uygulamada 3 ay sonunda çıkış yapıp 10 gün sonra tekrar dönüş yapıyorken şimdi kaldığı süre kadar  memleketinde kalma zorunluluğu geldi. Yazın sürpriz bir şekilde geri gelemeyince başka birisini bulana dek çok zorlandım.

 Aynı durumlarla karşılaşmamak için bu aralar eşim ve ben iki koldan yardımcımıza çalışma izni almakla uğraşıyoruz.  Çalışma izni alımı için öncelikle 6 ay geçerli ikamet tezkeresi almak gerekiyor.Emniyet müdürlüğü yabancılar şubesinden yapılmakta. Bu belgeyi almak için pasaport detaylarının yanı sıra  yabancı çalışanın Ziraat bankasında bir hesabı olması ve orda belli bir miktarda parası olması isteniyor. Yatırılan paranın blokajı 1 hafta sonra kalkıyor, tamamını çekebiliyorsunuz. Sonra vergi kimlik numarası alınıyor. Ve bir dolu formalite belge. Benim eşim  ikamet tezkeresi belgelerini tamamlarken beni m iznin gerektiği için  olaya bende dahil oldum. Yani bu işi kötü niyetli  eşelrden korumak için mutlaka eşinin de gelip o belgeyi imzalamasını istiyorlar. Yabancı çaışan ise emniyet müdürlüğüne her gidişte bizimle beraber. ( iyi bir uygulama olmuş)

Geçtiğimiz hafta ikamet tezkeresini aldık. Turist vizesi ile çalışmayı önlemek için bu belgeye başvurunun ardından 10 günlük süre içerisinde Çalışma Bakanlığı na online başvuru yapılması gerekiyor ki lu an online başvurumuzu yapıyoruz.  İlk aşamadaki belgelerin taranmış halleri ve e-devlet şifresi gerekiyor. Başladık, eksik kısımları tamamlayacağız.

Yabancılar için çalışma izni alımı ile  ilgili bilgileri çok detaylı bir şekilde Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı pdf dosyasında bulabilirsiniz, burada.

Tamamladığımız zaman  bir miktar sigorta primi devreye girecek onu da yardımcımızla yarı yarıya ödemek hedefimiz.  Bir kaç yıl daha çocuklar büyüyene kadar yatılı bakıcımız ile devam etmeyi düşünüyoruz ama kısmet bu işler bakalım zaman ne gösterecek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kolay gelsin
    öneli bu işler
    işleriniz rast gelsin

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com