Ya İstiklal, Ya Ölüm

İngilizler 9 Mart 1919 da Samsun’a askeri birlik çıkarmışlardaı. Buna tepki olarak Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekmişti. ve İngiliz Yüksek Komiserli’nin de Türk halkının silahlandığı konusundaki şikayetleri üzerine , bu bölgeye güvenilir bir kumandanın gönderilmesine karar verilmişti. Mustafa Kemal için bu “görev” bulunmaz fırsattı. Ve bu yolculuğa çıkışının gerçek amacını, “Nutuk” ta  dile getirecekti….

“Temel ilke, Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülemez. Halbuki Türk’ün haysiyeti, gururu ve kabileyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir  millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!… O halde, Ya istiklal, ya ölüm!

“Ya istiklal, ya ölüm” rotasıyla yola çıkılıp nice kan ve emekle  bize bu ülkeyi emanet eden başta Atatürk ve silah arkadaşlarına borcumuz büyük, ruhları şad olsun.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve  Spor Bayramı’mız kutlu olsun

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com