UMUT- AYŞE KULİN

Ayşe Kulin’in Osmanlı’nın son dönemini anlattığı “Veda” romanının devamı olan “Umut” romanını bitirdim nihayet.  Bir Ayşe Kulin hayranı olarak  okuduğum tüm kitapları gibi  Umut’u da çok severek okudum.

Cumhuriyetin ilk yıllarında geçen romanda ,  o dönemin tarihsel   sürecini de  anlatıyor bizlere. Romanın alt başlıklarında kullanılan ” Hayat Akan bir  Sudur” sözü gibi, inişleriyle çıkışlarıyla , umutları ve üzüntüleri ile anlatılıyor ailenin hayatı.  Bir  ermeni olan  Aram ve türk kızı Sabahat’ın aşkı  günümüzde pek de rastlamadığımız fedakarlıklarla dolu. Sonunun ne olduğunu bilemiyoruz , yine  devamı gelecek bir roman,  Umut. Ayşe’nin doğumu ile bitiyor. İnsanın kendi doğumunu anlatması ne kadar özel gerek.

Geçtiğimiz aylarda  Mavianne’nin Ayşe Kulin ile yaptığı bir röportaj vardı,  kitabı bitirdiğim zaman tamamını okudum.  Okuyup da benim gibi kitap kapağındaki fotoğrafı merak edenler için anne ve babasına aitmiş. Daha fazla detay için bu güzel röportajı okuyun mutlaka.

Kitapta  kendimden izler bulduğum 2 konu vardı, ilki; eşimin ailesi sebebi ile , Muhittin’in ailesinin Bosna Hersek’ten göçü ve  İstanbul’da Boşnak geleneklerini devam ettiren hayatları.

İkincisi ise Ayşe Kulin’in babası Muhittin’in  Adana’da geçirdiği günler. O’nun genç bir mühendisken bataklık olan Adana ovasını düzeltme çabası. Ben yaşım itibariyle ; Adana’yı hep verimli ova , barajında  bol sular olarak tanıdım, sıtma kabusunu annemlerden biliyordum ama bataklığı kurutma çabalarını yeni öğrendim.  Bir şekilde sevgili Ayşe Kulin bu yazıya ulaşırsa ( daha önce Nermin Bezmen’in  Aurora’nın İncileri kitabına  bıraktığı yorum bizi çok mutlu etmişti) bilmesini istiyoruz ki; babasının hayal ettiği herşey gerçekleşmiştir, Adana pamuk ovalarına dönüşmüştür. Şimdi sıtmanın ne olduğunu bilmeden büyüyen bir nesil vardır Adana’ da.

19 thoughts on “UMUT- AYŞE KULİN

 1. ayşe kulin kitap okumaktan sıkılıp ara verdiğim zamanlar çabuk okunması dolayısıyla tekrar beni okumaya bağlayan bir yazar.İyi ki var…

  — Çok haklısın, okumayı sevdiren bir yazar.

 2. Okunacaklar listeme ekledim hemen.Sevgiler..

  — Sevgiler Anka, düşüncelerini paylaş sonra bizimle.

 3. Ben de cok severek okumustum.
  Devamini istiyorum

  — Devamı da bir kaç seri şeklinde olacakmış sanırım, röportajda okuduğum kadarı ile, bekliyoruz.

 4. Merhaba,
  Ayşe Kulin denilince akan sular duruyor benim için,
  Çok önemli bir yazar,
  Kitaplarını ilk çıktığında alıp,
  Sular seller gibi okuyorum,
  Kendisi ile de tanışma şansım oldu,
  İnanın nasıl güzel, zarif ve alçak gönüllü bir insan,
  Benim gibi amatör bir muhabirin 2 kez röportaj teklifimi kırmadı,
  Hem Veda hem de Umut romanları ile ilgili onunla röportaj yapma şansını bana verdi,
  Buradan Ayşe Kulin’e teşekkür ediyorum..

  Ayrıca sizlere de çok teşekkürler arkadaşlarım yazınızdan benim röportajımdan bahsettiğiniz için.,

  Sevgilerimle…

  Mavianne’cim inşallah bize de kısmet olur hayranı olduğumuz Ayşe Kulin’le tanışmak. Güzel röportajın için tekrar teşekkürler.

 5. Çok etkilendim..

  Kitabın Ayşe Kulin’in anne ve babasının hayatından bahsettiğini bilmiyordum.Uzun zamandır görüyorum kitabı,sizin bu güzel anlatımınızla ben de çok merak ettim…

  Ana Tema’nın bahsettiği bir kitap vardı ,ikisini birlikte sipariş veriyorum hemen…

  Sevgiler,

  — Umarım okuduğunda da çok seversin Delfina.Ana Temanın kitabı benim de listemde

 6. Vedayı okudum ama Umutu okumadım henüz. Ne çok okunacak kitap var, nasıl sıra gelecek bilmiyorum. Sevgilerimle

  — Sizde iyi okuyuculardansınız , araya girer bu kitapta

 7. Öncelikle bloğuma bıraktığınız yorum için teşekkür ediyorum.Yeğenimin şu an hastanedeki tetkikleri sürüyor.İnşaallah tez zamanda iyi haberlerini alırız Allahın izni ile…
  Ayşe Kulin’in birçok kitabını bende severek okudum.Vedayı okumamıştım, umut’u da merak ediyordum.Demek umut vedanın devamı o halde vedayı okuduktan sonra Umut’u okumalıyım.Oysa ben önce umut u okuyacaklar listeme almıştım.bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum arkadaşlarım.sevgiler.

  Tekrar geçmiş olsun Mehtap’cım, iyi çıkar sonuçlar inşallah.
  Bağımsız da okunabilir aslında ama birlikte okumanın daha güzel olacağını düşünüyoruz.

 8. 4 gün önce Ayşe Kulin kitapları serisinin eksik 4 parçasını tamamlamanın huzuru ile UMUT kitabını temin etmek için haftasonunu bekliyordum ki yazınız ilaç gibi geldi. Ayşe Kulin ve İpek Ongun kitaplarının hayatımda vazgeçilmezlik gibi bir özellikleri vardır. Sevgili maviannem’in röportajlarını da su gibi içiyorum bu sebeple sağolsun.

  — Ne güzel, Umut’u da beğenirsiniz o zaman

 9. bende umut vardı hemen vedayı alıp ikisinide yutuyorum..:D
  — Veda ile birlikte okursanız daha güzel olacak

 10. Bu tür konulardaki eserleri ben de büyük bir ilgiyle okurum. Hatırladığım bir tanesi Hanna’nın kızı (veya benzer bir isim) ingilizceydi. Bir kadın annesini ve annanesini ve tabii kendisini anlatıyor. Büyük çileler, evlilikler, aşklar, tabular.. Nesilden nesile hızla değişen toplum düzeni, zamanla kaybolan acımasız töreler.. Eski zamanlarda kadınlar için hayat çok daha zormuş. Bizde nasılsa İsveç’te de aynıymış. Gerçi bizde bazı yörelerde şimdi hâlâ değişen hiçbir şey yok.

  — Bazı yörelerimiz yerinde sayıyor değil mi, özellikle kadınların söz sahibi olabilmesi açısından

 11. Veda yı yaz tatilinde okumuştum. Umut geçen gün verdiğim siparişlerim arasındaydı yeni elime geçti. Elimdeki kitap bitince hemen başlayacağım inşallah. Veda çok zevkle okuduğum bir kitaptı eminim ki umut içinde aynı şeyi söyleyeceğim..

  Umut’u da seveceğinden eminiz sevgili Nur.

 12. ayse kulın cok hos bır yazar sevılmeyecek gıbı degıl kı

  – Bizim gibi bir Ayşe Kulin hayranı daha

 13. Listeme sayenizde iki kitap daha eklendi. Ayşe Kulin romanlarını ben de çok severim ama epeydir ihmal etmiştim kendisini, sayenizde yeniden listeme aldım.Sevgiler.

  — ikisini de beğenirsin umarız sevgili Rüzgar.

 14. Ayşe Kulin sanırım biyografik roman konusunda Türkçe’de en iyilerden. Bu yöntem ayrıca resmi bir biyografiden daha akıcı vedaha keyifli oluyor okur açısından da… Füreya gayet başarılıydı mesela… Füreya yalnızca bir biyografi olsaydı bu kadar insana ulaşamazdı diye düşünüyorum, edebiyatın gücü bu olsa gerek:) Hikayeleştirme her zaman daha keyifli…
  Bu arada yine sitemizden imzalı kitap hediye ediyoruz bilginize:) Reklam koktu biraz ama, o da affınıza sığınarak…


  Biyografik roman ve tarihi hikayeleştirme birleşince kitapları zevkle okunuyor.
  En güzel hediye kitap, kitap hediyelerine gelip bakıyoruz hemen

 15. selamlar,evet bende zevkle her iki kitabıda okudum şimdi burada bizim bana göre genç nesile özendiriyorum okumaları için,
  sevgiler.

  — Çok güzel yapıyorsunuz, sevgili hamdiyehome. Rüzgar’ın bu yazısında türkiye de okuma oranının onbinde 1 olduğu söyleniyor, felaket üzüldüm.

 16. Bende incelemek isterim,tembelliği bırakmanın zamanı çoktan geldi aslında…

  İyi pazarlar diliyorum..

  Pelin, sevgili anneve çocuk’un da dediği gibi okumaya yeniden başlamak için ideal bir yazar Ayşe Kulin . Bu kitaplarda bir çırpıda okunuyor.

 17. kitap okumasını sevenlere şiddetle tavsiye edebileceğim bir yazar sevgili ayşe kulin.veda ve umut uda okudum bütün kitapları gibi.umut un devamını bekliyorum.aram ile sabahat ın aşkları yarıda kaldı kanısındayım.çok sürükleyici.ayrıca anlamıştım muhittin beyin ayşe kulin in babası olduğunu.sevgili ayşe kulin e sesleniyorum;lütfen beni duysun ve devamını yazsın,lütfen.sevgilerimle..

 18. ayşe kulinin kitaplarını severek okuyorum bence çok iyi bir yazar..:)

 19. Ben vedayı okumadım umut kıtabını okudum. aram ve sabahatın sonunu cok merak edıyorum devamı gelıcekmı ?

  — Bu sorunun cevabını benim vermem çok zor, ama kendi görüşüm geleceği yolunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir