Uğur Böceği Kumbara

Son dönemde sıkça gelen projelerimizden biriydi kumbara yapmak.  Uğur böceği şeklinde kumbara yapacağım diyerek heyecanla geldi eve. Proje süresi oldukça uzun verilmişti, daha önümüzde bir onbeş -yirmi gün vakit olduğu halde yapıp tamamlamak istedik.

Kullandığımız malzemeler şöyle:

Kalınca bir karton, sünger kağıt, siyah yün ip, hareketli gözler, tüylü çubuklar, amigurumi gözler

Amacım uğur böceğinin gövdesini yassı bir silindirden hazırlamaktı.

Bir tabak yardımıyla, kartona iki adet daire çizdim.

Dairelerin kenarlarına çıkıntılar yaptım ki bunları yapıştırmada kullanabileyim.

Dairelerin çevresi uzunluğunda kalınca bir şerit kestim .

Bu şeriti dairelerden birine kenarlarındaki çıkıntıları kullanarak yapıştırdım.

Kırmızı sünger kağıttan, kartondan dairelerle aynı ölçüde bir daire kestim. Üzeri için siyah sünger kağıttan benekler hazırladım. Biliyor musunuz uğur böceklerinin üzerinde sadece yedi tane benek olurmuş. Ben de benim çocuklardan öğrendim, böylece kestiğim birkaç fazla benek boşa gitti. Uğur böceği kumbaramızın kanatları açılabilir olsun istediğimiz için sünger kağıttan daireyi ortadan ikiye kestik.

Silindir şeklinde gövdenin yapıştırmadığımız yüzünün tam ortasına bir kesik yaptık, böylece bozuk paralarımızı buradan içine atabileceğiz. Sünger kağıttan kanatları hareketli olabilsin diye bir ucundan amigurumi gözlerle  buraya tutturduk. Onun yerine raptiye veya benzeri bir nesne de kullanılabilir, arka tarafını bir şekilde sabitlemeniz şartıyla.

Uğur böceği için bir de kafa yapmayı düşündük, bunun için burada da çok detaylı anlattığımız şekilde bir ponpon hazırladık. Ponpona siyah tüylü çubuklardan sararak antenlerini oluşturduk. Antenlerin ucuna da kırmızı tüylü çubuklardan sararak renk kattık. Hareketli gözleri de ponpona, ponponu da gövdeye yapıştırdık.

İşte kanatları açılabilir uğur böceği kumbaramız.

Geometrik şekillerin açılımı için buraya, geometrik şekillerden farklı bir proje içinse buraya bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. güzell

  2. çok güzel

  3. yine harikasınız,ellerinize sağlık

  4. çok güzel olmuş çok beğendim yapanın eline koluna sağlık çok güzel

  5. vav

  6. bu süper olmuş, sizden bir ricam var, gülmekten ölmezseniz kağıttan bir şeyler yapımı detayları verir misiniz, kağıttan uçak yapayım dedim, beceremedim de:((( netteki her anlatım da facia..ben anlamadım, 5.5 yaşındaki çocuk nasıl anlasın? kağıttan kalp yapalım dedik, videodaki gösterimden birşey anlayamayan minik insan aldı eline makası kalp şekli kesip bana hediye ediverdi, küçük bir origami dersi lütfen!!!

  7. yine harikasınız,ellerinize sağlık

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com