UÇURTMA AVCISI- KHALED HOSSEINI

İlk kez sevgili Geveze Kalem’in blogunda Uçurtma avcısı hakkında yazdığı yazıdan etkilenip okunacaklar listeme not almıştım. Ardından kızkardeşimin ve eşinin de severek okumasıyla, onların ardından kaptım kitaplarını.

İki farklı etnik kökenin arkadaşlığı çerçevesinde, dostluk, bağlılık , sadakat, vicdan üzerine bol bol düşündüren  ve bir yandan da Afgan halkının tarihsel gelişimini gözler önüne seren bir roman. Afgan halkının başının geçenlerden habersizmişim ben.  Toplumun etnik kısımlara ayrılması ne kadar tehlikeliymiş, bir nevi köle olarak doğuyor hayatta bazıları. Onların hislerinin kimse için önemi yok.

Çocuk, yaşlı farketmeden yaşanan bunca acının gerçek olması ürpertti beni. Memleketini bırakmak zorunda olmak, geri dönememek, döndüğünde sana ait bir şey bulamamak. Çocukların akıllarının almayacağı acılara , zorluklara maruz kalmaları, tacizlerle yaralanmış ruhlar, hepsi var bu Uçurtma Avcısı’nda.

Kitapta  tekrarlanan bir şey var; Tek bir günah vardır o da hırsızlıktır. Bir insanı öldürdüğün zaman , bir yaşamı çalmış olursun, karısının elinden bir kocayı, çocuklarından babayı çalmış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

Uçurtma Avcısında çalınan o kadar çok şey  var ki, hepsine ayrı ayrı üzüldüm. O kadar sürükleyici olmasına rağmen, beni çok üzen kısımlardan sonra aralar koyarak devam edebildim kitaba. Gözyaşlarına hakim olup okuyan var mı bu kitabı?

Bittiğinde ne kadar şanslı olduğumuzu düşünüp, şükrettim.

Kitaptaki bana göre en şirin yer hayatını devam ettirmeye çalışan insanların gülmek için birbirine Nasreddin Hoca fıkrası anlattığı  bir kaç Bölüm, Nasrettin Hoca ne büyüksün sen.

18 thoughts on “UÇURTMA AVCISI- KHALED HOSSEINI

 1. Ben filmini izlemistim gozyaslarima hakim olamayarak 🙂

  — Filminin olduğunu kitap bittiğinde öğrendim , çok etkileyici olduğuna eminim.

 2. Ben şu anda “Bin Muhteşem Güneş”ini okuyorum aynı yazarın, tavsiye ederim. Duyguları tanımlamada, anlattığı ortamın gerçekliğini hissettirmede çok başarılı bir yazar. Sonraki kitabım “Uçurtma Avcısı” olacak kesinlikle. Sevgiler 🙂

  Rüzgar, Bin Muhteşem Güneş’in de çok güzel olduğunu söylüyorlar, benim okumam için araya biraz zaman koymam gerekecek.

 3. selamlar,evet bu romanlar bizim kendimize gelmemizi sağlıyor,ben de alınacaklar listesine bu kitabı da ekledim,
  sevgiler gönderiyorum,yolcunuza hayırlısıyla sağlıkla kavuşun inşaallah.

  — Teşekkürler iyi dilekleriniz için, kitabı okuyun mutlaka, kendimize fazlasıyla getiriyor.

 4. Günaydın
  Konusuna bakılırsa güzel bir kitaba benziyor
  Okunacaklar listesine bende ekledim
  Teşekkürler

  -Mutlaka okumanı tavsiye ederiz sevgili Yelda

 5. Ne kadar şanslıyız ama bu şansı malesef kaybetmek üzereyiz. Artık bir arada yaşayamayan bir topluluk olma yolunda hızla ilerliyoruz. Artık sağcı solcu yok. Artık ayrılıklar çok daha vahim, ayrı mahallelere doğru gitmekteyiz. Ve bu beni çok ürkütüyor. Hele de bu kitaptan sonra daha çok.
  Kitabın son çeyreğini gözyaşları içinde okudum ben de. Sevgiyle selamla

  Çok haklısın Lale Abla, bölünmek için parametreler o kadar çok ki şu anda. Oysa tam tersine toplum olarak daha bir karışmışız, çözülmeyecek akrabalık ilişkilerimiz var ama bir tetiklendi mi farklılıklar, neler olur neler. Korkularımız aynı. Kitabı okurken bunları düşününce gözyaşları daha da arttı doğal olarak.

 6. ilk sıraya koydum ben de,
  alacağım hemen
  çok merak ettim
  lale ve senin önerinle
  öptüm seni

  — Mavianne, senin de kitabı beğeneceğini düşünüyoruz.

 7. Özlemciğim bana bıraktığın yorumuna cevap olarak da yazdım ama gerçekten orada yaşanılanlar insanın kanını donduruyor.Halimize şükrettiriyor kitap. o insanlara da Allah yardım etsin.Canım Bin Muhteşem Güneş de daha çok etkileneceksin. çünkü orada da kadınların yaşadıkları gözler önüne seriliyor ve daha da şükrediyorsun ve orada yaşayan kadınların yaşadıklarını okurken adeta sende yaşıyorsun .o nedenle Bin Muhteşem Güneş daha çok ağlattı beni.Okurken gözyaşım hiç durmadı.Ağlarken daraldım ve yine de okumaya devam ettim.O kitabı da,şimdi değil(Hamilesin.senin bu tür duygu yoğunluğu yaşaman bebek için de senin içinde iyi olmaz) ama mutlaka okumanı tavsiye ediyorum ileriki yıllarda.sevgiyle ve sağlıkla kalınız.

  Yorum cevabına da baktım Mehtap’cım. Kanımız dondu okurken bir de kendi milletinin sana yaptığı bir zulüm din kisvesi altında. 2. kitapta bayanlarda neler vardır kimbilir. Ben bunda daraldığım yerlerde durdum.,ilerleyen zamanlarda okuyabilirim diğerini ancak.

 8. Ben simdi de filmini izlemek istiyorum 🙁

  Kocaman sevgiler, opucukler gonderiyorum size ;))

  Filmi de çok güzel olsa gerek, romanlardan uyarlanan filmlerde önce kitabı okumayı seviyorum , bunda da tesadüfen önce kitabı okudum, filmi merak ediyorum.

 9. Bugünlerde adını çok sık duyduğum bir kitap, ben de en kısa zamanda alıp okuyacağım. Teşekkürler çocuklaçocuk.
  — En kısa zamanda oku Sesiber’cim, tavsiye ediyoruz.

 10. beni çok etkileyen bir kitaptı bu. küçük çocukların yaşadıkları çok acı verici ne yazık ki:(
  Yazarın diğer kitabı da çok etkileyici tavsiye ederim.

  — çocukluklarını bilememişler zavallılar. Diğer kitabı da ekledik listemize Zeya’cım

 11. benimde en kısa sürede almam gereken bir kitap olduğunu düşündüm, tavsiye için teşekkürler arkadaşlar.

  Evet evet okuyunca sen de seveceksin Embir.

 12. 2 gecede bitirmiştim bu kitabı, inanılmaz etkileyici, anlatımı muhteşem ve dediğin gibi gözyaşları içinde okunuyor. Şimdi Bin Muhteşem Güneşe başlıyorum, umuyorum ki o da aynı tadı verir.


  Kitap hepimizin ortak beğenisini toplamış. Bin Muhteşem Güneş içinde aynı güzel yorumları duydum hep

 13. bende cok merak ettim dogrusu, iki kitabida aldim listeme, tesekkurler…

  — Okuyunca yorumlarını merak ediyoruz sevgili Aşk meleği

 14. bende geveze kalemden aldığım bilgiyle okudum bu kitabı. gerçekten çok güzel ve düşündürücü bir kitap. hemen okuyup bitireceğine eminim.
  sevgiler.

  — Bitirdim ve çok beğendim.

 15. Ben Bin Muhteşem Güneş adlı kitabını okumuştum.Çok çok beğendim.Mutlaka okumalısınız.Ve arkadaşımdan da bu kitabın methini duymuştum.Sizden de aynı övgüleri duyunca mutlaka okunması gerekenlerin arasına notumu aldı.Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
  İki kitabı da okuyanlar çok beğenmişler, ilk kitabı okuduktan sonraki yorumlarını da merak ediyoruz.

 16. okudum..
  ağladım..
  düşündüm…
  …kim bilir hangi uzak yaşantılar bizi böylesine bir durumda bu denli etkileyebilirdi..” izlemek yeterszi kalır bence okumakla zenginleştirmek gerek düşünceleri…
  şiddetle öneriyorum kitabı.

  uzak yaşantı diyoruz ama ben kitabı okurken bize benzediklerini düşündüm kültür olarak. Sonuçta bizim de bir ayağımız doğu. Bunu pakistana gittiğimde de hissetmiştim.

 17. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplar.Yazarın kurgusu bence muhteşem.Ülkesinin gerçeklerini dile getirerek kitabı aracılığıyla bütün dünya insanlarına anlatıyor.Herkesin okuması ve üzerine düşünmesi gereken bir kitap.

  –Kitap hakkında benzer düşüncelerimiz olması ne güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir