Tişört Baskısı

Çocuklarla birlikte faaliyet yapmayı onları mutlu ettiğini bildiğim için çok seviyorum. Faaliyetlerimiz de artık yaşımıza göre büyüdüğü için ilginç konular bulduğumda gözlerinin parladığını hissediyorum.

Kendinize istediğiniz desenlerde tişörtler yapmak ister misiniz diye sorduğumda , cevap yerine bir dolu soruyla karşılaştım.

-Nasıl yani?

-Her deseni seçebilir miyiz?

-Kaç tişört yapabiliriz?

-Ne zaman başlıyoruz?

İki oğlum ve bir de yeğenim için üçer tshirt yapmaya karar verdik. Bu arada minik yeğenim Batu’yu da atlamak olmazdı İnternetten istedikleri resimleri seçtiler. Batu için de abileri iki desen seçti. Benim de bir katkım olsun diyen babaannemiz tüm beyaz tişörtlerimizi finanse etti, kendisine tekrar teşekkür ederiz.

Daha önceki t-shirt çalışmamızdan yaklaşık üç yıl sonra tekrar transfer baskı kağıtlarımızı aldık elimize. İnternetten seçtikleri desenler daha çok Ben10 ve smack down karakterleri ağırlıklı desenlerdi.  Desenleri fotokopicide transfer kağıtlarına yazdırdık ve burada anlattığımız gibi ütüyle tişörtlerin üzerlerine transfer ettik.

Şimdiki hedefimiz koyu renk tşörtlere baskı yapmayı denemek. Bayılıyorlar tişörtlerine, bu da beni çok sevindiriyor.

Yuklarda ki fotoğraftaki tişörtlerin desenleri soldan sağa şöyle

1- Rey Mysterio (smcakdown karakteri)

2 Royal Rumble

3-Undertaker

4-Icy TOwer( Facebook ta oynadıkları bir oyun)

5-Tüm Ben10 karakterleri

<!– bö!2010 kullanıcı kodu= 9d22e4cb0c2e3bb521d0e174cf27c6227fc295f1 –>

14 thoughts on “Tişört Baskısı

 1. aa harika yapmışsınız.daha geçen hafta içinde bende nasıl baskı yapabilirim diye düşünüyordum.
  transfer kağıt bulmalıyım sanırım değil mi?
  harikasınız !!

 2. ellerinize sağlık. bende yıllar önce kendi resmimi basmıştım tshirtüme. Ozmn çok modaydı…

 3. Sizin kadar becerikli anne ender…. sizin gibi annem olsun isterdim ne yalan söyleyeyim 🙂 ben de çocuğum olunca inşallah böyle yaratıcı olurum…..
  mutlu haftalar

 4. Çok güzel fikir .
  Çokda güzel olmuş.
  Ben fotokopicilerde böyle bir işlem yapıldığını bilmiyordum.
  Özel günler için çok güzel bir hediye olabilir böyle bir şey…

 5. çok güzel olmuş..
  Bayıldım..Ellerinize sağlık..Bende denemek isterim.
  Transfer kağıdını edinir edinmez bu işi halledeceğim.
  Sevgiler..

 6. Yeteneksizin: yıllar önce de inanılmaz modaydı o zaman sadece bu işi yapan bir sürü dükkan vardı, hala var mıdır acaba?

  Esin; fotokopiciye flash disc de goturduk seçtiğimiz desenleri, orda bilgisayarda A4 kağıda göre ayarlayıp printerdan çıkardılar desenleri,

  Karmançorman’cım sen de çok güzel bir anne olacaksın, biz eminiz

  Stil Direktörü: çok sevindiler çok

  Sdilek: kolay gelsin sana da çok keyifli bir iş

 7. nasıl güzel bir şey bu, çok kolay gibi anlatmışsın Fulyacım ama gerçekten de bu kadar kolay mı ki???

  Güle güle kullansınlar t-shirtleri çocuklar…

  SEVGİLER HEPİNİZE

 8. Süper olmuş, çocuklar bayılmıştır.. güle güle giyinsinler 🙂 ellerinize sağlık… sponsoruda unutmamak lazım,ellerinden öpüyorum…

 9. çok güzel bir etkinlik yapmışsınız elinize sağlık. biliyordum fakat mürekkebinin özel olduğunu düşünüyordum ve sizden öyle olmadığını öğrendim teşekkür ederim. en kısa zamanda çocuklarımla baskı yapıcam…

 10. ellerinize sağlık çok güzel olmuşlar bende oğluma yapmak istiyorum yaptığınız bu baskılar uzun ömürlü oluyormu acaba?Bu konuda bilgi verirmisiniz??

 11. Transfer kağıdı yerine asetat kağıdı da kullanılabiliyormuş.Siirt’te transfer kağıdı bulmak zor.Bu yüzden asetat kağıdı denicem.Asetat kağıdının kullanım şeklini bir siteden alıntı yaptım.Umarım işinize yarar. 🙂
  2. YOL: ASETAT KAĞIDI KULLANMAK

  Bu yolun farkı kullanılanılan kağıdın farklı olması ve buna bağlı olarak aktarım işleminin kolaylaşmasıdır. Diğerine göre çok daha güzel bir sonuç veriyor. Çizimi asetat kağıdına çıkartın. Fotokopiciler bunu yapıyor. Bir öncekinde olduğu gibi sonra plaketin üzerine yerleştirin. Asetat kağıdının ütüye yapışma ihtimaline karşı üzerine ince bir kağıt koyun (yapışmıyor ama olsun). Ütüleyin ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kağıdı kaldırın. Tonerin tamamına yakını plakete geçecektir. Suya sokmaya gerek yoktur. Çizimin boyu büyükse, plaketin üzerinde biraz önce bahsettiğim çizilmeler varsa yollar plaketin üzerine tam çıkmayabilir. Büyük boyutlu çizimlerde de çizimin tamamı çıkmayabilir. Bunun için asetatı kaldırırken dikkatli olun ve her yere yeteri kadar ütü uyguladığınızdan emin olun. Ama yine de büyük boyutlarda asetatın genleşmesi sorun çıkarabilir. Uzun ütüleme süresinin de tonerin plakete geçmesini zorlaştırdığını gördüm.

  Kuşe kağıt ne kadar ince olursa o kadar az sorunla karşılaştım. Ayrıca devre ne kadar büyükse çizimi aktarması da o kadar zor oluyor. Çünkü ütüleyince (özellikle asetat) kağıt genleşiyor ve soğurken toner tam yapışamadan kalkıyor. İnce kuşe kağıdı büyük boyutlu devrelerde daha iyi sonuç verdi.

  Yöntemler çok basit ve kullanışlı. Bu şekilde herhangi bir kitaptaki çizimi de plakete aktarabilirsiniz. Bunun için kitaptaki çizimin aynadaki görüntüsünü almak gerekebilir. Bunu da, önce bir asetat kağıdına çizimin fotokopisini alıp, sonra şeffaf olan asetat kağıdının diğer yüzünden fotokopi çekerek elde edebilirsiniz. Neden kuşe kağıt kullanıyoruz diye düşünüyorsunuzdur. Çünkü sıradan bir kağıtta toner kağıdın içine işliyor ve kağıtla beraber büyük kısmı ayrılıyor. Önemli olan tonerin içine işlemeyip yüzeyinde kalacak bir kağıt kullanmak.
  Bu kadar basit.

 12. Az önce yazdığım galiba tişörtler için değil.Yarın deneyip buraya açıklamayı yazarım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir