TIĞ İŞİ BANYO TAKIMI

Tığ işi banyo takımlarını yabancı bloglarda çok sık görüyoruz.

Onlarda var, biz de yok mu?

Olmaz mı? Rahmetli teyzem yaklaşık 25 yıl öncesinden başlayarak , kendi kızı ve yeğenlerine benzer tığ işi banyo takımları işleyerek hediye etmiştir. Fotoğrafta gördükleriniz, bana rahmetli teyzemden yadigar kalan, dönem dönem severek kullandığım , örtü ve fırçalık seti.

Tığ işi bilenler için örneği çıkarmak çok zor değil. Fakat boyutları düşünüldüğünde ( çamaşır makinasını örtüyor) çok emekli ve uzun süren bir iş. Bu kadar emekli tığ işi örgü takımlarının da güzelliği, senelerce kullanılmasına rağmen renginde ve şeklinde hiç bir deformasyona uğramaması.

Örtü ile birlikte işlediği fırçalıklarla ilgili bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Fırçalık şeklinde ördüğü silindirleri kestiği pet şişelere yerleştirerek hem daha sağlam bir duruş hem de geri dönüşüm projesi oluşturmuş. Canım teyzem , bir ara pet şişeleri attırmazdı bizlere, kullanıyorum onları diye. Tabi, böyle bol tüketim yoktu o dönemde ve büyüklerimiz tekrar kullanım konusunda daha yaratıcı idi.

Nur içinde yat, teyzeciğim.

9 thoughts on “TIĞ İŞİ BANYO TAKIMI

 1. renkler gerçekten güzel.banada annem ördü şu tüylü iplerden zevkle kullanıyorum;hemde çok kullanışlı.fotosunu çekiyimde yayınlayım bende:))

 2. teyzenin el emeği göz nuru bir ojeye sahip olman şimdi ne kadar anlamlıdır..
  eline sağlık.

 3. Valla teyzenin ellerine saglik!Cok guzel olmus.

  Ozel not:Kimi zaman insanin cani sikkin oluyor , bu sene benim hayat testinden gecme senemdi (blog yazilarinda da gormussundur) ama hersey geciyor.Hatta geri donup o gunlere bakip kendimle gurur duyuyorum.

 4. valla annemin de vardı bunlardan. Hatta işi daha da ileriye götürüp pamukluk falanda yapmıştı. İkiucu açık bir torba gibi örmüştü. İki uucundan da büzmüş asmıştı. Altta kalan kısmından alacağımız kadar pamuk çekiyorduk. Sevgiler size

 5. rahmetli teyzenin örgüsü çok güzelmiş,çok muntazam,renklerde harika ,güzel bir hatıra olmuş….
  güle güle kullan….

 6. Teyzenizin eline sağlık ne kadar çok emek verilmiş güle güle kullanın:)


  Çok büyük emek ve sabır, Nur içinde yat teyzeciğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir