TEREYAĞ KÜPÜ

kupKüp içinde tuzlu tereyağı markette gördüğüm anda hemen satın aldım. Hem tuzlu tereyağ üstelik küpte hem de tahta kaşık da yanında hediyesi.Tahta kaşık kimin umrunda ben tereyağını çok severim özellikle de tuzlu tereyağını. Bana bu tat hep küçüklüğümdeki ramazan’ları hatırlatır. Sıcacık pideye sürülürken eriyen mis gibi kokan tereyağ. Şimdi kilo endişesiyle çok fazla yiyemesek de çocukların kahvaltılarında ve yemeklerinde kullanmaya özen gösteriyoruz.

Biz küçükken anneannem Bolu’dan getirirdi tuzlu tereyağı. Oranın tereyağı çok lezzetli olur özellikle de tuzlu olanı. Kardeşim de ben de çok severdik bu lezzeti, uzun zamandır yemediğim için de özlemişim. Biz ailecek kısa sürede bir küp tereyağı yiyip bitirdik.

Küp ise bir süre dolapta yerini bulmayı bekledi. Zamanla üzerinde hafif beyazlaşmalar oldu. Biz de atmak yerine boyayıp değerlendirmeyi düşündük. Evde olan eşyaları değerlendirmek onları boyayıp süsleyerek eskiden yeni yapmayı, kullanılmayacak eşyaları kullanılır hale dönüştürmeyi severiz.

Küpün içi zaten sırlı olduğu için dokunmadık, dışını ise koyu kahverengi akrilik boya ile bir kat boyadık, kuruduktan sonra hafifçe zımparalayıp ikinci kat boyayı sürdük. Bir gün tamamen kurumasını bekledikten sonra boyutlu boya (boncuk boya) diye satılan boyalardan altın renkli olanıyla şekiller çizdik. Aslında stencil kalıbı kullanarak şekiller oluşturmaktıysa da düşüncemiz tam planladığımız gibi olmadı. Bunun üzerine küpe elimizde şekiller çizdik. Küpün üst kısmını ise noktalar koyarak süsledik. Böylece belki de kullanamayıp bir kenara atacağımız bir küpü değerlendirmiş olduk.

toprak kup boyama

küp boyama

Biz bu küpü nasıl kullanacağımıza henüz karar vermedik, altını delip saksı olarak mı yoksa içine kuru çiçekler koyarak mı kullanalım?

9 thoughts on “TEREYAĞ KÜPÜ

 1. selam,
  saksı olarak güzel olur bence
  tuzlu tereyağı beni de çocukluğuma götürür
  hala ekmeğe tereyağı sürüp üzerine tuz ekip yerim 🙂
  iyi haftalar

 2. ben de bayılırım tuzlu tereyağına. içinde iri iri olmalı tuzlar. yedikçe ağıza gelmeli. en sevdiğim sandviçtir iki dilim ekmek arasına bol tereyağı, üzerine de iri deniz/okyanus tuzu.
  küp harika olmuş. yaratıcılığınıza hayranım. hiç üşenmeden bunca şeyi yapmanıza da.
  bence kuru çiçek için kullanın. ne bileyim, şimdi dibini delmek ekstradan iş. üşenirdim ben herhalde:(

 3. Tereyağını bende çok severim çocukluğumda Akşehir’de sırf tereyağı, peynir ve yoğurt satılan pazarlar kurulurdu. Ve gereçekten çok lezzetli olurdu hepsi özellikle tereyağına bıçakla şekiller verilerek teşhir edilirdi ki çok ilgimi çekerdi.

  Tereyağının küpünü çok güzel değerlendirmişsiniz gerçekten ve çok şık olmuş. Ellerinize sağlık.
  Boncuk boyanın rengindeki kuru çiçeklerle değerlendirebilirsiniz bence, veya böyle simli pullu kuru çiçekler ouyor altın renginde bulabilirseniz onlarıda kullanabilirsiniz elbette… Zevkinize güveniyorum. En güzelini yapacağınıza eminim…

 4. merhaba siteme girip birşeyler yazmışsınız.internet ortamında daha yeniyim ve yaşımdan dolayı bazı hatalar yapabiliyorum özür dilerim… bez bebeğiniz hakkında yazdıklarımı düzelltim. iyi günler…

 5. evet tuzlu tereyagını kupun ıcıne koymak oldukca hos gorunuyor emınım bır cok ınsanın ılgısını daha cok ceker:)))
  ……………………
  mutlu haftalar

 6. Mis gibi tereyağını yemek, üstüne de bu güzel küpü yapmak ne kadar güzel olmuştur. Küpü bu haliyle de kullanabilirsiniz bence,çok şık görünüyor.

 7. Benden size fikir banyoda içine toz deterjan koyun canlarım 🙂 Nalan ablanın selamı var ondaydım bugün sevgiler

 8. önümüz yaz balkon süslemeye bayılıyorsunuz siz de benim gibi…güzel bir çiçek yakışır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir