Teog’um, Teog’sun, Teog’uz

Bu sene 8. sınıfa başlayan büyük oğlumla birlikte büyük bir yarışın içine girmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz yıl, önceden adı SBS (Seviye Belirleme Sınavı) olan sınav TEOG  ( Temel Eğitimden OrtaÖğretime geçiş ) olarak hayatımızda yerini aldı. İlk senesinde bir çok belirsizlikler ve bilinmezler sınavı olarak heyecan yaratan sınavın sonucu da oldukça karmaşık oldu. Geçen yılki Teog  sınavında yüksek puanlarda çok fazla yığılma olduğu için bir çok başarılı öğrenci hakettiği okullara giremediler. Tekrarı olmayacak bir sınav sonucu olarak üzücü bir durum aslında. Bizim akıbetimiz ne yönde olacak heyecanlı bir bekleyiş içindeyim. 

Bu yıl için sınavdan Din Kültürü ve İnkilap Tarihi derslerinin olmayacağı söylentileri vardı ama bunun gerçek olmadığını ve çocuklarımızın tam altı dersten sorumlu olarak sınava gireceklerini öğrendik. İlk sınavımıza iki-iki buçuk ay kadar bir süre kalmışken hala konsantrasyon sıkıntısı çektiğimizi söyleyebilirim, çalışmak değil bizimki, çalışmaya çalışmak daha çok. Bir çok erkek çocuk ta durum böyle. Kız çocuklarının ise  daha bilinçli ve disiplinli olduğunu gözlemliyorum.

İkinci Teog öğrencileri olarak ilklere göre daha şanslıyız tabi, en azından elimizde ne var, başımıza ne gelecek biraz daha haberdarız. Sınavlar çocukların kendi sınıflarında , kendi arkadaşlarıyla birlikte yapılacak. Sınav sonuçları aynı zamanda ikinci yazılı olarak sayılacak. Bu anlamda hem sınav başarısı hem de ortaöğretim başarısını etkilemiş olacak.

Tüm çocuklarımıza zihin açıklığı ve bol başarı diliyorum…Biz annelere de kolaylık ve sabır versin Rabbim….

teog

3 thoughts on “Teog’um, Teog’sun, Teog’uz

  1. işiniz zor arkadaşım…kızım geçen sene teoga girdi bütün aile parçalandık ders çalışırken.kızım çok hırslıdır öyle bir çalıştı ki artık elleri kalem tutmaktan yıprandı sonuç olarak teoga girdi ikisinden de tam puan çıkardı şu an istanbulda galatasaray lisesinde…ama bir sorsanız bu okulu kazanırken ailecek bittik.bu çalışmaya bu okul bile az…teog bitti şimdi de yavrumuzu uzaklara göndermek zorunda kaldık.eğitim için mecbur ama içim parçalanıyor.ne diyeyim,yarış atı gibi çocuklarımız…kızım bu okulu kazansa ne farkeder,kazanmasa ne farkeder…benim çocuğumun psikolojisi bozuldu bu teog yüzünden…Allah çocuklarımıza kolaylık versin.Sizin çocuğunuz da istediği okulu kazanır inşallah…

  2. Çocuklarımızın başarısı artık bu nasıl değerlendirildiği belli olmayan sınavlarla ölçülür oldu. geçtiğimiz yıllarda revaçta olan okullar , dersaneler , başarılar bir anda uçup gitti . hepsi tarih oldu , olacak neredeyse . haydi hayırlısı yenisine . umarım ailesine ülkesine faydalı evlatlar yetiştiriyoruzdur. yoksa bu sınav ve eğitim sistemi ile hayata dair çok bir şey alamayacakları kesin.

  3. artık öyle psikolojim bozuldu ki çalışırken ağlamaklı oluyorum masaya yumruk vurup duruyorum artık çevremdeki insanların canını yakıp onları üzmek hoşuma gidiyor 1 ay içerisinde 4 sinir krizi geçirdim II. teogdan sonra daha ders çalışmayacağım yeter artık batsın böyle eğitim sistemi lanet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.