SÜNGERDEN BALIK

Geçen sene anaokul öğrencisi olan büyük oğlumu görmek için okula gittiğim de, bir kaç kez okulun bahçesinde su dolu büyük kabın etrafında arkadaşlarıyla birlikte toplanmış oyuncaklarını yüzdürürken görmüştüm. Bu sene,ünite konularıyla alakalı olarak benzer oyunlar oynamak sırası küçük oğlumun olsa gerek ki geçtiğimiz hafta gelen aile katılım çalışmamız, “çocuklarınızın su oyunlarında oynamaları için süngerden balık hazırlayın” şeklindeydi. Daha önce okulda yapmış olduğum sünger kuklalar için fazla fazla sünger almış olduğum için arta kalanlardan kullanarak nasıl bir balık yaparım diye düşündüm. Önce bir süngeri keserek şekil vermek istedim ama hiç düzgün olmadı. Bunun üzerine dikiş geçersem düzgün olacağına karar verdim.

Süngerin üzerine önce bir balık şekli çizdim

. Daha sonra ağzından başlayarak merserize iple dikmeye başladım. Balıkçık diktikçe tombullaştı. Dikişim yine balığın ağzında sonlandı. Böylece ağzından oltayla yakalanmış bir balık gibi göründü. Gözlerini de iki taraflı yapıştırdıktan sonra balığımız tamamlandı.

Oğlum balığını çok sevdi, ipinden tutup elinde sallaya sallaya okula giderken hali görülmeye değerdi…

15 thoughts on “SÜNGERDEN BALIK

 1. Harikasiniz ya cok gusel olmus..Rengarenk odaya susde yapilabilir..Tavandan ere sarkitilabilir buyklu kucuklu..cok sevdim bu fikri yazdim aklimin bir kosesine 🙂

 2. Mutlaka denemem gerek, Alper banyoda oynamaya bayılır. Keyifli bir duş oyucağı yapabilirim bende, teşekkürler…

 3. çok güzel olmuş,ben de rengarenk yapıp ,oğlumun odasında kullanabilirim ..:)))

 4. bu seneki aile katılım çalışmalarını daha çok beğendim…ikinci çocuğa antremanlı olacağım…

 5. Harika fikir, ben de de var bu süngerlerden, sünger bob’un içini doldurmak için bol almıştım. 🙂 flamenin dediği gibi, banyo oyuncağı olarak da çok hoş olur, ellerinize sağlık.

 6. Yine muthis bir fikir bulmussunuz… Tebrikler…
  Atrica ne kadar maliyeti dusuk bir oyuncak olmus. Boyle bir seyi magazalardan almak isteseniz, daha pahaliya gelirdi…

 7. valla çok güzel olmuş tekno tasarım ödevim vardı balık oyuncağı yapmayı planlıyordum bende süngerden yapıcam ama altına bir motor yerleştirip gerçekten derinlerde yüzmesini sağlıcam ve iplede yönlendiricem bu fikir için çok teşekkürler

 8. ben bunu teknoloji dersi için araştırdım ve beyendim bence herkes yapsın çok güzeldi.
  tavsiye ederim harika

 9. bayıldım ya okulda öğretmenler oyuncak istemişti bunu yapınca kesin tam puan alırım.Birde ben bu balıkların ağızındaki ipi kesip oraya ataç koycam.Daha sonra ise bir olta yapıp oltanın ucuna bir mıknatıs koyduktan sonra balıkları gerçekten tutuyormuşu gibi olacak.

 10. arkadaşlar bu süngerler nerde satılıyor bana bilgi verirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir