Şu Meşhur Hasan Osman

Büyük oğlumun tuvalet terbiyesi zamanında  bir “Hasan Osman” hikayesi uydurmuştum. O dönemde Hasan Osman, tuvaletini tutamayan devamlı altına yapan bir çocuktu. Sonra yemek yemeyen, yemediği için de büyümeyen bir çocuk olduğunu anlattım. “Hasan Osman”  büyük oğlumdan 2 yaş büyük olduğu halde küçük oğlumdan daha kısa boyluydu. Çünkü süt zararlı diye içmiyor, yoğurt yemiyor, devamlı cola içiyordu. Et sevmiyor, tavuk sevmiyor, hep gofret ve cips yiyordu.  Erken yatmıyordu Hasan Osman; annesinin babasının sözünü de pek tutmuyordu. Bizim çocukların zar zor  yaptığı ne iş varsa Hasan Osman’ı örnek göstererek daha kolay yaptırabiliyordum. Bir çok konuda yanlış olanı Hasan Osman’la örnek verip doğruyu öğrettiğim çok oldu. Yemek yemedi, boyu uzamadı Hasan Osman’ın okula da geç başladı, ödev yapmadı Hasan Osman, öğretmenini dinlemedi, akşamları geç saate kadar televizyon seyretti, sabah okula geç kaldı….

Gel zaman git zaman bizim ailede herkes benimsedi Hasan Osman’ı . Anneanneleri bizimkilere  Hasan Osman’ın babaannesiyle komşu olduğunu anlattı. Dedesi eve gelirken, yolda O’nu gördüğünü ve “N’our benim dedem ol” diye yalvardığını ama kendisinin bunu asla kabul etmediğini söyledi.  Bir başka gün yolda çevirdi Hasan Osman dedemizi, elindeki yiyecekleri istedi ama dedemiz asla veremem onlar benim torunlarımın dedi. Amcaları, yengeleri herkesle biryerlerde bir şekilde karşılaşıyordu Hasan Osman ama nedense bir tek bizim çocukların karşısına çıkmıyordu.

Bahçeye kaç sefer maça çağırdı bizimkiler, iddia büyüktü ama nedense ya bizler şehir dışındayken geldi Hasan Osman ya da çocuklar yattıktan sonra.

Bu uyduruk hikayemizi destekleyen çok hoş tesadüfler de oldu. Böylece bu hikaye beş yılı aşkındır sürdü gitti.

Bizimkiler biraz büyüyünce, gerçek hayatta Hasan Osman diye biri yoktur, o bir hayal kahramanıdır demeye başladılar. Hasan Osman da öyle diyormuş dedim.

-“Oğuz Kaan ve Kadir Mert diye birileri yoktur gerçekte, normalde çocuklar öyle süt sevmez, annelerinin sözünü dinlemezler, akıllı, zeki olamazlar” diyormuş diye ekledim. Böyle söylediğimde

-“Biz o Hasan Osman’a bir çakarız diye öyle bir hiddetlendiler,  ki o zaman anlaşıldı akıllarının bir yerlerinde hala Hasan Osman diye birinin varlığını kabul ettiklerini….

Gerçek hayatta yoksa da, Hasan Osman karakteri hayatımızı çok olumlu etkiledi, bazen güldürdü bazen düşündürdü hepimizi, kendindeki tüm olumsuz özelliklere rağmen bize çok ders verdi, teşekkürler Hasan Osman…

15 thoughts on “Şu Meşhur Hasan Osman

 1. ay bu Hasan Osman çok lazım o zaman bize. Cancan, anne sütü dışında nasıl süt içireceğiz diye düşünüyoruz, artık muhallebi bile yemek istemiyor. Bayılıyor pilavlara köftelere, çorbalara. Biberona bile alıştıramadık. Acep sever mi? Hasan Osman biberonu:))))

  Sevgilerimle

 2. şu hasan osmanla berkenin de kesin tanışması gerek .ben hemen anlatayım ona.
  çok iyi bir fikir oldu.teşekkürler…

 3. Hasan Osman’ a çok acıdım nedense, ne kötü ve dışlanmış bir çocukluk onunki yahu, iyi ki gerçek değil!!!
  Mesaimin bu son dakikalarında ağrıyan başıma rağmen gülümsettiniz beni, sevgiler..

 4. Alemsiniz kızlar desenize bebek olunca anlatmak gerek uyduruk ama işe yaramış hehe

 5. Bizim de bir atcığımız var,ilk ömeri uyutmak için uydurduğum masalın kahramanı küçük bir attı. o zaman bir atcık demişim hala devam ediyor.neden kedicik yada minik kuş demedim bilmiyorum ömer bir belledi.Şimdi sürekli küçük atcıktan hikayeler bekliyor benden :))

 6. Yorumlarınız için çok teşekkürler, sizlerin de dediği gibi Hasan Osman her eve lazım bir şahıs, çocukların kendilerini başkalarıyla kıyaslamaları için değil, bilmeden doğru yaptıkları davranışların bilincine varmaları, iyiyi- kötüyü birbirinden ayırmaları ve doğruyu net öğrenmeleri açısından lazım…

 7. bak şimdi çok güldüm 🙂 özellikle çocuklar o hayal kahramanıdır dediklerinde verdiğin cevap çok zekice. işte bi taktik daha kaptım sizden 🙂 yaşasınn…

 8. bize de bir kız ismi bulsanıza çok makbule geçer
  bizim evi devamlı öğretmeni arıyormuş gibi söylüyoruz uyudu mu diye…
  ama kız daha etkili olur gibi…
  böyle konularda daha çok ipucuna ihityaç duyuyor insan.

  Merve’cim bazen mecbur kalıyoruz işte boyle hikayeler uydurmaya, çocukların bu halleri yaratıcılığımızın sınırlarını zorluyor 🙂 Ben de ne taktikler var daha, ilk fırsatta Araç’ta görüşsek harika olur:) çok özledim seni…çok öpüyorum

 9. Yeşim’e (engin’in Annesi) yollıyayım bu yazınızı valla çok hoşuma gitti bir Hasan Osman ‘da onlar komşu edinsinler. :))
  Çok öpüyorum
  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir