Sor Bakalım

Sor bakalım serisi NTV yayınlarının çıkardığı çocukların ilgiyle okuyabileceği, okurken de bir çok konuda bilgi sahibi olabilecekleri kitaplardan oluşuyor.

Bu serinin başlıca kitapları “Nasıl çalışır”, “sağlık”, “astronomi”, “bilim” konularını içeriyor. Bu kitaplardan “Nasıl Çalışır” adlı kitabın içeriğinden biraz bahsedecek olursak, içinde bulabileceğiniz , küf nedir, helikopter nasıl uçar, cd nasıl çalışır, sabun neden temizler, termometre nasıl çalışır, tv deki görüntüler nasıl oluşur, neden bazı nesneler suda yüzer gibi çocukların bizlere de çok sık sorduğu, genelde merak edilen soruların cevapları yer alıyor, hem de iki profesörün ağzından.

Bu profesörlerden ilki Doktor Abuksubuk. Doktor Abuksubuk’un her soruya verilebilecek bir cevabı var ama kendi yorumuna göre, örneğin, televizyondaki görüntüler nasıl oluşur sorusuna Dr. Abuksubuk’un cevabına bakacak olursak;

-“Her televizyon cihazının içinde iyi kalpli bir cin vardır. Televizyondaki magazin programlarını hayal edip görüntülerini ekrana getiren de odur, der”.

Bu aşamada Profesör Aklıçabuk devreye girer ve

-olur mu öyle şey, diyerek  Dr. Abuksubuk’ a müdahale eder. Doğru cevabı anlatır. Daha da anlatacaklarım var diyerek konuyu biraz daha detaylandırır.

Doktor Abuksubuk’un cevapları çocuklara çok komik geliyor, Prof. Aklıçabuk’un cevaplarıyla ise doğruyu öğreniyorlar. Bu bakımdan Sor Bakalım serisinin kitapları faydalı ve eğlenceli.

1 thought on “Sor Bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.