Son Zamanlarda Okuduğum Kitaplar

Son günlerde okuduğum kitapları paylaşmak istedim. İlki David Nicholls’ın “Bir Gün” bir İstanbul seyahati dönüşü havaalanına erkenden gidince vakit geçsin diye oradaki D&R a girip tavsiye üzerine aldığım bir kitaptı. Havaalanı gürültüsünde şöyle çabucak okuyabileceğim, sürükleyici bir kitap tavsiye eder misiniz diye sordum. Bunun üzerine Bir Gün adlı kitabı tavsiye ettiler bana. Yirmi yılı kapsayan ve her yıl aynı tarihte Emma ve Dexter’ın başından geçen olayların anlatıldığı bir aşk hikayesi. Aman Allah’ım, sürükleyiciliği bırak öyle ağır aksak gelişen olaylar ki elimde süründükçe süründü kitap. Bitirmeden bırakma alışkanlığım olmadığı için de bırakamadım. Kitap sonlarına doğru biraz hareketlendi ve olmadık bir şekilde bitiverdi. Uzun sürede ve ağır ağır bitti kitap ama ben de çok hoş da bir tat bıraktığını söylemeden geçemeyeceğim. Bir Gün’ün filmi de çekilmiş. İzleyen arkadaşlarım çok beğenmişler. Mutlaka güzeldir. Ayrıca  romantik kitaplar seviyorsanız ve ağır tempoya razıyım diyorsanız okuyun , eminim seversiniz.                                                .

Son günlerde okuduğum bir diğer kitap ise “Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü”. Kitap çok satanlar arasında olduğu için dikkatimi çekti öncelikle, arkasında ki açıklamaları okuyunca ilginç olduğunu düşünerek satın aldım. Şöyle yazıyordu : Hemen her ailenin üstünü örttüğü gerçekleri, duyarlı ve yetenekli bir genç kızın büyüme öyküsü eşliğinde anlatan acı, tatlı ama her sayfası büyülü şehir masalı”

Bu kitapta umduğumu bulamadığımı belirtmeliyim. Baş karakter Rose ‘un ağzından anlatılan hikayede , O’nun ilginç yeteneği etrafında şekilleniyor olaylar. Ama konusu geçen bir çok şey bir sonuca ulaşmıyor, babasının ve ağbisinin yetenekleri kitabın sonunda anlaşılsa da bir anlam veremiyorsunuz. Uzaklarda yaşayan sevgisiz anneanne ve gönderdiği koliler hangi amaca hizmet ediyor. Bunun gibi bir sürü sorularla bitiyor kitap. Boşuna vakit kaybı olmasın, bence okunmasa da olur..

Bunlar dışında Poulo Coelho ‘nun Elif, i okudum. Yazarın çıktığı tren seyahatinde tanıştığı Türk Kızı Hilal ve O’nunla daha önceki hayatlarında ki karşılaşmalarını anlattığı gerçek bir hikaye. İlginç ve düşündüren bir kitap.

Şu sıralar elimde olan kitabım ise Açlık Hikayeleri. Bir üçlemenin ilki olan kitap çok sürükleyici. Survivor benzeri bir oyunun haraçları olan bir grup insanın hayata kalma mücadelesinin anlatıldığı ilginç bir konusu var. Merakla okuyorum.Vakit geçirmek için okumak isterseniz tavsiye ederim.

ktp

3 thoughts on “Son Zamanlarda Okuduğum Kitaplar

  1. açlık hikayelerinin 3.sünü bir türlü bitiremedim :))
    elimde süründü
    keyifli okumalar diliyorum

  2. Hımmm “Bir Gün” adlı kitabı bana da önermişlerdi ama okumamıştım. Şimdi bu yazınızı görünce okumaya karar verdim. D&R’da vardı değil mi?

  3. Mavianne, ikinciye geçtim yeni, bakalım devam edebilecek miyim ben de :))

    Betül Hnm; D&R da bulabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir