SOĞANLI BEBEKLERİ

Kapadokya bölgesi ailecek çok sevdiğimiz, gezmeye doyamadığımız  yerlerden birisidir. Doğa harikası olan Kapadokya’yı Adana da yaşarken bir kaç defa uzun uzun gezmiştik.  Kayseri’de yaşadığımız dönemde ise yakınlığı dolayısı ile çoğu  haftasonunda bu güzel bölgeyi yeniden keşfetme fırsatımız oldu.

Soğanlı Bebeklerim de bu gezilerden aldığım hediyelik eşyalardan. Sonraları toprak kaplarına sarmıştım, onların birçoğunu da değerlendirip  sizlerle paylaşmıştık. Sevimli Kurbağa ve AyıDekoratif Toprak Objeler, Dantel Desenli Kalemlik ve Deniz Kabuklu Vazo bunlardan birkaçı.

Soğanlı bebekleri; Kapadokya Bolgesi Kayseri kapisinda yer alan  Yeşilhisar ilçesi, Soganli köyünde önceleri bir kaç aile tarafından yapılırken  turistlerin gösterdiği ilgi sonrasında; köyün en önemli gelir kaynaklarından olmuş.   Geleneksel bebekler, köyün genç kızları ve kadınları tarafından tahta çubuk ve otantik bezlerle yapılıyor.  Markalaşma yolunda olan, bu yörenin kültürünü yansıtan Soğanlı bebeklerinin çok fazla kişiye ulamaşmasını diliyoruz.


11 thoughts on “SOĞANLI BEBEKLERİ

 1. çok güzel bebekler kültürel değerlerimizin daha çok tanıtılmasına ihtiyacımız var herkes görmeli

  — Biz de aynı düşünüyoruz GeCe cim

 2. Bu geleneksel kıyafetlere sahip bebekleri ben de çok seviyorum. Hele ki kadınlarımız yapıyor ve kazanç sağlıyorsa çok mutlu oluyorum. Umarım bir marka olur, dünyaya duyururlar kendilerini 🙂 İyi hafta sonları…

  — İnşallah Ayça’cım, iyi hafta sonları

 3. ne güzel yapmışlar. nasıl bir el emeğidir, nasıl bi beceridir… umarım kültürel değerlerimiz bozulmaz.

  — çok büyük emek yapanların ellerine sağlık

 4. Çok orjinal bebekler!bölge için de tanıtıcı,ülkemiz için de!umarım bu değerli el emeği bebekler gelecek nesil tarafından da devam ettirilir ve unutturulmaz.

  — kaybolan değerlerimizden olmaz inşallah

 5. Her o tarafa gittiğimiz de almışız, gidenlerde hediye olarak getirmiş, bir koleksiyoncu kadar çok Soğanlı bebklerimiz var. Çok değerliler benim için de. Umarım bu gelenek hep devam eder de , kaybolan bir sanat olmaz.

  — İnşallah Lale ablacım, çok şirinler, alınmayacak gibi değil ki

 6. bendede var bi tane bu bebeklerden babaanne koyduk adını kızım çok severek oynuyordu ama ben yıkayayım dedim yüzü dağıldı.
  lütfen yüzünü yıkamayınız
  sevgiler
  — hoşgeldiniz, tavsiye için teşekkürler, biraz tozlanmıştı bizimkisi de

 7. bez bebekleri görünce cocklugumu hatırladım bende nevsehirliyim cocukken arkadaslarla bizde bez bebek yapardık aynını tesekkürler yayanladıgınız için

  — ne güzel kimbilir ne kadar şirindi onlar da, sakladığınız var mı arasında?

 8. Annemde tozlu sararmış 2 tane var. Çocukluğumdan kalma ne garip oldum görünce.

  — çok otantik ve şirinler

 9. soğan bebekğin görünüşü güzel

  ama yapımı çok zora benziyor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir