Sıcak Taş Boyama

Her yaz  yaptığımız gibi bolca taş topladık bu tatilde de. Topluyorsunuz da neler yaptınız diyenler, minik taşlardan yaptığımız  Dekoratif Taşlara,  yassı taşlardan yaptığımız Taş Boyamalara, taş oyuncağımız Tırtıla bakabilirler. Bu yıl yassı büyük kocaman taşlardı hedefimiz. Tatil öncesi burada gördüğümüz faaliyeti yapmak istiyorduk.

Sıcak taşların üzerinde eriyip kayan pastel boya harikaydı, ben de birlikte yaptım 1-2 tane. Çocuklarla birlikte  vakit geçirmek için çok eğlenceli bir faaliyet.

Kısaca neler yaptık?

Taşları aliminyum folyo ile kaplanmış bir fırın tepsisine dizip, fırında 200 C de 15 dakika kadar ısıttık. Çıkarırken ve boyamaya başlarken taşlar sıcak olduğundan dolayı çok dikkatli olmak gerekiyor, çocuğunuz yaşı + 5 olursa  kendini koruyabilmek için daha iyi sanırım. Sonra pastel boyalar ile taşları boyamaya başladık. Pastel boya sıcak taşa değer değmez eriyor, kayıyor,  taşlara bir şeyler çizmek çok güzeldi.

Taşlar kuruyunca o harika parlaklık kayboluyor maalesef. Bir de kalıcı güzel taşlar boyayalım diyorsanız bu yöntem pek  uygun değil. Biz  bol bol, kat kat yaptığımızdan belki sonrasında çok kalıcı olmadı. Belki de bizim çocukların ellerinde çok oynamasından kaynaklandı bilemiyorum,  boyalar kısa süre sonra dağıldı.

Bu faaliyetin ardından bir de tersini yapalım dedik;  taşları pastel boya ile boyayalım, fırında ısıtalım ,renkler birbirine karışıp, güzel dağılımlar olacak mı diye merak ettik.  Ama pek  düşündüğümüz gibi olmadı, onların fotoğrafı yok ama desenler sabit kaldı diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. CİLA, OJE YADA VERNİKLE BİR KAT ATILARAK PARLAKLIK SAĞLANABİLİR Mİ Kİ KIZLAR BEN BİR TÜRLÜ DENEYEMEDİM BELKİ SİZ Bİ EL ATARSINIZ.

 2. Enerji ve Huzur, oje denemedik , guajla yapmak ve cilalamak en iyisi sanırım.

 3. Ellerinize sağlık hoş olmuşlar.Ben taşları boyarken oje kullanıyorum.Ya da guaj boya kullanıyorum.Kuruyunca üzerine cila olarak kullandığım ojeden sürüyorum.

 4. Stil Direktörü, senin boyadıkların çok hoşlar, paylaşmadın onları stil direktöründe diye hatırlıyorum. Bizim boyalı taşlar da birikiyorlar, güzel anılar olacaklar 🙂

 5. Her zaman çok sevmişimdir taş boyamı bilirsiniz kızlar. Bence bir sürü yapsın çocuklar ve kapı önüne yazlığa falan dizin enfes bir anı olur büyüdüklerinde. Bu arada hayırlı ramazanlar kuzularıma.

 6. Mavianne, geçen yıl yaptığımız guaj boyalar kalıcı idi, friendfeed den Banu’da sıcak taş boyamayı guaj ile yaptığını söyledi, bir de guajla yaparız

 7. gerçekten de ben arkadaşım buraya bakarken aaa ne güzel kurabiyeler dedi
  süper olmuş
  boyanın çıkması iyi olmamış ama
  çocuklar eğlenmiştir eminim

 8. Nesrin, çok eğlenceli yapması değil mi, geç keşfettik.

  Dilek, aynen kurabiye :), sıcacık boya sürerken yumuşacık

  Mehtap, çok teşekkürler.

 9. Çok keyifli bir etkinlik olmuş.Ayrıca taşlara bayıldım.daha önce yapmış olduklarınızda çok hoştu..

 10. Ayyy bunlar kurabiye gibi olmuş 🙂 Alıp hooopp yiyesim geldi. Fatklı bir etkinlik. Eminim ki çocukların çok hoşuna gitmiştir.

 11. Bizim de en sevdigimiz tatil sonu eglencesindendir bu….

  Cok guzel olmus taslar.

  O pastel tutan elleri operim ben….

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com