Seyahat Defter/ Kalem Seti

Araba yolculuklarımızda yanımızda boya kalemi ve defteri oluyor demiştim ya hani, yolculuk uzun-  kısa hiç farketmiyor aslında İrem hn.  aklına geldiği anda kalem kağıt diye tutturuyor. Şehir içinde geziniyor  veya İstanbul’a gidiyorsak, genellikle yanına malzemelerini almadığından, benim çantamda yanımda sürekli taşıdığım not defterlerimi  ve kalemlerimi gözüne kestiriyor. Kalemler neyse de defterlerim pek kıymetli  benim,  İrem’in resim veya bazen de karalamalarından sonra  eskiyiveriyor gözümde 🙁 Ana-kız defterimizi paylaşamıyoruz anlayacağınız 🙂  Uzun lafın kısası, kendi defterimi kurtarmak için yabancı bloglarda sıkça gördüğüm Seyahat tipi defter/kalem setlerinden  esinlenerek bir benzerini diktim İrem’e. Kendisi  çok beğendiği için şimdilik nereye gitsek yanımızda, kullanacağı kalemleri defteri kendisi seçiyor diziyor içerisine.

Ben de dikeyim, kullanırım  diyenler  için dikiş detaylarını anlatmaya çalıştım. Dikiş  konusunda henüz acemi olduğumdan  yeterince açıklayıcı olabilmeyi umuyorum.

1- Ön ve arka yüzlerinde kullanılmak üzere 35*20 cm  iki adet ve  iç kısım kalem bölmesi için 35*10 cm.lik dikdörtgenler kestim. Belirtilen ölçülere dikiş payı dahildir.

2- Önce iç kısmı oluşturmak için sarı dikdörtgenle çizgili 35*10 cmlik kumaşı diktim

3- 2. maddenin yüzü çevrilmiş hali, yan kısımlar o halde açık.

4- Dış kısım için kullancağım çiçekli kumaşla iç kısmı tersten birleştirdim.

5/6-    Birleşirilmiş dikdörtgenlerde bir kenarı açık bıraktım.

7- Açık olan kısmı dıştan dikeceğimden  düzgün olması için önce bir bölümü içe büküp  ütüledim ve ardından dıştan diktim.

8-Defter ve kalem konulacak kısımları eşit olacak şekilde kurşun kalemle işaretleyip, bölmeler olacak şekilde diktim.  Son olarak kapatmak için plastik çıt çıt bastırdım.

Üstte kalemlerin ve defterin  yerleşmiş altta da kalemliğin kapalı halini görüyorsunuz.

Çantamdan eksik etmediğim defter ve kalemler için de   farklı /uygun bir model yapsam ne güzel olur, çantada kalem aramaktan kurtulurum.