Set Halinde Kitap Satış Uygulaması

Bu bir şikayet yazısı aslında, ilgililere de gönderilecek. Benzer uygulamaların olabileceği düşüncesi ile burada da paylaşmak istedim. Bizim ileri gitmemizin tek yolu eğitim bence; derslerin yanında hayatı öğrenirken bulunduğu okuldaki uygulamalar öğrendikleri ile çelişmemeli, çocuğun.

Çocukların okulu  bu yıl kitap satışı konusunda yeni bir uygulama başlattı  ve kitapları online olarak sipariş verdik.  Kitap listeleri değişik sınıflara göre sitede liste halinde  mevcuttu ve siparişler evlerimize kargo ile ulaştı. Buraya kadar herşey güzel, okula gidip kitap listesi, kitap peşinde koşmadık, eve geldi kolumuz ağrımadı. Fakat sıkıntı, kitapların  sadece set halinde sipariş edilebilmesi idi.  Mesela, 5. sınıf kitap seti neyse onu alıyorsun ve içerisinden kitap iptali yapamıyorsun.

Bu  ben ve benim gibi düşünen bir çok veli  için  neden önemli ve yanlış bir uygulama, anlatayım.

Bizim gibi iki çocuklu aileler ya da kuzenleri, tanıdıkları aynı okulda okuyan öğrenciler için  olumsuz bir durum.   Üzeri karalanan alıştırma kitapları hariç ders kitapları oldukça temiz kalıyor kızımın. Ayrıca ders kitaplarının yanında dönem içi okumaları için bir çok hikaye kitabı alıyoruz. Bunun  yanına yabancı  ders kitabı ve Cd leri ile setlerini de ekleyelim.  Arkadan gelen minikler için epey bir kitap yeniden kullanılabilir halde oluyor. Ve  ben bu kitapları  ayırıp saklıyorum oğluma, ilerde kullanması için. Biz öyle büyümedik mi, büyüklerimizin kitapları ile, ne güzeldi. Paylaşımı öğreniyorsun,  kitabı temiz kullanmayı öğreniyorsun.  Oysa bu uygulama ile yeniden kullanma yok,  seti bölemediğinden hep yeni almak durumunda zorunda kalıyorsun.

Bahçeşehir Kolej’lerinin gelecek yıl bu  hatayı görerek önlem alacağını düşünüyorum, sonuçta alışveriş  listesinden alınacak kitapların seçimi sistemsel olarak  kolay bir programlama.   Yeniden kullanılabilecek kitaplar mevcut iken yeniden kitap almak zorunda kalmak istemiyoruz.  Bu  uygulama  kesinlikle çocuklarımıza çift taraflı kağıt kullanmayı öğreten , koridorlarda doğa /çevre israfına karşı bilinç kazandırmak için yaptıkları çalışmaları sunan, eğitimine güvendiğimiz bir okulun düzeltmesi gereken bir açık.   Zorunlu kitap ticaretine dönüyor olay bu haliyle.   Set halinde kitap satışı her türlü israf; bütçemizden başlıyor, kağıt israfı,  ağaç israfı, doğa israfı.  Sürdürülebilirlik illa kitapların geri dönüşümü için  atık kutularında toplamak değil, elimizdeki varlıkları mümküün olduğunda güzel/uzun kullanabilmektir. Çocuklarımıza doğa/çevre bilinci aşılarken yapılan bu uygulama kavram kargaşasından başka bir şey değil.

Kesinlikle düzeltilmeli…

13 thoughts on “Set Halinde Kitap Satış Uygulaması

 1. Merhabalar , maalesef bu senede aynı şekilde kitaplar set olarak alınıyor elimizde olan hikaye kitaplarını da tekrardan almak zorundayoz bir de kitap fiyatlarını tek tek belirtmemişler Ben de sizinle aynı şekilde düşünüyorum ben devlet okulunda ingilizce öğretmeniyim ve çok güzel bir ing hikayelerle dolu kütüphane yaptık ve her sene öğrencilerime okuyup geri vermek üzere onlara dağıtıyorum bedava olarak !!!! Eğitim ticari kaygıyla yapılmamalı sevgiyle istekle yapılmalı derdi hep para kazanmak olan zihniyetler olursa orada öğrenci koyun veli de yolunacak kaz oluverir işte

 2. Seçil hanım, kötü haber ulaştı maalesef. Hiç bir şey değişmemiş, yolunacak kaz gibi görülmek kötü. Oysa bizim eğitimine güvendiğimiz için seçtiğimiz okul için güven kırıcı:( Mail attık ama genel müdürlük kararı geldi. Elbette genel müdürlük kararı da niye değişmiyor bu saçma uygulama.

 3. Merhaba,

  Aynı sorun 2016-2017 yılı içinde geçerli. Demin 1725 tl 5. Sınıflar için ödedim. Kitaplara bakarsanız ederi bence bunun yarısı bile değil 🙁

 4. Aynı sorunu bizde yaşadık ama maalesef soruna hiç bir okul personeli yardımcı olmadı. Çocuklara okulda geri dönüşüm defilesi yaptıran bir okul ama malesef kağıt israfı, ağaç israfı, doğa israfı yaptığını farkında bile değil. Kitap ve kıyafet üzerinden pazarlama yapmaları çok yanlış

 5. Sn Serdemin merhaba. 5.sinif kitaplari icin odediginiz tutar franchise bir bahcesehir okulu icin mi. Ben izmit te franchise olmayan bahcesehir 5.sinif kitaplarinin 500/550 tl civarinda internetten alindigini biliyorum. Ama diger bahcesehirlerde+1000 tl direk uzerine biniyor. Bana detay yazsrsaniz cok memnun olurum. Syg

 6. Sn Serdemin merhaba. 5.sinif kitaplari icin odediginiz tutar franchise bir bahcesehir okulu icin mi. Ben izmit te franchise olmayan bahcesehir 5.sinif kitaplarinin 500/550 tl civarinda internetten alindigini biliyorum. Ama diger bahcesehirlerde+1000 tl direk uzerine biniyor. Bana detay yazsrsaniz cok memnun olurum. Syg

 7. Tolga Bey, Merhaba. Bizim çocuklarımızda İzmit Bahçeşehir kolejinde ve İstanbul da okuyan bir de yeğenim var. Bildiğim kadarı ile farklılık ingilizce kitaplarından kaynaklanıyor. Knightbridge ortaklığı sebebi ile İzmit te ingilizce kitaplarının olmayışı fiyatları aşağı çekmekte. Saygılar.

 8. merhabalar tekrar, dünkü bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum öncelikle, benim ilkokul 3 ve 7. sınıfa giden 2 çocuğum var ve tam olarak kitap farkını anlayamadım, bana sizinle görüşebileceğim bir iletişim adresi( mail, telefon vb) yazabilirseniz sizi aramak isterim) cevapta yazdığınız okula benim de arkadaşımın kızı gidiyor ve 5.sınıfta, kendisi internetten geçen hafta 5.sınıf kitapları için 530 tl civarında br ödeme yaptığını söyledi.bizde ise kişibaşı 1530 tl lerde, aradaki 1000 tl lik fark ingilizce farkı mı.

 9. Tolga Bey,
  İletişim adresimiz cocuklacocuk@gmail.com. Kocaeli Bahçeşehir de ingilizce kitap yok, farklı bir sitem var. Bahçeşehir 7. sınıfta okuyan yeğenim ve Kocaelinde okuyan kendi kızımın kitap tutarları arasındaki fark ingilizceden kaynaklanıyor. Aslında kitapları ilk sipariş ederken yanlarında tutarlar çıkıyordu fakat şimdi o liste görünmüyor ekranda.

 10. merhaba. diyarbakir bahcesehir okulunda 1. sinif kitaplari icin surekli anlasmali kitapci 1650 tl + 170 tl gorsel sanatlar icin istedi. kirtasiyeler haric. yazik bu paralar. her ilde farkli fiyatlamalarin olmasi kurumsal kimligi olan bahcesehir e yakismiyor. bunun duzeltilmesi gerekir.

 11. İsmail Bey, Benim bildiğim internet üzerinden sipariş edildi kitaplar ve illere göre bir farklılık olmaması lazım. Kocaeli Bahşehir de İngilizce eğitiminde farklı bir sistem var, pilot okul.Aslında konu fiyatlar değildi, bizce sistemin liste üzerinden seçim yaptırmaması problem. Özellikle kardeşler için aynı kitapları almak zorunda bırakılmamız müsriflikten başka bir şey değil.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir