Sallanan Dişle Tanıştığımız Küçük Prenses

İrem, özellikle öğretmeninin etkisiyle diş fırçalamayı  hiç aksatmadan yapsa da  yaklaşık 1 ay kadar önce şu matarasının kapağını ağzıyla açmaya  çalışırken alt dişine zarar verdi.  Hafiften sallanmaya başladı dişi. Diş hekimi  dostumuz  zaten yaş dönemi itibarıyle  dişlerinin  sallanmaya başlayacağını , yapılacak bir şey olmadığını söyledi.  Son bir haftadır ise  iyice arttı sallanması  dişin; artık diliyle oynadığından mıdır bilemiyorum.  Benim de hiç dayanamadığım işler bunlar 🙁 . İrem “anne bak diye gösterdikçe  ne kadar belli etmemeye çalışsam da abartı tepkiler veriyorum maalesef , direk babamıza yönlendiriyorum. Zamanla sallanan dişlere de alışacağım bunu da bilmiyor değilim hani.

Küçük Prenses serisinden “Dişimi  İstiyorum” u matara vukuatımızın hemen ardından Bir  Dolap Kitap’ta görmüş ve eklemiştim listeme.  Dün ilk kez okuduk kitabı. Çok hoşumuza gitti,  diliyle oynaması sallanmanın artması ve dişin düşmesi karşısında küçük prensesin verdiği tepkiler , şaşırtıcı sonu bizi çok güldürdü. Bir kaç defa okumamı istedi ard arda. Umarım sallanan dişiyle oynamaktan birazcık vazgeçer.

Bir Dolap Kitap’ın yazısının sonunda değindiği gibi süt dişlerinin dökülmesiyle  ilgili bir çok adet var, biz ne yapardık acaba anneme sorduktan sonra  ekleyeyim buraya.

Tony Ross tarafından yazılan Küçük Prensesin resimlerini dilini beğendik, serinin diğer kitaplarına da göz atacağız.

İlave: Akşam bu yazıyı ayarladıktan sonra bu sabah kalktığımızda bir de ne görelim dişimiz düşmüş , yatakta da yok!! (26/04)

İlave :10/05/10- Lale ablanın burdaki yorumu üzerine kayıp dişimizin bulunmasını da yazıya eklemek istedik. Bir kitap bu kadar mı etkili olurmuş 🙂

Lale abla?cım, dişi sormayın ya öyle komik oldu ki nerdeyse okuduğumuz kitap gerçekleşti. 1 hafta sonra ben yatakları düzeltirken Kerem ağzına bir şey almıştı, ne aldın bakayım diye elinden bir aldım bir de ne göreyim ?İrem?in dişi!!? hayret ettim. bizim kız deli yattığından nevresimin içine falan girdi demek ki diye düşündüm artık, bulduk yani, Kerem almış :)

15 thoughts on “Sallanan Dişle Tanıştığımız Küçük Prenses

 1. Aaaaa yatakta yok mu? Yutmamıştır inşallah!

  Ben süt dişlerimin döküldüğü dönemi hatırlıyorum. Sallanmaya başladı mı hiç acımazdı. Elimi de hiç çekemezdim ağzımdan. Sürekli sallar dururdum. Sonunda da elimde kalırdı 🙂

  Biz de bu kitapları ilerleyen zamanlarda kütüphanemize ekleyelim 🙂

 2. Biz mahallece düşen ilk dişlerimizi Dr Dikran Amca’nın evinin üstüne attık kızkardeşi Mary de eczacıydı üstelik))) eğer doğru olsaydı şimdi tüm mahalle çocukları ya dr ya eczacıydık. Ama çok eğlenceli olurdu. Annesi pencere çıkar, şu taraftan atın orası daha alçak derdi.

  artık darısı İrem’in yeni ve çok daha sağlam dişlerine …

  Sevgilerimle

 3. Fatma, öyle oldu galiba, bu kadar çabuk düşeceğini tahmin etmemiştim.

  Damla, Sanırım 🙁

  Dilek Yavuz, ben çok net hatırlamıyorum o dönemi, ben de sallardım muhtemelen. bir kaç yıl sonra size de lazım olacak bir kitap.

 4. İnci gibi güzel sağlıklı dişler gelsin prensese
  Kayıp dişte ne oldu merak ettim doğrusu :)))
  Sevgiler

 5. Lale Abla, biraz göbek bağı geleneği gibi, yapması eğlenceli bu tip geleneklerin ama pek inandığımı söyleyemem 🙂 Zaten bizim diş de ortada yok.

  Yelda, çok teşekkürler, sabah yatakta epey aradık biz de kayıp dişimizi 🙁

 6. Bende oğlumun dişlerinin döküleceği günü merakla bekliyorum. O görüntüyü içim kaldırmıyor çünkü. Bende çocukken bir seferinde armut yemeye çalışırken yutmuştum.Aslında yuttuğumu anlamamıştım ama etrafımda konuşulunca çok etkilendiğimi ve korktuğumu hatırlıyorum. Yuttuğumu bilmemeyi tercih ederim heralde. Sevgiler…

 7. Beyza, sizin kendi diş anınızdan dolayı durum biraz daha hassas olsa gerek, çocuklarla daha neler nelere alışacağız bakalım

 8. Kitapların birçok faydası olduğunu bilirdim de sallanan dişi çıkardığını bilmezdim. 🙂
  Geçmiş olsun, darısı diğer dişlerin başına. Sevgiler…

 9. Biz de bilmiyorduk, öyle tesadüf oldu ki, bu yazıyı akşam yazmış olmama da sevindim bu açıdan, canlı canlı yaşamış olduk.

 10. Kendi dişlerimi hatırladım şimdi. Annem dişlerimi dama atmamı söylerdi ben de öyle yapardım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir