Safranbolu-1

Mayıs Ayı’nın başıydı Safranbolu’ya gidişimiz, iki günlük kısa bir tatil. Kalabalık 1 Mayıs tatili seçmemiz dışında her şey çok güzeldi, Mostar’a benzettik Safranbolu’nun evlerini. Tepeler üzerine kurulmuş yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir;  yazın bağlara gidilirmiş, “Çarşı” kısmı eski kışlık olarak kullanılan şehir kısmı. Çarşı ve Bağlar semtlerinde toplu olarak korunabilmiş Safranbolu evleri.

Çok kısa bir tarihi bilgi;
Safranbolu antik devirde “Pablogonya” olarak bilinmektedir. 1196 yılında Selçuklular tarafından alınmış ve Türklerin egemenliği altına girmiştir. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklar arasında yerde el değiştirdiği gibi Türk beylikleri ve Osmanlı arasında da değiştirmişti 1423 yılından itibaren Osmanlıların kesin egemenliğine girmiştir 17. yüzyıldı Sinop- Gerede- İstanbul ticaret yolu üzerinde önemli bir konaklama ve malların değişim merkezi olmuştur.
Safranbolu sivil Osmanlı mimarisini yansıtan geleneksel Türk evleriyle , toplum yaşantısının bütün özelliklerini günümüze taşıması ve  zamana karşı kurulmasıyla 17 Aralık 1994 tarihinde Dünya miras listesine alınmıştır.

Kent müzesi ve hemen yanı başında bulunan tarihi Saat Kulesi gezdik. Safranbolu saat kulesi padişah III.Selim zamanında dönemin paşası İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış, saat  1797 de İngiltere ye sipariş verilmiş. Türkiye’deki hala mekanik kurmalı  yöntemde çalışan tek saat müzesi olduğunu öğrendik tesadüf eseri 60 yıla yakındır  saat kulesinin bakımını yapan onaran İsmail amca bizi saat kulesi hakkındaki her şeyi anlattı.İzzet Paşa saati yaptırdığında Safranbolululara ” size öyle bir saat hediye edecem ki hem evinizden hem cebinizden duyulacak”  demiş. Konum itibari ile saatin sesi çarşı mahallesinden ve bağlardan duyulabiliyormuş. İsmail Amca nın videosu var, youtube kanalımıza eklediğimide adresi paylaşırız.

Çarşı içindeki bir Konak’ta kaldık, kaldığımız konağın çok güzel bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim ama en azından çarşıya yakın olması sayesinde  gezilecek yerleri yürüyerek gezmemizi sağladı.

Çarşı  içerisinde közde yapılan tüm kahvesinin tadı bambaşka oluyor yolumuz düşerse içmeden gitmeyin.

2. günümüzde Tokatlı Kanyonu nu gezdik, bir sonraki yazıya.

 

   

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com