Rose Turkish Delight

Takip ettiğimiz yabancı sitelerden olan Kattitudes‘de bu başlığı görünce önce inanamadım. Sonra konsantre olarak tüm yazıyı okudum. Gül sulu “Türk Lokumu” tarifi vermiş. Ne yalan söyleyeyim, hiç lokum tarifi duymamıştım şimdiye kadar. Bu heyecanla yorum yazdım; Biz türklerin genelde lokumu yapmadıklarını ( lokum pişirmek bile garip geldiğinden cook dememişim zaten) ve şekercilerden aldıklarını söyledim. Türkiye’yi ziyaret edip etmediğini ve ülkesinde lokum bulup bulamadığını sordum.

Yoruma gelen cevap ise çok güzeldi, gurur duydum ülkemle. Yorumda yazılanları kısaca çevirecek olursam;

Türkiye’yi daha önce ziyaret etmedim , fakat bir gün görmek istediğim ülkelerden birisi. Dünyamızın çoğu tarihi ülkenizde. Ülkenizin resimlerine baktığımda eski binaların mimarileri çok güzel. Etrafınıza baktığınızda bu kadar çok tarih ve güzellik olan bir ülkede yaşamak muhteşem olmalı. Amerika bu anlamda karşılaştırıldığında çok genç bir ülke sadece bir kaç yüz yıllık.

Buradaki mağazalarda çikolata gibi çok bulunmamakla birlikte lokum bulabiliyorsunuz. Türk lokumu teklifiniz için teşekkürler. Özellikle türkiye den lokum almak istediğimde bunu değerlendireceğim.

Hello cocuklacocuk! I have not yet had a chance to visit Turkey, but your country is one of the places I wish to visit someday. There is so much of our world?s history there! I look at pictures of your country and the architecture of the older buildings there is so very beautiful. It must be wonderful to live in a country with so much history and beauty everywhere you turn to look. America is such a young country in comparison, only a few hundred years old. Yes, you can buy Turkish Delight in the stores here, but of course you do not see it as much as a candy like chocolate. Thank you so much for your offer of the Turkish Delight! I will remember that, especially if I ever want to have some from Turkey – thank you very very much!

Ne güzel bir şey çooook uzaklardan birileri Türk Lokumu ve Türkiye ile ilgileniyor. Ve bizler lokum tadında muhabbetler yapıyoruz sanal alemde. Globalleşmenin güzelliklerinden bir örnek.

Alakasız dipnot: web’te bir lokum fotoğrafı bulayım diye arama yapmanızı hiç tavsiye etmem. Çünkü türk lokumu, lokumdan daha farklı bir şeyler ifade ediyor. Belki aralarda lokum fotoğrafı vardı ama devam edemedim. İleride çocuklarımız lokumun anlamını unutmazlar inşallah.

3 thoughts on “Rose Turkish Delight

  1. Sanal alem doğru işler için kullanıldığında güzel şeyler olabiliyor sizinki de buna güzel bir örnek teşkil ediyor.Tebrikler kızlar:)

  2. aaaaa..şu neti beni şaşırttığı böyle tatlı süprizlerle buluşturduğu için seviyorum..biz daha hazır alalım, yabancılar evde yapmasını çözmüş:))

  3. interneti bu yüzeden seviyorum.bu arada bize bu haberi verdiğin için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir