POFUDUK BOYA

Anne Kaz’dan aldığımız tarifle çocuklarla birlikte yeni bir boyama denedik.   O puf boya diye adlandırmıştı biz Pofuduk Boya dedik adına.

Pofuduk, kabartmalı resimler için çok iyi bir metod. 23 nisan tatilinde çocuklarınız , yeğenlerinizle , torunlarınızla, … denemenizi tavsiye ederiz.

Üstelik tarif de çok basit, evde bulunan malzemeler (gıda boyası hariç );

1 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı tuz, yarım paket kabartma tozu, çok az su, gıda boyası. Bu miktarlar, yarım bardak kadar boya için. Biz, miktarı 1,5 kat kadar artırıp küçük kaselerde hazırladık her bir renk için boyayı.  3 renk olunca çok fazla geldi bu miktar. Boyayı bitirebilmek için bir   birden fazla çalışma yaptık.

Hazırlanan boyayı uygulayacağımız zemin, karton veya mukavva gibi kalın  olması gerekiyor çünkü boyama sonunda yaklaşık 1 dakika süre fırınlanıyor.  Çok yüksek fırın sıcaklığı da gerekmiyor, biz 170 C de beklettik.

Bir de fırçaya boyayı ne kadar bol sürersek o kadar pofudukluk artıyor.

İlk  fotoğraftaki çalışma görüldüğü üzere yardımlı bir çalışma . Kırmızı güneş olur mu demeyin, sarı gıda boyası olmaz ise  olabiliyor.  İkinci  çalışma ise  çocukların gönüllerinden geçenleri çizdiği bir resim.

Bunlarla bitmedi pofuduk boyalarımız, ilerleyen zamanlarda onları da paylaşacağız.

8 thoughts on “POFUDUK BOYA

 1. Çocuklarla denemek onların gelişimi açısından çok faydalı gerçekten.Renklere bayıldım mavi ve turuncu çok güzel emeklerinize sağlık kızlar.

 2. AÇLIK KAMPANYASI

  Blogunuz çok güzel ve başarılı tebrik ederim.Yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.Şimdi izin verirseniz dikkatinizi insani bir göreve çekmek istiyorum.
  Gelin blogunuza bir kampanya ekleyelim.Ben bu duyuruyu yapalı bir aydan fazla zaman oldu ve katılım çok yüksek.

  Dünyada her 3 saniyede bir insan ölüyor açlıktan ve bunların büyük çoğunluğu henüz çocuk.Artık onlar için bir kampanya var!Tamamen ücretsiz!

  Sizde bu kampanyayı yayınlayarak hem ziyaretçilerinizi arttırın hemde faydalı işlerinize önemli bir halka ekleyin.

  Bu kampanya nedir?

  Birleşmiş Milletlerin Açlık Sitesine Girin.

  Orada Göreceğiniz Sarı Düğmeye Tıklayın.Dünyanın Herhangi bir Yerinde Aç Bir insan Yiyecek Alıyor. Size Hiçbir Maliyeti Yok, Yiyeceğin Parası Reklam Logolarını Görmeniz ile Reklam Yapan Sponsorlar Tarafından Ödeniyor,Tüm Yapacağınız Bu Siteye Girmek ve Yiyecek Bağışla Help Feed The Hungry) Düğmesine TIKLAMAK. Bir Saniye Sürüyor, Günde Sadece Bir Kere Bağışta Bulunabiliyorsunuz.İşte bu kadar kolay!

  Nasıl yayınlayacaksınız?

  Sitenin linkini aşagıda yazdığım bloglarımdan edinebilirsiniz ya da kolaylık olması için
  cagdasdrama@gmail.com adresimden gereken HTML dosyasını gönderebilirim.Bir mail atmanız yeterli.(Yorum kısımlarından HTML dosyaları teknik olarak yollanmıyor çünkü)

  Not: Kampanyayı yayınlayan siteleri kendi blogum da Onuncuköy de asiller listesi adı altında yayınlamaktayım.Burada ki amaç katılımcıların çokluğunu gösterebilmek.Siz de kampanyayı yayınladığınız taktirda lütfen cagdasdrama@gmail.com adresime web sayfanızın linkini içeren mailinizi yollayın ve listede adınız yer alsın.

  Cem Akkılıç

  Kampanya detayları için;

  Onuncuköy
  http://cemologyonuncukoy.blogspot.com/2008/03/alik-kampanyasi.html

  Kampanyayı blogunda yayınlayan ASİLLER Listesi

  http://cemologyonuncukoy.blogspot.com/2008/03/alik-kampanyasi-ve-asiller-listesi.html

  Önemli not:Kampanyayı yayınlamak isterseniz kolaylık olsun diye HTML dosyasını gönderebilirim.Tamamen size kalmış bir durum.

 3. ben bu çalışmadan sonra değişik gıda boyaları alıp denedim mavi dışında her renk var şimdi kızların odasına çerçeve yapacağız değişik bir çalışma çocukla çocuk oluyoruz işte :))

 4. elinize sağlık çok güzel olmuş çok beğendim bende hafta sonu yeğenimle yapıcağım.Ama gıda boyası yerine oyun hamurunda kullanılan toz boya olsa nasıl olur?

  Hoşgeldin Elife,
  Olur tabiki bizim elimizde gıda boyası vardı o yüzden onu kullandık.

 5. öğrencilerim ile bu boyayı denedik ve çok eylendik. ilk anda pek güzel olmayacakmış gibi hissetsenizde inanın çok hoş oluyor. hem çocuklarda resimlerinin kabardığını gördüklerinde çok şaşırıyorlar güzel bir deneyim tavsiye ederim

  — çok güzel, denediğinize çok sevindik

 6. gerçekten çok güzel çalışma, boyutlu olması çocukların daha çok ilgisini çekecektir

  — Çok teşekkürler

 7. Bence çocuklara çok yararlı bir şey yapmışlar .
  – Çok güzel bir çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir