Pirpirim Çiçeği

Antalya’ya kardeşime gittiğimde kendi balkonunda yarattığı muhteşem bahçeye hayran kalmıştım. Çiçekleri hem güzel hem de çok bakımlıydı…Kardeşimin balkonunda en beğendiğim çiçeğin adını öğrendiğimde çok şaşırdım. Çünkü çiçeğin adı semizotu’ydu. Çiçek işi benim pek beceremediğim bir iştir, uzmanlık alanım daha çok sebzeler:) Yetiştirdiğim domatesleri ve diğer sebzeleri burada anlatmıştım.

Yine de semizotu ( pirpirim) çiçeğinden bir ufak saksı yapıp Kayseri’ye getirdim. Semizotu yabani ve çiçek aşılanmış hali. Normal semizotunun çiçek açtığını sanmıyorum.

Sarı sarı çiçekler açıyor benim semizotum, kolları büyüyüp uzadıkça makasla kesip toprağa saplıyorum. Saplandığı yerden tekrar kök salıyor ve büyümeye başlıyor. Bu yöntemle çiçek çoğaltmaya çelikleme deniyormuş onu da kardeşimden öğrendim. Saksıya dikildiği andan itibaren canlanmaya başlıyor bir gün sonra iyice toparlamış oluyor kendini, hatta üzerinde çiçek varsa bir bakıyorsunuz açmış.

Geçenlerde uzayan semizotlarını kesip başka saksılara dikerek çoğalttım. Birini eski komşuma, birini canım dostum Fulya’ma, diğerini ise komşumun annesi 83 yaşındaki İzmirli, çok sıkı Atatürkçü, inanılmaz hoşsohbet bir o kadar da güzel teyzeme hediye ettim.

3 thoughts on “Pirpirim Çiçeği

  1. Özlem, “bir ufak saksı yapıp Kayseri?ye getirdim. “diye yazmışsın,İzmit’te değil miydin? Geri mi döndün diye merak ettim.
    Yabani semizotunda çok minik ve hemen tohuma dönen sarı çiçekler olurdu diye hatırlıyorum. Bunların çiçeği dediğin gibi aşılı demek ki. Çok hoş. Ankaradan geçerken bi dal da bana bırak:))

  2. Nalan Abla’cım istediğin bu olsun, imkan olsa da gonderebilsem..bu arada fulya ben, Özlem’cim hala Kocaeli’de ..cok sevgiler ikimizden de

  3. Fulyacığım,ben de “canım dostum Fulya?ma”cümlesinden böyle anlam çıkardım:)).Pirpirimi istememdeki amaç çiçek değil ,görüşmeye vesile olmasıydı tahmin edeceğin gibi.
    Sizle yüz yüze tanışmayı ne kadar istediğimi bilirsiniz..İnşaallah olur bir gün. Ankaraya gelirseniz haberim olursa buluşuruz.Benden de sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir