Pestil Yapımı

Kayseri’de bol miktarda kayısı olunca doğal olarak bize de epeyce kışlık malzeme çıkıyor. Bahçedeki iki ağaçtan aldığımız kayısılar bize yetiyor da artıyor bile. Reçelimizi ,marmelatımızı ve kayısı kurularımızı her sene mutlaka yapıyoruz. Ben bu sene biraz daha büyüttüm işi ve pestil yaptım. Üç günde hazır oldu pestilim. Baktım ki çocuklarım çok severek yediler, bir parti daha pestil yaptım şimdi kurumasını bekliyorum. Daha önceki senelerde yaptığımız pestili, kuruyunca rulo haline getirip buzdolabında saklamıştık. Ama zamanla iyice sertleşti, kopmaz ve kesilmez bir hal alınca unutuldu gitti. Bu yüzden bu kez porsiyonluk pestiller hazırladım.

İyice yumuşamış olan kayısıların çekirdeklerini çıkarıp kevgirden geçirdik. İsterseniz önce robotta parçalayıp sonra kevgirden geçirerek de hazırlayabilirsiniz. Bahçeye sürekli güneş alan bir bölgeye koyduğumuz masanın üzerine bir elbise naylonunu kesip yaydık. Naylonun uçları kalkıp pestili bozmasın diye alttan bantladık. Kevgirden geçirilip püre haline gelen kayısıları bu naylonun üzerine yaydık. Güneşte durdukça suyunu çekiyor ve iyice inceliyor o yüzden çok ince yaymamaya dikkat etmeli.

Üçüncü gün öğlen pestil iyice kurumuş ve kesilmeye hazırdı. Masanın camı çizilmesin diye altına kesme tahtası koydum ve bıçakla pestilleri naylonuyla birlikte kare kare kestim. .  Yaklaşık 8*10 cm veya 10*12 cm kadar oldu buyuklukleri.

Kestiğim kare şeklindeki pestilleri rulo haline getirdim. Şimdi ruloyu açıp naylonundan çıkarıp yemek kaldı.

Hepsi tek porsiyonluk, bir seferlik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Üzümden de çok güzel oluyor . kan yapıcı faydalı bir yiyecek

  2. merhaba ben de Kayseriliyim. Pestil’i görünce ananem aklıma geldi. O da bize bağ evinin damında yapardı. Ben kurumasını bekleyemeden gider parmaklardım 🙂 Çok severim hele de şekerpare’den yapıldıysa… Ellerinize sağlık. Porsiyonluk yapamak çok iyi fikir…

  3. Bayılırız kayısı pestiline,ellerinize sağlık

  4. pestile bayılırım ama bildiğim duttan ve üzümden yapılanı hiç kayısı pestili yemedim. Mutlaka çok güzeldir. Birde cevizli yapıp sucuk gibi yaptıkları var. Sanırım aynı usuldür.

    Afiyetler olsun.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com