OYUNCAK ZÜRAFA

Dikiş makinasında çalışmalarıma fırsat buldukça devam etmeye çalışıyorum. Her ay düzenli olarak  Burda dergileri alıyorum, beğendiğim modellere göre çeşitli kumaşlar alıp bir kenara koyuyorum.  Kıyafet dikmeyi annemin yardımı olmadan yapamayacağımı düşündüğüm için şimdilik beklemedeyim, ama bu arada oyuncaklar ve yastıklar dikerek dikiş konusunda becerimi biraz ilerletmeye çalışıyorum. Oyuncak zürafa da çok emek ve vakit harcadığım çalışmalarımdan birisi.

Önce kağıda kafamda tasarladığım zürafa resmini çizdim. Daha sonra krem rengi peluş kumaşı iki kat yapıp üzerine aynı şekli çizdim. Çizdiğim yerlerin üzerinden bol teğel geçtim ve iki kumaşı aralayarak ortasından ipleri kestim. Böylece her iki taraf da bol teğelle şekillendirilmiş oldu. Sarı renkli güderiden rastgele parçalar kestim. Bunları zürafanın üzerinde dikiş makinasında diktim. Kulakları ve boynuzları için de güderi parçalar kullandım. Zürafanın ön ve arka parçalarını güderi desenli tarafları içte kalacak şekilde dikiş makinasında diktim. Sırtında bir yeri boş bıraktım, daha sonra buradan ters çevirebilmek için. Dikiş tamamlandıktan sonra zürafayı düzüne çevirdim ve içini elyafla doldurduktan sonra açık kalan tarafı da dikerek kapattım. Kulaklarını dıştan sonradan ekledim ve elyafla doldurmadım. Gözleri yerine düğme kullandım.

12 thoughts on “OYUNCAK ZÜRAFA

 1. Tam ben bu yazıyı okurken sizden yorum geldi:)elinize sağlık çok tatlı olmuşş.Ama bir o kadar da sabır işi.Güderiler çok hoş bir doku vermiş.

 2. ellerine sağlık çok sevimli olmuş. zaten isan el işini önce öğreniyor sonra fikirler yaratarak ilerletiyor.

 3. bayıldım bu zürafaya beceriksiz anne olarak nazlıya bir oyuncak bile yapmadım. sizin çocuklar çok şanslı. diyorum ki siz bu işi ticarete dökseniz bunları satsanız ilk müşteriniz ben olurdum :))

 4. süper olmuş elinize sağlık.. dikiş dikmek konusunda ben de ürkeğim annemsiz yapamıcakmışım gibi geliyo

 5. Cin’de uretilip, tum dunyayi istila eden “Kursun iceren oyuncak” olayindan sonra; cogu bilincli anne ve babalar bu oyuncaklari imha ettiler…
  Artik; sizin yaptiklariniz gibi, guzelim bez oyuncaklarla oynamali cocuklar. Sizler bu konuda ornek alinmasi gereken bireylersiniz…
  “Yasasinıbez bebekler”, “Yasasin bez oyuncaklar”…

 6. benim annem pratik dikerdi,kalıpsız.ama ben ona hiç bakmazdım,çok havai idimSonra onsuz kalınca burda kalıplarıyla kızıma dikerek başladım.zavallı çocuk giy,p çıkarmaktan bıkardı.çünkü bir de model değiştirirdim.
  demem o ki;cesaret et anneni bekleme başla.Etek ve pantalon bu yeni sistem kalıplarla çok rahat dikiliyor.problem çıkarsa ben sana mail,msn,telefonla destek veririm.
  ayrıca bu kadar düzgün işler çıkardığıniçin bir iki püf noktasına dikkat ederek çok rahat giysi dikeceğine bahse girerim.ellerine sağlık ,öptüm seni

 7. çok çok güzel olmuş, ellerinize sağlık, ben de örmek istiyorum zürafayı ama cesaret edemedim, minişler güzel güzel oynasınlar.

 8. ZÜrafalari bende cok severim, cok hos bir calisma olmus! Dikis ilerlemis bence, bu calismada herkesin dikecegi gibi degil yani.
  Bu tip oyuncaklar hem yikaniyor rahatlikla ve senelerce kullanilabiliyor amigurumiler gibi..
  Sevgiler

 9. bence bu çok güzel bir site teşekkür ederim bu site sayesinde çocuklara baktırıp onlarada yaptırmaya çalışıyoz ve çok güzl oluyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir