Oyuncak Çıngıraklı Yılan

Yılandan korkar mısınız? Ben eskiden çok korkardım çünkü annem korkardı yılandan, televizyonda bile görmeye dayanamaz, tesadüfen ekranda bir yılan görse çığlık atardı. Ben de böylece korkmaya başladım hiç görmediğim bu hayvandan. İki çocuk annesi olduktan sonra hayatımda değişen bir çok şey gibi korkularım da değişmeye başladı; düşünmeye başladım yazları bağda,  bahçede olur da karşıma yılan çıksa çocukları oracıkta bırakıp kaçacak halim yok ya , kendimi alıştırmaya çalıştım, sadece yılana değil, örümceğe, hatta akrebe..Ben alıştım ya onlar benden kaçıyorlar sanırım, bugune kadar hiçbiriyle karşılaşmadım.

Dedim ya ben annemden dolayı korkardım yılanlardan, benim çocuklarım benden böyle bir fobi öğrenmedikleri için neredeyse tüm hayvanlarla barışıklar. Odalarına girenler :”burası çocuk odası mı yoksa hayvanat bahçesi mi anlamadık” diye espriler yapıyorlar, çünkü aslan, kaplan, kertenkele, timsah, yılan, fare oyuncakları dizili heryerde.

Bu polar oyuncağı büyük oğlumun isteği üzerine diktim. Yılanın renklerini kendisi seçti, bu renkler mercan yılanını andıran fakat renk dizilişleriyle farklılığını belli eden Kral Yılana ait. Sarı , kırmızı ve siyah polarlardan ufak parçalar kesip bunları kral yılana uygun sırada birbirine dikmekle başladım. 2 metre uzunluğunda olana kadar diktim. Yılanın alt tarafı için siyah polardan aynı boyda uzun bir parça hazırladım. İki parçayı birbirine dikip birleştirdim. Ağzını da iki parça halinde hazırladım . Yılanın kuyruk kısmına sürpriz yumurtadan çıkan minik kutulardan birinin içine boncuk koyarak yerleştirdim. Yılanın kuyruğundan itibaren elyaf doldurarak düzüne çevirdim. Tersi tamamen düze döndükten sonra ağız kısmıyla birleştirdim. Gözleri yerine düğmeler diktim.

6 thoughts on “Oyuncak Çıngıraklı Yılan

 1. Tek kelime ile harika olmuş. Oyuncağı dikmenin yanında öncesinde de detaylı bir araştırma yapılmış 🙂 Ben de kızıma çıngıraklı bir yılan mı örsem acaba?

  Eline emeğine sağlık.

  Bu arada ben de annemin fare fobisi yüzünden farelerin resmine bile bakamam. Fobiler bile öğrenilmiş bir davranış…

 2. çıngıraklı yılanın çıngırak fikri süper doğrusu, ancak senin aklına gelecek bir detay ellerine sağlık

 3. Dilek; bizim yılan da örgü olarak başlamıştı, sonra çocuklar bunu tercih ettiler ama örmek çok keyifli gelmişti bana. Fobiler sonradan öğrenilen sosyal davranışlar , korkularımız hep annelerimizden:))

  Befece; kral yılan orjinalde çıngıraklı mı bilmiyorum ama çocukların çok hoşuna gitti böylesi, çok teşekkür ederim güzel görüşün için

  Mavianne, çok teşekkürler

 4. Bende çok korkar hatta iğrenirim,ama bu çok güzel olmuş.. çocuklar çok şanslı…. ellerine sağlık…

 5. benim için yılanın ağız kısmının yapılışı önemli. detaylı anlatırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.