OYUN KURMA VE PAYLAŞMA

intertoy oyuncaklarUzmanlar çocukların belli bir yaşa kadar sosyalleşemediklerini söylüyorlar. Birarada oynuyor görünseler bile birlikte oynayamıyorlar aslında. Bir kaç ay önceye kadar bizim çocuklar için de durum biraz böyleydi. Genelde kendi sevdikleri oyuncaklarıya kitaplarıyla ilgilenir birlikte bir oyun kurmayı beceremezlerdi. 1. sınıftaki Oğuz Kaan’ı kitap okurken, Kadir Mert ve İremi de kendi sevdikleri oyuncaklar dalmış olarak bulmuşuzdur bir çok kez.

Fakat geçen hafta gördük ki bizim afacanlar büyüyüp bir arada oyunlar oynamaya başlamışlar. Bunda yeni grup oyuncaklarının; Monopoly Junior ve Şaşkın Pilot’un da etkisi olsa gerek.

monopoly

Her iki oyunda tüm aile birlikte oynamak için ideal. Monopoly Junior biraz daha zevkli sanırım. Ufak ufak matematiğe de giriş oluyor. Bizim prensesi annesi olarak yenemedim, numara yok gerçekten oynadım, çok şanslıydı her seferinde. Ama hafta içi bizim prensler ile oynarken yenilince ağlamaya başladı, hemde nasıl bir ağlama. Çocukların yenilmeyi de öğrenmesini gerektiğini düşündüğümüzden, onu kazandırmak için numara da yapılması taraftarı değiliz. O’na bunun bir oyun olduğunu , üzülmemesi gerektiğini anlattığımızda;

-“Ama benim içimden geliyor, durduramıyorum” diye daha da artırdı ağıdını.

Monopoly ardından Şakın Pilot’a geçilip gülerek oynandı, oyunu kendilerine göre yeni bir yorum getirdiler herhalde ki yenilen olmadı.

şaşkın pilot

Günün sonunda Prensler Fulya’ya “Şaşkın Pilot al bize de” diye naz yaparken, İrem hn’ın süprizi ile karşılaştık. Oyuncağı kutulayıp arkadaşlarına oynamaları için verererek hepimizi sevindirdi. Oyuncaklarını eve gelen arkadaşlarına bile içi giderek veren kızımız paylaşmayı öğreniyor.

7 thoughts on “OYUN KURMA VE PAYLAŞMA

 1. evet paylaşma kesinlikle belli bir zamandan sonra gerçekleşiyor.kutu oyunlarını biz de severek oymuyoruz .Ancak bir süre sonra ,kenarda beklemeye başlıyor kutu oyuncaklarımız 🙁
  *Süper doktor
  *Şaşkın pilot
  çılkgın sharky….

 2. Ablamin bizdiklariyla Monopol oynuyoruz her seferinde…aile daha bir aile oluyor o zaman , benim de coook hosuma gidiyor o oyunlar:)

 3. ne kadar hoş çocukların oyunları biz o dönemler neler oynardık…her dönemin kendine özgü güzel oyunları oluyor…ve o oyunlara verdikleri tepkiler…

 4. Ben küçükken annem eve gelen ve bebeğime yapışıp kalan çocuğa verelim mi kızım demişti ben de hayır diyememiştim sinir içinde vermiştim hala başına kakarım annemin.
  Monopoly’ye heyecanla başlayıp oyunun yarısında özellikle iyi yerler kaçtıysa mızık yapardım ben :):):)
  Öpücükleeer ikinize de

 5. monopoly bizde oyunuyoruz vallhi.ama en çok tabu.biz bile bazen paylaşamıyoruz bişeyleri.onları öğrenmesi çok güzel.

 6. çok özür dilerim ama çocuklar için bu tür oyunlar ikinci sırada olmalı bence..çocuk parkta,sokakta koşarak zıplayarak oynamalı ki çocuk olduğu unutulmasın.sosyalleşsin,enerjisini atsın.topunu paylaşsın mesela ya da bilyelerini 😉
  sonradan bunları da oynasın ama öncelikle büyürken oynadığımız oyunları öğrensin.

  Sevgili Su, öncelikle hoşgeldin. Haklısın oyun konusunda çocuklara doya doya parklarda oynasınlar. Zaten sitemizde yazdığımız yazıların genelinde bu var aslında oyunun ne kadar önemli olduğunu vurguladığımızı paylaşıyoruz her fırsatta. Belki bizi yeni izlediğiniz için(?) bu yazıyla yanlış bir kanıya varmış olabilirsiniz. Bu yazıya gelince soğuk kış günlerinde çocuklarımızın eve kapandığı bir dönemde birlikte oynamaları idi bahsettiğimiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir