ÖRGÜDEN OYUNCAK PALYAÇO

Çocuklarla özdeşleşmiş bir karakter gibi görünse de bir çok çocuk palyaçoları sevmiyor, hatta korkuyor onlardan.  Tam bir ironi örneği değil mi? Bir yakınımızın oğlunun sünnet düğününde çocukları eğlendirsin diye bir palyaço getirilmişti. Sünnet olan çocuğun kızkardeşi eğlence boyunca masanın altından çıkamamıştı palyaço korkusundan. Bir yaşgününde de aynı şeyi yaşadık, iki katlı bir mekanda yaş günü kutlaması yapılıyordu, alt kat çocuklar için hazırlanmış, palyaçolar çocukların yüzlerine boyalar sürüyor, onları eğlendiriyorlardı. Üst kat da anneler için hazırlanmıştı, ne yazıkki orda da bir çok çocuk palyaço korkusundan alt kata inemedi annelerinin dizinin dibinden ayrılamadılar. Ne anneler rahat ettiler ne de çocuklar.

Annem bu palyaçoyu bizim çocuklara getirdiğinde endişe etmiştim korkacaklarından. Tam tersine bayıldılar bizimkiler. Palyaço ilk geldiği zamanlar boyu uzundu ikisinden de, onu oyun arkadaşı etmişlerdi.

Palyaçoyu eski samanyolu dergilerinden bakarak yapmış annem, şişle örmüş tamamını. Gözlerini keçeden, papyonunu ise parlak bir kumaştan yapmış. Palyaçonun içini elyafla doldurmuş.

Çocukların genelde palyaçolardan korktuklarını anlattığımda annem saçını siyah yapmasaydım keşke diye üzüldü. Saçlarını tümden çıkarıp turuncu iple hazırlamayı düşündü. Annemle aramızda yedi saat gibi bir mesafe oduğundan bu düşüncemiz bir türlü gerçekleşemedi . Ben de yastık ve aslan gibi palyaçoyu da yıpranmadan kalsın diye saklamıştım.

Sizlerin çocukları seviyorlarsa palyaçoları çok rahat örülebilecek bir oyuncak.

14 thoughts on “ÖRGÜDEN OYUNCAK PALYAÇO

 1. evt bizimkiler de korkuyorlardı küçükken gerçekten tuhaf

  bu palyaço da çok sevimli güle güle oynasınlar

  — Bizim çocuklardan da irem korkuyor 🙂

 2. Gerçekten niye korkarlar anlamam 🙂 tuhaf sahiden… bencede çok şirin olmuş,saçları siyah daha da güzel olmuş… anneciğinin ellerine sağlık….

  sevgiler…

  — biz de çözemedik bu korkuyu., teşekkürler

 3. anneniz yine harika bişey yapmış.ellerine sağlık.
  maalesef çoğu çocuk korkuyor palyaçodan.benimkiler hariç.çok seviyorlar…
  iyi iftarlar dilerim

 4. ben de korkuyordum:) ama buyuktum ve palyocunun seri katil oldugu bir korku filmi izlemistim..oldurdugu adamlari dondurma kamyonunda sakliyordu..bazilarinin kismetine gozlu dondurma dusuyordu..ne igrenc filmler yapiyorlar:)

  — böyle bir filmden sonra korkmakta haklısınız, sevgiler.

 5. Palyaçolardan değil de küçükken ben kuklalardan bir de insan yüz hatlarının başarı ile yansıtılmaya çalışıldığı maskelerden korkardım. Son derece şiddetli bir korkuydu. öyle ki içime yer etmiş fobi halini almıştır yani hâlâ vardır. 🙁

  Çocukluğumda çocuklar için hazırlanmış televizyon programlarından bazılarında maskeli kişiler veya kuklalar olurdu. korkardım seyretmezdim. Hatta bir gazetede okumuştum bir tv programında güya çocuklar için yapılmış bir programdaki ihtiyar tipli maskeli kuklayı gören çocuklar çığlık atarak kaçışıyormuş!

  Bu işler elbette para için yapılıyor ve işin en aptalca tarafı, bunları üretenlerin çocuk psikologlarına danışmamalarıdır.

  Bazı insanların çocukları palyaçolardan kuklalardan maskelerden korkmayabilir. Normal değil. Normali korkmalarıdır. Ve korkmamaları için çocukla uğraşılmamalıdır. Böylesi şeylerle çocukların psikolojilerine zarar verilebilir. Bakın bende şimdi hâlâ maske fobisi var! Fobi deyip geçmeyin basit bir şey değil insanı dehşetli rahatsız ediyor.

  Fobi , hafife alınacak bir duygu değil gerçekten. korkan çocukların korkmamaları için bilmeden çaba sarfetmek de fobiye yol açabilir, hiç müdahale etmemek gerek diye düşünüyoruz. Paylaştığınız için teşekkürler

 6. becerikli anne,
  ne kadar güzel olmuş
  turuncu saçlı da iyi olurdu ama bu da güzel
  önemli olan çocukların sevmesi
  sevgiler

  — evet bizimkiler bu halini sevdiler, neyseki

 7. Çocuklar genellikle palyaçolardan korkuyorlar:)çok garip gerçekten!anneciğinin ellerine sağlık çok da güzel örmüş,saçlarını beğendim,siyah hali güzel,çok şirin!Sevgiler.

 8. Bana hiç kolay gelmedi ? ben altından kalkamam bu palyaçonun.Yoksa yapıp yiğenlerime yollamak isterdim 🙁
  çok güzel olmuş yaa..

  — aa yaparsın biraz cesaret sadece…

 9. Ben palyaçolardan korkarım ama bu çok sevimli kızlar

 10. evet ya çok ilginç, Nazlı hala rahatsız oluyor palyaço gördüğünde. Can da korkuyor mesela. Ama örgü palyaço harika

  çok teşekkürler Lale Abla’cım, Nazlı’ya katılıyorum, bizimkini beğendiğine sevindim

 11. ben yapmak istedim ama bulamadım kaç gündür bakıyorum ama bulamıyorum bana yardım edermisiniz yardım ederseniz çokmutlu olurum iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir