ÖRGÜ SAFİNAZ ‘IN YAPILIŞI

örgü safinaz

Safinaz’ı örmeye uzun bir zaman önce başladık. Başı nasıl olsun saçı nasıl olsun derken elimizde çok oyalandı. Kızımızı size tanıtırken her zamanki gibi yapılışından başlamak yerine kendisi ile ilgili absürd bir hikaye yazıp anlatmak istedik. Şimdi de onunla ilgili ikinci yazımızda,onu nasıl yaptığımızı anlatacağız.

Başının yapılışı ile başlayalım anlatmaya, bebeğimizi tığ ile merserize ip kullanarak ördük, ilk beş sıra arttırarak, altıncı sırada hiç arttırmadan örüp ondan sonra aynı oranda küçülterek başın tam yuvarlak olmasını sağladık.

Burnunu bir boncuğa krem rengi ip sardıktan sonra yüzüne dikerek yaptık.

Gövdesini de ördükten sonra etek hizasına denk gelecek yerinden ilmek alıp eteğini ördük. Daha sonra eteği açık ve koyu  yeşil renkli iplerle de devamlı arttırarak örerek volanlı bir etek olmasını sağladık

örgü safinaz yapılışı

Kollarını da krem rengi ip ile örmeye başlayıp elbisesinin kolları gibi dursun diye maviyle devam ederek bitirdik.Hem kolların hem de gövdenin içini elyafla doldurarak birbirine birleştirdik.

örgü safinaz yapılışıörgü safinaz yapılışı

Bacaklarını özellikle fazla uzun yaptık, bu özellik Safinaz’a hem bir sevimlilik kattı hem de hareket kabiliyeti kazandırdı.

Bacaklarına mavi iple başladık, bu kısmı daha sonra ayakkabıya benzeteceğiz.

Her bir bacağını 8 sıra maviyle ördükten sonra sonuna kadar krem rengi ile devam ettik. İçlerini elyafla doldurduk.

Ayakkabıları için ayağının ucuna bir küçük parça daha örüp içini elyafla doldurduktan sonra tığla birleştirdik.

Daha sonra bacakları eteğinin altından gövdeye birleştirdik.

örgü safinaz yapılışı

Saçını zincirler örüp batarak gür bir saç yaptık. Gözlerini ve ağzını da yüzüne işleyerek oluşturduk. Başı ve gövdeyi bu aşamadan sonra birleştirdik.

.

Ayakkabılarının bağcıklarını da kırmızı ipten uzun bir zincir örüp trabzanların aralarından geçirerek bağlayarak oluşturduk

örgü safinaz yapılışı

Daha önce örerek hazırladığımız oyuncaklarımızdan birkaçı olan bebek, ayı, kaplumbağa tavşan kuzu diğer safinaz bebek için üzerlerine tıklayarak görebilirsiniz.

8 thoughts on “ÖRGÜ SAFİNAZ ‘IN YAPILIŞI

 1. merhaba,

  safinaziniza bayildim. size direkt ulasabilecegim mail adresinizi aradim. Amacim size yaptigim kablumbagayi gondermekti.

  ayrıca yaptıgınız urunlerde kullancagınız bazı ipler yaptıgınız isi super gosterıyor. Birde siz govdede ikili veya uclu trabzan kullanıyorsunuz, stitch veya sık igne isi harika gosteriyor.

  basarılar
  Sevgiler
  Ayperi

 2. hakikaten safinaza benzemiş ve çok tatlı olmuş ellerinize sağlık 🙂

 3. Ellerinize saglik, pek sevimli pek guzel olmus Safinaz!:)

 4. Elleriniz dert gormesin:)) Safinaz’in saclariyla elbisesi muhtesem :)) ben cok sevdim bu Safinaz’i :))

 5. bu örgü oyuncaklarınıza hayranlığımı duyuşene(sanalkadraj.blogspot) de aşıladım sonunda.beraber yapıcaz bakalım…

 6. yha bnde cocuk gelısımı okuyorum bısde orgu oyunak yapıcaz bana yardımcı olun ne olur hayatımda elıme tıg almıs ınsan degılım ama hepsı hosuma gıttı eger ogrenırsem hepsını ogrenıcem nolur yardımmmm

 7. Elinize sağlık. Çok güzel olmuş.
  Bende amigurumi oyuncak yapıyorum. Babaanne .anane olan ev hanımıyım.Torunlarıma yaptım önce..Karşıma örnekler çıkınca yapmaya amigurumi(örgü oyuncak) örmeye başladım. ürünlerimi tanıtım sayfam.Sipariş bekliyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.