Örgü Bileklikler

Düğüm atarak hazırladığımız örgü bilekliklerin nasıl yapıldığını tekrar anlatmamız konusunda sizlerden yorum ve mail yoluyla çok sayıda istek almıştık. Bu isteğinizi geç de olsa yerine getirmekten mutlu olsak da gecikmeden dolayı özür diliyoruz. İlk yazımızda gösterdiğimiz üç farklı modelin en düzünden başlayarak görsellerle destekleyerek detaylı olarak tekrar anlatacağız

Düz desen bileklik modelini istediğimiz renklerde ve sayıda ip kullanarak yapabiliyoruz ,ipleri istediğimiz düzende sıralayabiliyoruz,  diğer desenlerde ise renk çokluğu, ip sayısı ve sırası önemli. İpleri yaklaşık 1 metre boyunda kesip hepsini biraraya getirdikten sonra düğümlüyoruz. Rahatça düğüm atabilmek için ipleri bir yere sabitlemek gerekiyor, bunun için çengelli iğneyle bir yere tutturabilirsiniz. Bundan sonra renkleri istediğimiz şekilde sıralıyoruz. Bu bileklikte üçü kırmızı, üçü de sarı olmak üzere toplam altı ip kullandık.

En soldaki iple yanındaki ipe bir düğüm atıyoruz. Görselde düğüm şeklini detaylı olarak görebilirsiniz.

Bu iple kendinden sonra gelen her ipe ikişer kez düğüm atıyoruz.

İki kez üstüste atılınca düğüm görseldeki gibi görünüyor.  

İpleri soldan başlayarak numaralandırırsak,  dizilişini

1  2  3  4  5  6 diye tanımlayabiliriz. Buna göre en soldaki iple diğer ipleri düğümlediğimizde sıralama

2  3  4  5  6  1  olarak değişiyor. Bundan sonra 2 numaralı iple kendinden sonra kalan diğer ipleri ikişer kez düğümlüyoruz  ve en sona geçirmiş oluyoruz. En soldaki ipi diğer iplerle düğümleyerek en sona geçirdiğimizde bir sırayı tamamlıyoruz.

Bilekliğimizi dilediğimiz uzunlukta yapmak bize kalmış.

Önümüzdeki günlerde V şeklini oluşturan örme şekli ve çarpraz desenli örme şekillerini de detaylı anlatmaya çalışacağız.