ULAK VE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI

“…. nolu seferimiz Kayseri’deki olumsuz hava şartları şebebiyle iptal edilmiştir. Son 3 gündür çokça duyduğum bu cümle beni İstanbul’da esir etti. Farklı şartlar altında dünyanın en güzel zorunlu bekleyişi olabilecek bu durum; günübirlik seyahatimden dolayı, kayseri’de kalan kızımı düşündükçe beni çok gerdi. Allahtan, kızım emin ellerde ve benden daha sakindi. Ben ise sürekli saatini değiştirdiğim biletim dolayısıyla havaalanında geçirdim zamanımın çoğunu.

Biraraya geldiğim yakımlarımla giderdiğim özlem, bolca okuma fırsatı bulduğum güzel kitabım ve tek başına yaptığım sinema keyfi kaldı geriye güzel anlar olarak.

Okuduğum kitabı bitişine saklayıp, filmden bahsedeyim. Ulak filmine gittim ve çok beğendim.

Kendi düzenini kurmuş ; ağası, delisi, kötüsü, iyisi belli olan bir köye bir masalcı geliyor ve masalını çocuklara anlatmaya başlıyor. Masallardan öğreniyorlar o köyün çocukları sevgiyi, inanmayı ve cesareti… Ve masalda anlatılan Ulak’ın da geleceğine inanıyorlar.

Dil söylemese de gönlün 100 dili olduğunu, bilip de susanların da yapanlar kadar suçlu olduğunu ve hiç bir kötülüğün gizli kalmayacağını da masaldan öğreniyorlar.
Masalın sonu onu dinleyenler kadarmış diyor filmde, herkes kendi sonunu canlandırıyor . Filmin hissettirdikleri de aynen öyle, farklı kişiden kişiye. Gitmenizi ve filmde anlatılan masalı dinlemenizi tavsiye ederim.

Oyuncular (Çetin Tekindor, Hümeyra, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer, … ), makyajları (kadınların yüzlerindeki kınalara bayıldım) ve kostümler harika.

Çağan Irmak’ın çocuklara masal adı altında verdiği mesajlarda biraz dini semboller biraz da sevgili yurdumuzda bildiğini okuyan yöneticileri gördüm. Çocukların seçilmesi, masal çocuklara anlatılır’ın ötesinde geleceğimizin çocuklarını, gençlerini hırslarımızla kirlettiğimiz toplumun düzelmesinde bir ışık olarak görmesi gibi geldi.

Gidin bu filme sonra sizin masalınızın sonunu paylaşın bizimle.

9 thoughts on “ULAK VE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI

 1. ulak’ı ben de merak ediyorum en kısa zamanda izleyeceim.

 2. selam,
  ben de merak ediyorum filmi
  ama bugün hürriyette olumsuz bir eleştiri okudum
  kendi yorumumu yapmak için gitmeliyim 🙂

 3. Mavianne, sinama yorumlarınayer veren bir sitede beğenenlerin oranı %50 idi. sen beğenecek misin bakalım.

 4. uzun zamandır sinemaya gitmiyordum. evde klasikleri hatmettim biraz bu dönemde, şu dvd teknolojisi çok iyi oldu valla:))
  Geçenlerde Dalgıç Ve Kelebek filmini izledim. çok sarsıcı bir filmdi. Filmden çıkınca kolunuz bacağınız yerinde diye bile Allah’a şükrediyorsunuz. Müzikleri ve görüntüleri harikaydı. Şiddetle tavsiye ederim. İnsanın ruhsal ve bedensel sınırları hakkında harika bir film. Ulak’ı da izleyeceğim. TAvsiyenize güveniyorum:))
  Saygılar..

 5. Oktay Ihsan Anar’indi sanirim kitap sonra tiyatrolastirildi.Eskiden masalclar varmis, koyden koye gezer masallar anlatirlarmis.Sanirim Cagan ondan esinlenmis.Cok merak ediyorum filmi.

 6. aaa demek bir İstanbul kaçamağı yaptınız. haberimiz olsa hemen zeya ile bir program yapardık size. Programcıbaşı olarak. Neyde bir daha ki sefere. Ulağı bende gördüm ve beğendim. Özellikle mesajı çok etkileyici idi. Ama kitapta aklım kaldı şimdi. Sevgiler bıraktım size

 7. izledim, nefis bir filmdi cidden, ama konusu ne diyenlere konusu anlatılmaycak kadar masalsı demiştim:) seni okuyunca anlatılabileceğini gördüm, sevgiler

 8. Lale Abla, keyifsizdim biraz zorunlu kaldığımdan dolayı. Teşekkürler, bir daha ki sefere yaparız program. Çok istiyoruz sizlerle tanışmayı.

 9. Babam ve Oğlum ve Mutluluk’tan sonra beni ağlatan bu film tek kelime ile muhteşemdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir