Okulumuza Tuvalet Sosyal Sorumluluk Projesi

Okulumuza Tuvalet Sosyal sorumluluk Projesinden, bize gönderilen eposta ile haberdar olduk.  1 yıldır devam eden projenin başlangıcı ;

Adıyaman Gerger İlçesi, Kaşyazı Köyündeki Karük İlköğretim Okulu’ndaki çağ dışı manzaraları değiştirmek için  kendi imkanları ile tuvalet kabini inşaa etmeye çalışan öğretmen Ahmet Elmacı hakkındaki gazete haberine dayanıyor.  Haberi okuyan Mahmut Şanlıer ve Onur Cantimur, gönüllü olarak projeyi başlatmışlar.

En temel tuvalet ihtiyacını sorgulamaya bile gerek yok fakat  “Neden Okulumuza Tuvalet?” için şunları yazmış Genç Gönüllüler Derneği;

Temizlik herşeydir. Davranış kazandırma yoluyla çocuklar kalıcı temizlik bilinci edinmelidir.

Önce davranış kazandırma sonra ders öğrenim?

İhtiyacın tarlada giderilmesi ve kovalarla su taşınması gibi görüntüler 21. yüzyılda Türkiye?ye yakışmamaktadır.

Tuvaletsizlik hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Tuvaleti olmayan okulların öğrencilerinde ?siğil? belirtileri mevcuttur. Ve bu hastalık zaten kalabalık olan sınıflarda çabuk yayılıyor.

İhtiyacı olan okulları  normal koşullara çekmeyi hedefleyen projeler hakkında  çok daha fazla detaylı bilgiye, Web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Okulların sadece tuvalet kabini değil; diş fırçası, kırtasiye malzemeleri, çanta, bot,oyuncak  vb. gibi ihtiyaçlarını da yardımsever firma ve vatandaşların katkısı ile toparlamaya çalışıyorlar.

Biz anneler, blog arkadaşları  bu konuda daha fazla yardımcı olabiliriz,  Okulumuza Tuvalet kampanyasına. Sitelerimizde mim olarak duyurabilir ve kampanya için oyuncak yapıp/toplayıp gonderebiliriz.
Hadi arkadaşlar, hem mime katılın  hem de arkadaşlarınıza ileterek  kampanyanın daha cok okuyucuya ulaşmasını sağlayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Değerli arkadaşlar;

  Ben de Genç Gönüllüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanıyım. Bu projeye gerçek anlamda gönüllü olarak destek verecek arkadaşlara ihtiyacımız olacak. Şuan da Eskişehir ve Erzurum illerine gidip tespitler yapıyoruz. Maddi-Manevi desteğe ihtiyacımız var. Katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara bağış makbuzu verilecek. Ancak kampanya için ayrıca bir izin yazısına ihtiyaç var. Bunun gibi teknik ve resmi işlemleri tamamlamaya çalışıyoruz.

  Adres ve iletişim bilgilerimiz:

  Genç Gönüllüler Derneği
  Ayazağa Mahallesi Dereboyu Caddesi No:13/2
  Ayazağa Kültür Merkezi Şişli/İstanbul
  0554 500 49 99
  gonullugenclik(at)gmail.com

 2. Lale abla’cım, bazı şeyler hep aynı kalıyor ülkemizde maalesef, konuşup duruyoruz sadece.

  Karmançormancı, Teşekkürler

  Eliff, yakınlarının bu sıkıntıyı yaşamış olmaları üzücü. Tuvaletsiz bina nasıl yapılır akıl almıyor.

  Zehra, çok teşekkürler, ne kadar fazla insana ulaşırsa o kadar iyi

 3. bu projeler bence de çok önemli ama derin kısmına daha çok katılıyorum..
  duyurusunu yapacağım cnm, elimizden elen birşey olursa ne güzel

  sevgiler cnm..

 4. İnsan inanmak istemese de hala bu kadar zorunlu bir ihtiyacın yokluğunu yaşamaktayız pek çok yerde,kardeşimin nişanlısının geçen yıl kısa üreli çalıştığı okulda yoktu tuvalet ve ben şok olmuştum hala tuvaletin olmadığı bir yerlerin olduğu fikri bile beni mahvetmişti 🙁 Okur okumaz linki mail attım hemen ona

 5. Bloguma yazdım, iyi haftalar

 6. yıllar önce Savaş Ay tuvaletsiz okul kalmasın adı altında bir kampanya başlatınca gülmüşlerdi, sonra gözler önüne serilen gerçek karşısında diller tutuldu…

 7. Dilek’cim, bakış açın çok doğru, sadece sorumluluk projeleri ile olmaz. Bu projeler sadece güzel örnekler olabiliyordur inşallah, örnek olsunlar ki istesinler çaba göstersinler. Ama asıl ilginç olan sanayisi ile çok gelişmiş, refah düzeyi çok yüksek bir ilimizdeki okulda (isim vermeyelim ) tuvalet olmamasını bizzat yaşamış olarak gerçekten çook derin mevzu…

 8. 2010 da halen daha tuvaletsiz okul muhabbeti geçiyor!

  İnanamıyorum. Biliyorum, görüyorum ama inanamıyorum. . Bölgede görev yapmaya çalışan bir öğretmen düzeltmeye çalışıyor bu durumu. Çabasını onaylıyorum, takdir ediyorum ama orada yaşayan insan mı … mı? İnsan kendi yaşamına bu denli mi kayıtsız olabilir. Bu denli mi şartları düzeltmek adına çaba göstermez. Sadece sorumluluk projeleriyle olacak iş değil bu! Derin mevzu, hem de çok derin!

  Bir çocuğunu var olan yetersiz imkanlarınla yetiştirmeye çalışmakla o olmayan imkanını on çocuğa bölmek arasında ki ince ayrımın sonucu bu işte! Maslow’un teorisine göre adam birinci basamağı geçemiyor ki acizliğinden medeniyeti ne ara görsün, bilsin, tanısın, uygulasın.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com