OKEY SEZONU ve ÖRTÜSÜ

Her yaz Antalya’da kardeşimin evinde bir araya geliyoruz. Sohbetler, yeme içmeler bir arada olunca çok keyifli oluyor. Bir de, önceleri akşamdan akşama daha sonra hızımızı alamayıp öğlen bir seans akşam iki seans olarak oynadığımız okey partilerimiz var. Ben aslında okey özürlü bir insanım, bu konuda ustalaşmış annem babam, hatta eşime rağmen biraz olsun başarım varsa da sadece şanstan ibarettir. Ne taş takibi yaparım, ne de rakibimi taşlamayı severim. Karşımdaki ortağım -“elim iyi taşla” diye sinyaller verse de emek verip dizdiğim bir araya getirdiğim taşlarımı bozmaya kıyamam, bu yüzden de ortağımın planlarını gümlettiğim çok olmuştur. “Benim ortağım kızım” diye beni kendine eş seçen sabırlı, sakin babamın bile sabrını taşırıp bir daha ki oyunda beni kimse kendine eş seçmediği için mecburen yine babama kalmışımdır çoğu kez. Lakin, yaz sonuna doğru okeyde iyice ustalaştığım da yadsınamaz bir gerçektir ama sonrasında bir yıl boyunca taşlara elimi sürmediğim için bir sonraki yaz yine sil baştan acemi bir halde başlarım okey oynamaya.

Bu yaz ki okey keyfimiz için masa örtümüz annemden  geldi. Her yerde hazır olarak bulunabilecek bu örtüyü annem kendi yapmış. Yeşil çuha nın üzerine beyaz bir kumaştan kestiği dikdörtgenleri aplike etmiş. Böylece iskambil kağıtlarını ve zar ı oluşturmuş. Daha sonra sarma tekniği ile herbirinin harflerini ve şekillerini oluşturmuş. Masa örtüsünün tamamının kenarına kırmızı kurdele kullanarak biye geçmiş.

Dün akşam yine keyifli bir okey partimiz vardı. Ortağım Tolga ve annem babama karşı oyunun sonuna kadar çok iyi oynayıp son anda yenildik. Yarın okeye kaldığımız yerden devam…..

8 thoughts on “OKEY SEZONU ve ÖRTÜSÜ

 1. Fulya, yazini okudugumda Cinarcik’da ki yazlik gunlerim ve tum gun boyunca denize girmek yerine; balkonda oynadigimiz okey ve birlikte oynadigim kisiler geldi. O gunlere donmeyi nasil da istedim.(Bayilirim zaten imkansizi istemeye). Bir bakardik aksam olmus. inanilmaz bir sevdaydi okey ouyunu. Uzun zaman oldu oynamayali, hic canim istemiyor ki…

  Yazlık ve tatille özdeşleşmiş değil mi okey oyunu?….Bir araya gelmeniz neden imkansız artık?

 2. öncelikle annenin yaptıklarına bir kez daha içim giderek baktım.Annen tam bir dikiş ustası…Örtünün aplikeleri çok güzel…

  Okey konusunda ben senden de beterim çünkü hiç bilmiyorum ,kızlarım dahi oynarken ben masanın kenarında öööle bakıyorum :))

  Perili köşk,
  güzel sözlerin için teşekkürler, annem de memnun oldu beğenmenize….

  Sevgiler

 3. Sohbet ve oyun keyfi bir başka olur..Hele o inatlaşmalar,iddalaşmalar şahanedir…
  Nesine nesine diyen çocuklar 🙂 En çok da dordurmasına oynardık..
  Örtüye bayıldım…Anneciğinin emeğine sağlık.

  Sevgilerimle.

  Bizim de genelde dondurmayla biter, genelde ısmarlayan da biz oluyoruz :)))

 4. Okey oynamayı ben de çok seviyorum ama bu konuda biraz senin gibiyim galiba biz de genelde yazdan yaza oynuyoruz ve bir dahaki yaz gelene kadar ben de biraz unutmuş oluyorum:)
  Örtü bir harikaaa!!! annenin ellerine sağlık canım…

  begendiğine sevindik..teşekkürler 🙂

 5. bu fikri kullanacağım mutlaka ankaraya yerleştiğimizde. bir de amigurumi (doğru mu yazdım acaba?) ile ilgilenmek istiyorum, buradaki fikirlerinize bayılıyorum:-)

  begendiğine sevindik…amugurumi de çok keyifli…sevgiler

 6. Masa örtünüz Çok güzel olmuş.Annezin ellerine,emeğine sağlık.Okey konusunda bende bilsemde taşlamaya gelemiyorum.Dizdiğim o güzelim taşları bozmaya kıyamıyorum.Bir de egoistçe düşünüp belki ben bitebilirim.Zafer benim olsun istiyorum.ortaklarım duysa beni bir kenara atarlar ama.sevgiler.

  Mehtap, aynıyız desene:)))

 7. hey maşallah, nasıl bir anne o öyle, süper valla!!! ellerine sağlık 🙂

  Çok teşekkürler,:))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir