Nohuttan Yoğurt Mayası


Ev yoğurduna oyle alışmışım ki hazır yoğurtları yiyemiyorum, hazır yoğurtların içindeki katkı maddelerini ve zararlı yönlerini duydukça da iyiki yemiyorum diye düşünüyorum , bu yüzden uzun yıllardır yoğurdumu sütçüden aldığım sütle veya beş kiloluk pastörize sütlerle mayalıyorum…yoğurt mayalamayı daha önce burada ve burada anlatmıştık, süt belli ısıya getirilip içine belli miktar yoğurt maya olarak konup bekletilerek yapılıyor.

Yoğurt mayası içerdiği yararlı bakterilerin özelliği nedeniyle  bir süre sonra özelliğini kaybeden bir maya türü,  dolayısıyla en fazla yılda bir kez mayayı yenilemek gerekiyor,  lakin gecmişini bildiğimiz güvenilir mayayı nereden bulacağız sorunuyla karşılaşıyoruz bu kez.

Yoğurt mayası çiğ tanesiyle  nohutla veya çam kozalağıyla yapılabilir olduğunu öğrendim ve nohutla maya oluşturmaya karar verdim.

Bunun için bir bardak günlük pastörize 15 tane nohut tanesi koydum, bardağın ağzını kapayıp etrafını bir havluyla sardıktan sonra fırının içinde 24 saat kadar mayalanmasını bekledim.

24 saat sonra süt biraz yoğurdumsu biraz çökelek gibi bir kıvam almış dibinde biraz su ayrışmıştı üzerindeki tabakayı bir kaba alıp buzdolabına kaldırdım. İkinci mayalama aşamasında bu kısmı kullandım yine bir bardak günlük süt ile. Bu kez sadece 5 saat beklettim ve açtığımda daha yoğurda benzer birşeyle karşılaştım. Aynı şekilde hergun bir miktarı biraz arttırarak sut mayaladım, ikinci , üçüncü yoğurtlar daha yumuşak kıvamlı ve tatlı oldu, birkaç seferden sonra tam yoğurt haline geldi yoğurdum.

nohutmayaliyogurt2

nohutmayaliyogurt1 nohutmayaliyogurt3 nohutmayaliyogurt4

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir