Nisanda Adana Muhteşem

Portakal Çiçeklerinin mis kokusunu içimize çeke çeke gezdik Adana’nın sokaklarını. Herkesin yüzünde bir tebessüm mutluluk vardı. Ee  mutlu insanlar topluluğunun yarattığı  muhteşem enerjiyi bir düşünün, neler yaptırmaz bizlere.

Işıl Özgentürk’ün bu yazısını çok beğendim, en sevdiğim iki yerini alıntılamak istiyorum.  Tüm yazıyı okumanızı tavsiye ederim, Portakal Çiçeği  Karnavalı nı   anlamak için.

Adanalılar, açtığında kentin kimyasını ansızın değiştiren, herkesi hayal dünyasına çeken, aşkı aşk, sevdayı sevda yapan portakal çiçeğine, bu muhteşem rüyaya minnetini sunmak için yollardaydılar… Açıkça söylemem gerekirse böyle bir karnaval Adana dışında Türkiye?nin hiçbir yerinde yapılamaz! Kimse alınmasın, burası bir Hitit ülkesi ve Adana dişi bir kent!
Kadınların sokaklarda özgürce dolaştıkları ve her olumlu işi ustalıkla başardıkları bir kent! Burada tanrıça kadınlar!

adanaportakalcicegi10Biz perşembe sabahtan gittik, işten okuldan 2 şer gün izinli. Giderken ofistekiler portakal çiçeği mi  (?) diye gönderdiler beni ama   dönüşümde   merakla sordular  detayları, haberlerden izlemişler, beğenmişler:)   Standlar çok renkliydi,  cafelerdeki servis kağıtları bile özenle seçilmişti. Şehrin bir çok yerinde gösteri/konser için sahneler kurulu idi ve etkinlikler gün boyu sürdü. Dolaşabildiğimiz  kadar dolaştık, benim şehrim yürüyerek gezebileceğin , yürürken sevdiklerinle karşılaşabileceğin bir şehir:)

Seneye Adana yı yaşamaya sizi de bekleriz, Adanalı olmanız gerekmiyor.

adanaportakalcicegi18adanaportakalcicegi11adanaportakalcicegi12adanaportakalcicegi13adanaportakalcicegi14adanaportakalcicegi15

adanaportakalcicegi17Dikkatinizi çekerim yangın hidrantı da turuncu:) Bir arkadaşımın çok sevdiğim sözüdür, “biz güneşin çocuklarıyız ” Karnavalda ara ara yağmur yağsa da güneş bizi yalnız bırakmadı.

adanaportakalcicegi16 Turunçgiller olduk; greyfurt , limon  ve portakal

adanaportakalcicegi4Adana tutkumuzu anlatabildik mi?  İrem  karnaval için yapılan  tişörtler arasından kendine “istanbul bir heves ise Adana bir tutkudur” tişörtü seçti, canım çıktı xxs small bulayım diye…

adanaportakalcicegi2adanaportakalcicegi3Klasik arabaların arasında en çok bu tosbağa yı sevdim, tam kaplumbağa, evini taşı dilediğin yere diyor. Bu kadar özgür olabilsek …

adanaportakalcicegi7 adanaportakalcicegi8

adanaportakalcicegi5

adanaportakalcicegi1adanaportakalcicegi6

Mutluluğumuz kaynağı portakal çiçeğini de unutmayalım

portakalcicegi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com