NASREDDİN HOCA

Her yaz gittiğimiz sahillerden topladığımız taşlarla bir çok faaliyet yaptık. Kartona dizdik taşları tırtıl yaptık, rengarenk boyadık saksı süsleri yaptık. Taş toplamaya doyamadığım için öyle çok taş toplamışım ki, elimde bir sürü taş kaldı. Çok yaratıcı fikirleri olan anneme taşlarla ne yapabilirim diye sorduğumda, bana  bebekler yapıp onları boyayarak karakterize edebileceğimi söylemişti. Fikir çok güzeldi, ama ne yazık ki denemelerim çok hoşuma gitmedi, taşları birbirine tutturmakta zorlandım, hoşuma giden bir karakter çıkaramadım ve taştan bebekler yapmayı bunun  gibi sebeplerden erteledim durdum.

Geçtiğimiz bayram geçen bayramda olduğu gibi İnebolu’ya gitmiştik. İnebolu’dan yakın bir sahil kasabasına; Abana’ya  giden eltim bu taş bebekleri görüp bana hediye getirmiş.  Taşların uyumuna, nasreddin hoca çizimine, boyaların güzelliğine bayıldım. Kayseri’ye gelince “Nasreddin Hoca” mı gözümün önüne bir yere koydum ki gelip geçip gördükçe hoşuma gidiyor.

Benim Nasreddin Hoca ile beraber bir çok karakter alternatifi varmış bu taştan bebeklerin. Bu arada eltim ve beraberinde sevgili Muhterem Teyzem, satın aldıkları yerden taşları birbirine ne ile yapıştırdıklarını sormuşlar. Onlar bu iş için mermer tutkalı kullanıyorlarmış ama japon yapıştırıcısı da olur demişler.

Bu arada bizim keçeden yaptığımız Nasreddin Hoca için buraya, Orhan Veli’den Nasreddin Hoca Hikayeleri için de buraya tıklayın yeter:)

11 thoughts on “NASREDDİN HOCA

 1. Çok şirin. Bu taştan Nasrettin Hoca bebeğini görünce çocukluğumu hatırladım. Bende sahilden taş toplar onlara yüz boyardım. Sadece yüz. Demek ki yapıştıramıyormuşum gerçekten 🙂

 2. Çok hoş gözüküyor..ben de ne zamandır taş boyamak istiyorum. ama bir türlü fırsat olmuyor..

  Başına geçince de bırakılmıyor sevgili Güzela…fırsat yarat bir an önce

 3. gerçekten hem fikir hem işleme çok güzel çok özenli süslemişler bayıldım

  Değil mi:)) Biz de bayıldık

 4. Bence mükemmel gözüküyor resim öğretmeni kardeşime mutlaka göstereceğim. Bu bilgiyle sizin yeni çalışmalarınızı merak ettim şimdi.
  sevgiler beklerim.

  Teşekkürler

 5. Cok guzel bir fikir, ben de tas boyuyorum ve sizin yarattiklarinizla bu tas N. Hoca cok hosuma gitti. Herkesin bu guzel dunyaya yaraticiliklari ile birseyler katmasi ne guzel.

  yıldıznaf’cım taş boyamak ne kadar keyifli değil mi…boyamaya doyamıyoruz biz de , beğendiğin ve güzel yorumun için teşekkürler

 6. çok beğendim ne kadar yaratıcısınız siz öyle
  valla takdir ediyorum
  süper olmuş
  sevgiler öpücükler

  Teşekkürler

 7. Bende başlığı görünce fıkra okumak için girdim hocanın kendisini gördüm. Süper yapmışlar.

  Çok teşekkürler Embir’cim:)

 8. ben de bir sürü taşlar var böyle . Zuz la arkadaşı tatile giderken bir sürü boya falan götürmüş , taş toplayıp üstlerine akrilik boya ile resimler yapmışlardı. Hatta turistler satın almak istemiş bunlardan:)).
  Ne güzel herşeye yeniden başka bir boyut kazandırabilmek. Sevgilerimle

  Tursitlerin ilgisini çekmişler demek ne güzel, merak ettik ayrıca çalışmalarını görmek isteriz….

 9. enfes ötesi canlar bittim buna, şu şapkalı olanı yazdırmamışlardı bana tvda çıkmadam ekleme demişlerdi ya o geldi aklıma onu da bir ara ekleyeyim bari mucx

  Sen de yaz canım, tekrar görelim biz de…beğendiğine sevindik teşekkürler

 10. Sizin yaptığınız Nasrettin Hoca ve Eşeği süper olmuş. Böyle arada önceki yazılarınıza yönlendirmeler iyi oluyor benim için atladıklarımı yakalamış oluyorum.
  Bu taş boyamalar beninde çok hoşuma gidiyor. Ne kadar güzel düşünüp ne kadar muntazam boyanmış ve Eltinizde ne güzel sizlerin değerini bileceğini düşünüp hediye etmiş size. Güle güle kullanın

  Yelda’cım çok teşekkürler, Nasreddin hocamızı beğendiğine de çok sevindik

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir