Mutfakta Şekillendirici Aletler

Bizde limonata çok sevildiğinden genellikle evde hiç eksik olmaz. Burada da birkaç kez farklı çeşitlerini paylaştığım için hem internetten hem de evde ikram ettiğm dostlarımdan sık sık aldığım sorudur limonata yaparken limonları nasıl rendelediğim.. Bu yüzden bu yazıyı yazma gereği hissetim ve limon rendelediğim aleti görüntülerken mutfakta severek kullandığım bir kaç aleti daha sizlerle paylaşmak istedim. Umarım birilerinin işine yarar.


Belki de pratik bir şekilde sık sık limonata yapabilmemin sırrı bu alettedir, çünkü normal rendelerle işkence haline gelen limon rendeleme bu aletle çok kolay yapılabiliyor. Dolayısıyla üşenmeden ihmal etmeden  evde sık sık limonata yapabiliyoruz. Alet aynı zamanda kaşar rendelerken de çok pratik .

Bu aleti satın aldığımda ne olduğunu  tam olarak bilmiyordum,  aldıktan sonra  altı farklı  yöntemle şekil verici olduğunu anladım. Kahvaltılarda tereyağını şık bir şekilde yuvarlayıp sunmak isterseniz ucundaki yuvarlak tarafını kullanarak tereyağına şekil verebiliyorsunuz. Ayrıca    yan taraflarıyla da salatalık ve benzeri sebzeleri çizik çizik soyabiliyorsunuz.  Diğer ucundaki yuvarlak kısım ise  yine şekil verici olarak kullanılabiliyor.

Havuc ve benzeri sebzeleri  yuvarlak keserek süsleyen  bu aleti geçenlerde ikinci kez aldım. İlk sefer aldığımda birkaç kullanımda paslanmıştı bu yüzden atmak zorunda kalmıştım. Bu kez satıcı çok emindi malının paslanmayacağından . Aletin ucundaki vidayı yuvarlak dilimleyeceğiniz sebzenin ortasına saplayıp sonuna kadar çevirerek itiyorsunuz. Daha sonra aleti çevirdikçe sebze spiral olarak kesilmeye başlıyor. Salata süslemede ve incecik patates cipsi yapmak için ideal bir alet.

Biri yıldız , diğeri kalp şekilleri çıkaran bu aletler hem sebze meyve için kullanılabiliyor hem de kurabiye yapımında. Kalp şeklinde kesilmiş, turplarla havuçlarla süslenmiş salataları kim beğenmez? ya da minik minik kalpten kahve kurabiyelerini?

Sizin mutfakta olmazsa olmaz dediğiniz aletleriniz neler?kütchne

6 thoughts on “Mutfakta Şekillendirici Aletler

  1. Benim böyle aletlere karşe zaafım var. Pratik aletler çok hoşuma gider. Limon rendesi bende de var ama diğerlerini ilk kez gördüm. Nereden aldınız acaba?

  2. ooooyyyy nerde bulacağım bunuuuu… Amasra’da gördüğüm salatalardan yapmak istiyorum. Kalp şeklinde havuçlarım yıldız yıldız turplarım olsun istiyorum:)))

    Ben bu tür aletlerde o kadarbeceriksizimdir ki, görsem bile hiç yanaşmam yanlarına…Ama bunlar çok güzel gerçekten de…

  3. benim şu ara favorim,Victorinox un soyucusu,domates kabuklarını o kdar güzel soyuyor ki.Bir de tüm ailenin hanımlarının kullandığı rendeler. rendeker.Acip memnunuz…
    :))

  4. ucunda vida olan alet ve ucu yıldız kalp olan aleti nerden aldınız lütfen cevap yazın.nerden bulabilirim.ben izmirden yazıyorum.şimdiden çok teşekkür ederim.

  5. Ucu vidalı olanı pazardan, kalpli ve yıldızlı olano Metro’dan, cok yönlü sekilli kesiciyi ise Antalya’daki Terracity’nin içinde yer alan makro marketten satın aldım.

  6. ben bu ucunda vida olan aleti aradım bulumadım.izmirdemi yok acaba .siz bana kargoyla gönderebilirmisiniz.kafaya taktım bu aleti lütfen.mail adresimden ulaşabilirsiniz. ayfer_1985@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir