MÜJDE

Lilypie Expecting a baby Ticker Yarıladığım bir yolun müjdesi aslında bu. İlk yarısını paylaşmayı aman nazar değmesin, aman şu testler de bitsin  diyerek hep  öteledim.   Bazen okuduğum arkadaşlara  mevcut durumumu çaktırmadan yorum yazarken zorlandım.

Ee ne peki derseniz; 2.bebeğimiz yoldalar efendim. İlk 22 haftalık yolculuklarını tamamladılar.

Artık paylaştığıma göre rahat rahat anlatabilirim. Ben dahil, anne adayları  diğer anne adaylarının tecrübelerini okumayı seviyorlar çünkü.

Önce 2. bebek olayından  başlamak istiyorum. Benim ve eşimin hayatımızda en değer verdiğimiz varlıklarımız kardeşlerimiz, iyi ki onlar varlar. Çoçukları seven kişiler olarak, böyle düşününce İrem’in kardeşsiz kalmasını istemedik, genelde insanların 2. çocuk için temel sebebi de kardeş oluyor sanırım. Ben hamileliğim netleşmeden, ama hissederken sevgili Ece’nin Çocuk Sahibi Olmak için 40 Bahane adlı kitabını okuyordum.  Bebeklik günlerini nasıl unuttuğumu hatırladım kitabı okurken. Uykusuz ama bir o kadar da keyifli günleri. 2. çocuk için hazır hissettim kendimi.   Zaten nerdeyse hemen ardından bebeğimizin haberini aldık.

Dünyamızın geldiği son durumu düşününce akılsızca bir davranış belki ama…  Üstelik 2. çocuğu hep istememe rağmen kariyerime devam mı çocuk mu diye tereddütler yaşadığım bir dönem oldu benim için. Sonunda bebek isteği hepsinin önüne geçti.

İnsanın hamilelikleri aynı olmuyormuş bunu öğrendim ilk olarak. İrem’de rahat bir hamilelik geçirmiştim, o dönemdeki yoğun çalışma hayatımda hissedememiştim belki de, sadece eve gidip direk yatağa attığımı hatırlıyorum kendimi. Bebeğimizin özellikle ilk 3 ayı ise çok halsiz bıraktı beni. Yeme alışkanlıklarım değişti, bunu ayrıca detaylı paylaşırım. İlk 3 ayı 3 kilo kaybederek tamamladım. Bu bilinenin aksine o kadar da anormal bir şey değilmiş hatta ilk 3 ayda annenin kilo alması istenmezmiş. İlk hamileliğimde kilo olayını bayağı abartarak 20 kilo almıştım bunda hedefim 13 kilo bakalım sonuç ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Sonra sınırda bir yaşta olduğumdan yapılan down sendromu tarama testlerinde (2 li, 4lü tarama testlerinde ) hep bir gerginlik yaşadım.  Eğer 1 den fazla çocuk düşünüyorsanız   size tavsiyem yaşınız ilerlemesini beklemeyin arkadaşlar. Benim de içinde olduğum 35 yaş sınır olarak görülüyor. Gerçi ileri yaşlarda doğum olmuyor mu oluyor tabi ama hem riskler artıyor hem de çocuğunuzun yanında genç anne olmak, onunla koşturabilmek gibisi var mı, geç bile kaldım  kendi adıma.

Eskiden 35 yaş sınırındaki herkes için amniyosentez yapılıyormuş. 2’li ve 4’lü testlerimin sonuçlarında çok düşük risk yüzdeleri çıktığından biz yaptırmama kararı aldık.  Bu testlerin hepsi risk ölçüyor sonuçta, kesin down sendromu olacak veya olmayacak demiyor.  Amniyosentez ise 1/700 oranında istenmeyen  bebek kayıplarına sebep oluyormuş ki  su an bu risk  benim  test sonuçlarımdan daha yüksek.  Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için dua ediyorum.

Hamilelik anlatmakla bitmez, hepsini tek yazıya sığdırmak olmaz , şimdilik bu kadar .

52 thoughts on “MÜJDE

  1. Sizi,eşinizi ve ailenizi tebrik ederim.

    keyifli,sağlıklı,sorunsuz bir hamilelik ve hayırlısıyla 2.mucizenizi kucaklamanızı canı gönülden diliyorum.

    Sizin için dua edeceğim


    2. mucizemiz ne güzel bir söz. Çok teşekkür ederiz.

  2. en güzel müjde bu işte. sizi tebrik ediyorum.

    — Hoşgeldin Asuman, çok teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir