Montenegro Tatilimiz- Sveti Stefan

Budva nın  bulunduğu konum itibari ile   gezilecek bir çok noktaya yakın olduğunu belirtmiştik.  Şehrin  merkezinden yakın  yerlere ulaşımı sağlayan otobüsler var.  Taksi yerine bir alternatif, taksi kullanacaksanız da mutlaka pazarlık yapın. Sveti Stefan e otobüs ile gittik, kısa bir yürüyüş mesafesinde bırakıyor.  Tepeden görme fırsatınız oluyor Sveti Stefan’ı. Harika bir parkın içinden gezerek iniyorsunuz plaja.


Sveti Stefan a gittik fakat  kale içini gezmek için kişi başı 20€ fazla geldi bize 🙁

Neymiş peki bu kalenin özelliği dersek, İngilizce bir kaynak bulabildim burada.  Özetle 15. yüzyılda Osmanlılar Adriyatik kıyılarını fethederken önce Budva Jaz Beach civarını  ele geçirmişler. Kotor a doğru ilerliyorlarmış ki yöre halkı bunu duyup birlik olmuş, kestirmeden gidip  Osmanlılar ı yenmişler. Yenmekle de kalmamış gemideki altınlara da el koymuş. Altınlarla kaleyi ve içine kilise yapmaya karar vermişler. 1954 yılında kalede 20 kadar kişi yaşarken 1960 da yenileme yapılarak otele çevrilmiş ve dönemin ünlülerini ve asillerini  ağırlamaya başlamış.  Yugoslavya nın yıkılmasından sonra 2007 de Aman Resorts olarak işletilmeye başlanmış. Halen de sosyetik misafirler ağırlamaya devam ediyor.

Osmanlılar sayesinde yapılan bir güzellik 🙂


Plaj kenarında bir cafe var; uzunca süre oturduk. Plajdan güzel yassı  taşlar topladık, boyamak için 🙂
Cafe den sonra  parkın içinden yürüyerek Konoba’da  güzel balık restaurantına gittik. Yürüyüş yolu harikaydı, yeşilin bitkilerin bin bir çeşidi vardı. aşağıdaki ağaçların güzelliğine bir bakın lütfen. Bize  balık için “”Langust”u  tavsiye etmişlerdi, kesinlikle çok lezizdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com