MELATONININ ETKİLERİ

Neden Uyku?
*Vücudumuzdaki biyolojik işleyişleri yavaşlatarak enerjiyi korumak
*Beden ve zihnimizi yenilemek
*Gün içinde öğrenilenlerle belleği yenilemekgibi başlıca faydaları için UYKU. Gün ışığı ve karanlığın günlük devrimi çerçevesinde evrimleşen döngüsel biyolojik işleyişlere döngüsel ritm deniliyor. Bu döngüsel ritmler sayesinde dikkat ve uyarılmış seviyelerimiz, beyin faaliyelerimiz düzenli olmasını sağlıyor. Döngüsel ritmlerin beynimizdeki sorumlu merkezi ise HİPOTALAMUS. Görüntünün gözümüze düştüğü bölge olan retinadan beynimize ulaşan ve yalnızca gün ışığı gibi kuvvetli ışıklara yanıt veren özel bir sinir yolu bulunuyor.

Karanlıkta ise beynimizin ortasında bulunan pineal bezi MELATONİN adlı hormonu salgılıyor. Karanlık hormonu olarakda adlandırılan bu hormon. beyinde sadece 23:00 ve 05:00 saatleri arasında salgılanıyor. Karanlık, bu hormonun salgılanmasını artırırken , ışık bu hormonun aktivitesini azaltıyor. Melatonin hormonunun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamak. Bunun yanısıra; kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, yorgunluk-isteksizlik gibi durumların nedenini oluşturabiliyor.
Şimdi gelelim Melatonin ve çocuklar üzerindeki etkisine; Avrupa da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından ötürü yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden çocuklarını kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları istenmiştir. Melatoninin kansere karşı koruyucu etkisinden faydalanmak için.

Bunu desteklemek içinde Görme özürlülerde çok düşük olan kanser oranları gösterilmektedir.
Bizler nasıl uyutuyoruz çocuklarımızı. Hala gece lambaları var mı başuçlarında?

Kaynak:Tubitak Bilim Ve Teknik Dergisi-Vikipedi-University Of Maryland Medical Center

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geçenlerde bir müşterim söz etmişti, sanırım o da sizi takip ediyor ki körlerin kansere yakalanmadığını söylemişti çok şaşırmıştım,benimde çocuğum küçük olduğu için bende çok dikkat ediyorum bizleri fikir sahibi yaptığınız için çok teşekkürler.

  2. Gereçekten de bir çok alile çocuklarını, gece lambası altında uyutuyor. Tanık olduğum durumlarda bu konuda mutlaka uyarılarda bulunuyorum. Çevremizde konu hakkında bilinçsiz bir sürü aile var. Onlar çocukları gece korkmasın yada w.c için ışıkları açık bırakmayı tercih ediyor ama, malesef olayın ne kadar ciddi sorunlar teşkil edeceğini bilemiyorlar.
    Çok yararlı bir bilgi, bu bilgiyi tanıdığımız herkesle paylaşalım.
    Teşekkürler.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com