Maya Takvimi ve Kıyamet

Geçtiğimiz haftasonu Erciyes Üniversitesi Astronomi Klubu (Aster) tarafından hazırlanan Astronomi Günleri Programına katıldık , benim iki oğlum ve bir arkadaşları  olmak üzere dört kişiydik. Katılım çok fazla değildi. Kocaman salonda çoğunluğu Astronomi bölümü öğrencileri ve öğretim görevlileri olmak üzere 50-60 kişi vardı. Üniversite mensubu dışında sadece biz vardık. O yüzden konuşmacılar sunumlarına başlamadan evvel geldiğimiz için memnun olduklarını bir şekilde söylediler.

İlköğretimde astronomi eğitimi konusuyla başladı seminer. Konuşmacı, çocukların bu konuda yetersiz eğitim aldığını, bir çoğunun güneş nedir, bir yıl hangi olayla meydana gelir, veya mevsimler nasıl oluşur konusunda çok az bilgiye sahip olduklarından bahsetti. Yarım saat süren diğer bölümler de “Yıldızların Evrimi”, “Radyo Frekans Bölgesi Kirliliği” hakkındaydı. Sonunda bizim çocukların ilgisini çektiği için orada bulunmamızın sebebi olan Maya Takvimi ve Marduk Gezegeni ile ilgili sunuma geldi sıra.

 12.19.19.16.14 nedir?

bilen var mı diye başladı konuşmacı. Oradakilerin mutlaka bir fikirleri vardı, biz hariç..İlgiyle dinlemeye devam ettik konuşmacıyı.

Bu sayıların maya takvimine göre geçtiğimiz pazarı (aynı günü) gösteren sayılar olduğunu öğrendik.

Son sayı olan 14’ün günü (Kin)

16’nın ayı (Winal)

19’un yılı (Tun) gösterdiğini,

19’un (katun)

ve baştaki 12’nin (baktun) olduğunu anlattı. Bu sayılar bizim takvimizie göre 21 Aralık 2012’yi gösterdiğinde

13.0.0.0.0.

olacak Maya Takvimi’ne göre tarih. Kıyamet söylentilerinin en büyük sebebi Maya takvimi’nin bitiyor olarak düşünülmesi olsa gerek. Yine 21 Aralık 2012 ile ilgili bir diğer olay ise efsanevi Marduk gezegeninin dünyanın çok yakınından geçecek olması yüzünden  çarpacağı düşünülüyor olması.  Bu gezegen 3661 yılda bir dünyaya yaklaşıyormuş ve efsaneye göre en son geçisi olan M.Ö 1649 yılında Thera Yanardağı’nın patlaması da dahil, bir dizi felakete sebep olmuş.

Kıyamet söylentileri dilden dile dolaşıyor ve Şirince ilçesi de bu konudan olumlu olarak almiş nasibini. Marduk gezegeni dünyaya çarparsa etkilenmeyecek terk yermiş Türkiye’de. Bu kış oldukça fazla turist görülüyormuş Şirince’de, olsun varsın…Kanada’da başka başka, Amerika’da başka yerler varmış bizim Şirince gibi…

Dün akşam Beyaz Show’da spiritüel yaşam koçu olduğunu söyleyen  Tuğçe Işınsu isimli bayan anlattı Maya Takvimi’ni ve kıyamet günü ile ilgili görüşlerini. Ağzından bal damlıyordu desem yeridir. Dünyanın bir  4000 yıl daha ömrü olduğunu, 21 Aralık tarihi itibariyle aydınlanma çağına girdiğimizi, bu çağda insanların maneviyatın peşinden koşacağını, materyalizmin azalacağını, başka boyutlarla iletişime geçileceğini ve Venüs gezegeninin keşfedileceğini öğrendik.

İnsanlar bir taraftan kıyamet konusuyor, diğer taraftan yılbaşı hazırlıkları yapıyorlar, hayat paradokslarla devam ediyor..

Siz ne düşünüyorsunuz malum tarihle ilgili?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aziz Bey yorumunuz için biz teşekkür ederiz..sizleri dinlemek keyifti…

  2. Bu yazınızı ancak yeni bulma fırsatım oldu ve çok hoşuma gitti. İlginiz için teşekkürler. Epey geç yorumlamış olsam da, o gün konuştuğumuz gibi, hayat sıradan devam ediyor galiba..

    Mutluluklar diliyorum…

  3. Ben olumlu düşünenlerdenim 🙂
    Yani spritüel anlamda belki de yeni bri çağ yeni brir ışık olacak bu tarih… güzel düşünelim güzel olsun 🙂
    iyi haftalaaar

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com