Max’la Hareket Var

Max Hareket Var kampanyasından    egzersiz seti  hediyemiz geleli  epey oldu.   Hatta şöyle diyeyim sitedeki diğer çocuklarla  hep birlikte oynarken hasar bile verdiler, egzersiz setine. Zıplama seti dışında merdiven de olabilir mi acaba diye denemişler 🙂 Ama  çocukları hareket anında ancak  fotoğraflayabildim.

Max  günümüz çocuklarının en büyük sıkıntılarından birisi olan hareketsizliği engellemek için kolları sıvamış ve “Hareket Var” kampanyası kapsamında çeşitli etkinliklerle  çocukları harekete geçirip, gelişimleri için faydalı olmak istiyor. Aşağıda konu ile ilgili basın bültenini bulabilir  ve Hareket Var  sitesinde de videolar eşliğinde  yapılan egzersizleri  izleyebilirsiniz. Zaten siteye girdiğinizde uzun süre çıkamayacağınızı garanti ediyoruz, biz de öyle oldu;   öyle enerjik bir müzikle harekete çağırıyor ki,  ilk gün yardımcımızda dahil olmak üzere koridorda  uzun süre hareket ettik ,eğlendik.

Max’ a busosyal sorumluluk projesi  için çok teşekkür ediyoruz.

Sokaklarda yakan top, ebelemece oynadığımız, enerjimiz bitine kadar koştuğumuz, okula yürüyerek gittiğimiz çocukluk günlerimizi hepimiz yüzümüzde gülümsemeyle hatırlarız. Günümüzde ise çocuklarımız modern yaşamın koşullarında bilgisayar, televizyon ile büyüyor, okula servisle gidiyor, bahçede ve parkta bizim oynadığımız günlerdeki gibi ne yazık ki oynayamıyor. Algida Max olarak yaptığımız araştırmalarda da günümüz çocuklarının bizden çok daha az hareket ettiğini üzülerek gördük. Hareketsizliğe değişen beslenme alışkanlıkları da eklenince, bizlerin çocukluğumuzdan daha farklı bir nesil yetiştiğini söyleyebiliriz.

Ancak bunu değiştirmek, çocuklarımızın hayatına hareket katmak, daha sağlıklı olmaları için onları teşvik etmek, onları harekete ve sağlıklı besinlere yönlendirmek bizlerin elinde.

Türkiye?de 1990 yılından bu yana çocukların hayatında olan Algida Max olarak, üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere yola çıktık. Çocuklarımızın hareketsizlik sorunu ile mücadele etmek ve hareket etmenin sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olduğu bilincini onlara aşılamak amacıyla ?Okulda Hareket Var? projesini hayata geçirdik. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle okullarda yürüttüğümüz ?Okulda Hareket Var? projesi ile 2009 yılından bu yana 230 bin çocuğu harekete çağırdık. Bu yıl Antalya?daki okullarla birlikte, bu sayıyı 280 bine çıkardık. Çocukların çok sevdiği bir marka olarak bizim için, binlerce çocuğa ulaşmak ve çocukların hayatında hareketin yaşam tarzı haline geldiğini görmekten daha büyük bir mutluluk olamaz.

Türkiye?nin her ilindeki çocuklarımızı harekete çağırmak hedefiyle projemizin kapsamını genişlettik. Sadece okulda değil, artık evlerde de ?hareket var? diyoruz. ?Hareket Var? ile çocukları evde televizyon ve bilgisayar karşısında harekete çağırıyor, www.hareketvar.com sitemizde ve televizyonda yayınlanacak video kliplerle, çocuklara evde egzersiz yaptırıyoruz.

Egzersiz videolarında çocuklara gösterdiğimiz hareketleri, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emre Erol?un desteğiyle hazırladık. Çocukların kişisel gelişimine yardımcı olan 100 hareketin, çocukların

sağlıklı bedensel gelişimlerine destek olacağına inanıyoruz. Uzmanımız Prof. Dr. Emre Erol, konuyla ilgili bakın neler söylüyor: ?Özellikle 7 ? 11 yaş arası çocuklarda hızlı uzamadan kaynaklanan denge ve koordinasyon problemleri yaşanabiliyor. Hareket Var projesi kapsamında gösterdiğimiz hareketlerle, bu sorunları en aza indirerek, çocukların dengelerini daha iyi kurmalarına katkı sağlanacağı gibi oyun oynama, günlük fiziksel aktiviteler veya spor faaliyetlerinde verimleri de artacaktır.?

Projemizde çocuklarımızın çok sevdiği bir isim de bizlere destek veriyor. Milli basketbolcu Kerem Tunçeri, hareketin çocukların sosyal ve sportif hayatına katkılarından bahsederek çocuklara yol gösteriyor ve şöyle diyor: ?Hareket, sağlıklı ve sportif bir yaşamın olmazsa olmazı. Geleceğinize en önemli yatırımı, hareket ederek, sevdiğiniz bir sporla uğraşarak yapabilirsiniz.?

Gerek internet sitemizde gerekse televizyonlarda yayınlanan eğlenceli egzersiz videoları eşliğinde çocuklar hareket ediyor ve sağlıklı gelişimleri için Aslan Max ile bir adım daha atıyor.

Gelin, daha sağlıklı nesiller yetiştirmek için hep birlikte harekete geçelim ve çocuklarımızı da daha fazla hareket etmeye çağıralım.

Sizi çağımızın en önemli sorunlarından biri olan hareketsizlikle hep birlikte mücadele etmeye davet ediyor, projemize destek vereceğinize yürekten inanıyoruz.

Sevgilerimizle,

Algida Max

 

1 thought on “Max’la Hareket Var

  1. Bizim sokak çok küçük bir sokak. Hatta ekşi sözlükte İstanbul’un en küçük sokağı diye geçer…Karşılıklı sanırım sekiz apt falan vardır. Çünkü aramız otopark… Pek arabada geçmediği için sokak çocukların oyun alanı… Bazen kitap okurken balkon kapısını kapatıyorum. yani bizim sokağın çocuklarının hareketten çok sükunete ihtiyacı var:))Ama bu sek sek oynama meteryali benim işime yarayabilir…Koridora uzatir sek sek gider gelirim:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir