MASALLARLA SATRANÇ

Özlem teyzesinin bir ziyaretinde Oğuz Kaan’a hediye ettiği bir kitaptır Masallarla Satranç. Oğlum kitabı elinden hiç düşürmedi, öyleki Özlem Teyzesi kitabı verdiğinde arabadaydık ve çoluk çocuk ( çocukla çocuk) hep birlikte yemeğe gidiyorduk. Arabada başladı okumaya kitabını Oğuz Kaan, ve arabadan inince , karşıdan karşıya geçerken, restauranta girerken ve oturunca hep okudu durdu, yemeği önüne gelince bıraktığı kitabını yemeğini bitince tekrar okumaya devam etti. Kısacası satranca meraklı çocukların severek okuduğu bir kitap masallarla satranç.

Kitaptan alıntı bir bölüm…Satranç ülkesi diye bir ülke varmış. Bu ülkede birbirine benzeyen altmış dört tane ev varmış. Bu evlerin yarısı, bahçesinde ağaçlar ve çiçekler olan, yemyeşil çimenlerin arasındaki orman evleri; diğer yarısı ise kış mevsimi olduğu içn üstü kar kaplı olan, bembeyaz buzdan yapılmış buz evleriymiş. İşte bu ülkeye Satranç Ülkesi denirmiş.

Kitabın yazarı Ozan Çapan böyle bir girişle anlatmaya başlıyor satrancı, satranç oyunundaki kahramanların görevlerini detaylı anlatıyor, kurallarla birlikte alıştırmalar veriyor, her bölümün sonunda da sorularla pekiştiriyor anlatılanları.

Kitap ODTU yayınlarından, satranç meraklısı minikler için çok iyi bir başlangıç. Serinin ilk kitabı olan Masallarla Satranç’ı “Satranç Boyama Kitabı” ve “Temel Satranç Bilgileri” izliyor.

8 thoughts on “MASALLARLA SATRANÇ

 1. Çok yararlı olur öğrenmek isteyen çocuklar için,ben şimdiden almayı düşündüm,artık büyüyene kadar ben okurum:)satranç her zaman karışık gelmiştir bana,o yüzden öğrenmeyede çalışmadım,böyle kitaplar olsaydı bizim zamanımızda da keşke,masalsı anlatımı çok güzel!

  Her ders her konu boyle guzel anlatılırsa daha cok sevecektir cocuklar, korkulan nefret edilen dersler de olmayacaktır boylece, bir gun inşallah gerçekleşir bu dileğimiz

 2. Bizde de var bu kitaptan. Anaokulundayken satranc ogrentmenleri almisti cocuklara ve bizimkilerde bu kitapla orgendiler satranci.

  Ozlem teyzesinin hediyesi kesinlikle cok guzel ve de faydali 😉

  Oguz Kaan’a keyifli da okumalar ve oynamalar.. 😉

  Çok teşekkürler sevgiliAyşe, Özlem’ciğimin tercihi kesinlikle çok güzeldi bizim için de…sevgiler bizden

 3. girişi çok hoşuma gitti harika bir kitap galiba bakalım bende görürsem alayım

  İlginç düşünülmüş, satrancı sevdiriyor miniklere

 4. Borâ’da çok meraklı,belki onunda hoşuna gider.Kitapçıya gittiğimde mutlaka inceleyeceğim.
  Teşekkürler.

  Eminim ilgisini çekecektir

 5. süpermiş
  satranç sevgisini vermek için bu kitap harika bir fikir
  tam ahmetcanlık
  ben de alayım da okusun
  teşekkürler

 6. Benim kızımda satrançı çok seviyor.belki onun da ilgisini çeker.

 7. Ben en çok annelerin yaptığı kitap ve müzik yorumlarını okumayı seviyorum. Bahsedilen kitapları ve cdleri illaki not alıp araştırıyorum. Kitaptan alıntı yapmanız çok iyi olmuş. Kİtap hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Eylül’ün büyümesini beklemeden, şimdiden alıp okuyacağım.

 8. Bahar, eminim beğenirsin…satrança yeni başlayan minikler için keyifli bir kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir