MARAKAS YAPALIM

kartondan marakas

Sömestr tatilinde olan çocuklarımızla keyifli vakit geçirmek için birlikte marakas yapalım.

Bu faaliyeti Anaokulu Dergisinde görüp birlikte yaptık. Bir ara Hürriyet gazatesi ek olarak veriyordu bu dergiyi, geçenlerde klasör olarak D&R da görünce hemen aldık. “7 Çok geç!” sloganlarına uygun olarak okul öncesi dönem çocukları için çok faydalı bir dergi.

Marakas yapımı da kesme – yapıştırma gibi el becerilerini gelirtirmek için çok güzel bir faaliyet bizce.

İhtiyacımız olan malzemeler;

2 adet tuvalet rulosu, karton, el işi kağıdı ( renkli dergilerden kesilen kağıtlar), yapıştırıcı, selobant, nohut, pirinç.

tuvalet kağıdından etkinlik

2 adet yaptığımız marakas için; tuvalet kağıdı rulosunun dış yüzeyini kaplarken; 1 tanesinde dergiden kestiğimiz resimleri diğerinde ise el işi kağıtlarını kullandık. El işi kağıtlarından çiçekler çizdik, kesip yapıştırdılar.

Ruloların uçlarını kapatmak için kartondan aynı boyutlarda daire kesip selobant ile yapıştırdık. Tabi kapatmadan önce içine ses çıkarması için birine pirinç diğerine nohut koymayı unutmadık. (Marakası sallarken nohut ve pirincin sesleri farklı geliyor.)

Kısa süresi ile de güzel bir faaliyet , çocukları uzun süre aynı işe konsantre etmek kolay değil. Siz de Deneyin ne kadar keyifli olduğunu göreceksiniz.

Bu arada daha önce tuvalet kağıdı ruloları ile yaptığımız ” Rulo Ailesine” de ve yine aynı tarz faaliyet olan Bizim Orman‘a. bir göz atın deriz.

İlave 08/12/09; Farklı bir marakas yapımı için İster Çıngırak , İster Marakas yazımıza lütfen bir tık , Örgü bilmeyenler yazının sonundaki alternatifleri uygulayabilirler.

İlave 09/11/11; Yeni bir marakas daha yaptık, yapım aşamaları da mevcut. Yağmur marakasa bu linkten ulaşabilirsiniz.

kartondan marakas

marakas yapılışı

57 thoughts on “MARAKAS YAPALIM

  1. çok gzl olmus 🙂 teßrikler size 😀 çok faydalandm sizn saynzde 😀 havalardayım 😉 sağolun ßence ßurası daha çok gelişmeli ßurassı ßir site olmalı adıda ßilgili olsun 😉 😀 🙂 🙁 sağolun -_-

  2. yağmur marakas nasıl yapılır?? yardımcı olur musunuz?

  3. yğmr, yağmur marakas için yardımcı olacağız biraz zaman istiyoruz sadece yeni yazılarımız içerisinde paylaşacağız

  4. tamam güzelde ama daha değişik bişey yapmamızı istedi hocamız…:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir