Makrome Örgü Bileklik

Bilekliği bu yıl üniversite sınavlarına hazırlanan  yeğenimiz için yaptım, uğurlu gelir inşallah.

Daha önce paylaştığımız  örgü bilekliklerden farklı olarak makrome  düğüm tekniği kullandım.  Kenarlardaki 2 ip  daha uzun olacak şekilde  toplam 6  merserize ipi birbirine bağladım. Kenardaki ipler örgü için kullanılırken ortadakiler tokluk yaratıyor  ve görünmüyorlar, dolayısı ile orta kısımda daha az sayıda daha kalın ip de kullanabilirsiniz.   Sonrasında makrome düğüm tekniği ile örmeye başladım. Uyguladığım düğümü Makrome Çanta yazımızda detaylı fotoğraflarla ve video ile paylaşmıştık.   Bilekliğin ortasına elimizde bulunan bir tane boncuk ekleyip örmeye devam ettim ve yeterli uzunluğa gelince sonlandırdım.

Ardına 2 bileklik daha yaptım , bu sefer    başlangıçta  ipleri, bittiğinde ilik olacak şekilde  biraz serbest  bırakarak örmeye başladım ve   örgünün sonunda bilekliği kapamak  için eski toka parçalarını değerlendirdim.

Eski tokaları lastiklerinden ayırarak biriktiriyoruz , sonradan güzel projelerde kullanıyoruz,  Artık Malzemelerden  Kalemlik de olduğu gibi…

9 thoughts on “Makrome Örgü Bileklik

  1. çok şık ve zarif duruyor.dilerim yeğeninize şans getirir.ellerinize sağlık…

  2. Çok güzel, emeğinize sağlık. Lisedeyken “mulina” iplikleri ile az bileklik örmemiştim…Ama bu tekniği de şimdi sayenizde öğrendim… Artan iplerim de deneyeceğim. Boncuk kısmına da bir nazar boncuğu koydum mu tamam demektir 🙂
    Sevgiler,
    .

  3. ne güzel olmuş.. eskidem makrome tekniği ne çok kulnılırdı… hatta saksılığım vardı altlı üstlü pencereye asardım..

  4. bu şekilde 2 renk olmasını nasıl sağlıyorsunuz? ben tek renkle olanı yapabiliyorum sadece=/

  5. Tuğçe, İki farklı renk ip kullandık, kenarlarda düğüm yaptığımız ve ortada bıraktığımız farklı renk, arada iplerin yerleri ile oynarak da rengin değişmesini sağladık. Aslında yazıyla anlatmak çok zor, sen sorunca en iyisi yapım aşamaları ile anlatmak diye düşündük, bir kaç hafta içerisinde apım aşamalarını fotoğraflayalım olur mu ?

  6. bu sayfayı gördükten sonra baya araştırdım sonunda buldum bu düğümün adını=) solomon bar knot diye geçiyor. teşekkür ederim ilginiz için =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir