MAKROME ÇANTA

“I’m NOT A Plastic Bag” çılgınlığını duymuşsunuzdur. Ünlülerin kullandığı, insanların alabilmek uğruna geceden sıralarda beklediği ve en son asyadaki izdiham sebebiyle ilgili bölgede satışı durdurulan 10 $ lık çanta.
Çantanın çıkışı “We Are What We Do” sosyal değişim yetkililerinin girişimiyle oluyor. Doğada geri dönüşümü çok zor olan plastik torbalar yerine çevreyle barışık , sürekli kullanılabilecek şık bir alışveriş torbası alternatifi yaratmak istiyorlar. Popülerliğinin sebebi ise tasarımın lüks aksesuarlarıyla tanınan tasarımcı Anya Hindmarch’ın elinden çıkması.

Neyse, amaç çevrede zor yok olan plastic kullanımını azaltmak ise işte biz de yaptık alışveriş çantamızı, bu da plastikten değil, makromeden.

Boyut açısından düşünüldüğünde günlük alışverişler için ideal.

Nasıl yapıldığına gelince makrome bilmeyenler için detaylı anlatmaya çalıştık umarız yeterince açık olmuştur.

Makrome tekniğiyle düğümü biliyorsanız yapması daha dolay, hobi mağazalarından aldığımız çanta sapı ve makrome iplerini sapın eni boyunca yerleştirip önce düğümü ipler birbirinden bağımsız olacak şekilde belli bir boyutta yapıyoruz. Her iki saptada aynı işlemi yaptıktan sonra baklavalar oluşturmaya başlıyoruz. Baklavaları oluşturmak için ipi belli bir uzunlukta bırakıp yanındaki gruptan alarak 2şer düğüm ile birleştiriyoruz. En alt kısım içinse yine arka ve önden gelen grupları birleştirip yaklaşık 10 ar adte düğüm atıp ıçlarından da azıcık püskül bırakarak kesiyoruz.

Düğümün yapılışını aşağıda fotoğraflarda aşama aşama anlatmaya çalıştık. Baklavalı kısımlarda bu düğümden 2 şer adet attık, üst bölümler için daha fazla atarak istediğimiz uzunluğa getirdik.

Ayrıca siteye videosunu eklemeyi başaramadık ama burada düğümün yapılışını da izleyebilirsiniz. (video nasıl eklenir bilenlerden yardım rica ediyoruz)
Plastikler poşet kullanımını azaltmanın sizce de zamanı gelmedi mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. evet güzel bir çalışma
  Elinize sağlık
  Bu ara reklam yapayım makrome malzemesi adına aradığınız ker şey i
  “mirboncuk.com” da bulabilirsiniz.

 2. çok güzel ellerinize sağlık benim aklıma bişi takıldı bu makreme yöntemiylede hamak örülebilir zannediyorum


  Evet örülebilir biraz daha kalın iple , süper de olur üstelik. Denerseniz bizimle paylaşın lütfen.

 3. evet güzel bir çalışmaydı
  o zaman da görmüştüm ama baktım yorum yazmamışım.
  bunu da ekleyeyim yazıma


  Teşekkürler, Nalan Abla

 4. ben bunu yapabilirim.ortaokula kız meslek lisesinde gitmiştim.orda öğrenmiştim makremeyi.çok güzel anlatmışsınız.hepsini hatırladım.çanta çok kullanışlı olabilir gerçekten.

 5. sanki annemin böyle bir çantası vardı….
  bu kadar market vs. olmadığından alışveriş çılgınlığımızı pazarlardan,manavlardan yapardık.Mahalle bakkalımız hale gözümün önünde…annem çalıştığı için aldıklarımı bir deftere yazdırırdım.Daha sonra toplanır ödenirdi bu meblalar…böyle şeyer kalmadı artık.
  sevgiler

 6. Bu trend’den haberim yoktu. Nasil da ugrasmissiniz ama elinize saglik cok guzel olmus amaci da muhtesem…

 7. bu yeni trendin haberlerini gazetede okudukça, ben de bir bez çantaya böyle kendi yaratacağım bir sloganı bastırayım bari diyordum. Çünkü çevresel bu trend çantaların inanılmaz pahalı satılmasına sebep oluyor. Bu arada eşimle file torbalara noldu, çocukluğumuzun nostaljik torbaları geri döner artık derken döndürmüşsünüz bile… trendleri hiç kaçırmıyorsunuz,
  ama bunu yapması beni aşar gibi de bence becerikli kadınlar bu girişiminizi desteklemeli.. sevgiler.

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com