Macellan – Stewan Zweig

Macellan Stewan Zweig şu cümleyle başlıyor:

“Başlangıçta baharat vardı”
Günümüzde yeraltı zenginlikleri neyse o dönemde “baharat” da o. Hatta daha fazlası çünkü dünya bilinmezliklerle dolu. Keşifler çağının itici gücü tacirler ve maceracı , korkusuz denizcileri sayesinde insanoğlu yaşadığı dünyanın boyutunu, biçimini anlıyor.

“Gereken yelken açmaktır, yaşamak değil.”
“Ne zaman genç bir kuşak canla başka uğraş verirse dünya değişir”

Dünyanın çevresini dolaşma ise Macellan ın amacı oluyor. Tüm planlarını gizlilik içerisinde yapıyor. Stewan Zweig, Macellan’ın bu seyahati planlanmasını, destek bulduktan sonraki hazırlığı, Macellan boğazının bulunuş sürecinin ve yolcuğuluğun kalanındaki tüm zorlukları titizlikle anlatmış.
Macellan ketum biri, dediğinden dönmüyor yaptığım yaptık, sevimli değil. inanılmaz sakinliği ve detaycılığı en güçlü yönleri, kararlarını bu şekilde sukunet içinde alıyor. Boğazı bulmaya yönelik tutkusu müthiş…

“Macellan bir sırrı bildiğini sandığı için dönemin en büyük coğrafi sırrını çözebildi Fani bir çılgınlığa tüm ruhunu verdiği için ebedi bir gerçeklik keşfedebildi. “

İlk kez Macellan sayesinde dünya etrafında bir tur atılıyor ve O’nun cesareti sayesinde dünyanın yuvarlaklığı gerçeği kesinlik kazanıyor.

Stefan Zweig romanlarından sonra biyografisine de bayıldım. Pek çok yeni şey öğrendim. Olayları ve karakterleri anlatılşı ile gözünün önünde detaylı bir sahne canlanıveriyor. Tarihi yorum ve analizleri çarpıcı.

@yazimkilavuzuofficial tavsiyesi üzerine almıştım Kesinlikle tavsiye ederim, Macellan ın azminden alacağımız pek çok ders var.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

    Blogger 📝 

    Kategoriler

    Copyright @ cocuklacocuk.com