Lifebuoy İle Dünya El Yıkama Günü Etkinliği

Cumartesi günü blog yazarları olarak güzel bir etkinlikte buluştuk, Lifebuoy ile 15 Ekim Dünya  El Yıkama Günü’nü kutladık.

Lifebuoy Antibakteriyel sabunlar, hijyen deyince ilk aklımıza gelen Domestos  üreticisinden, bakterilere karşı sadece 10 sn. de korumaya başlıyor. Dünya El Yıkama Günü, Unicef önderliğinde gerçekleştirilen bir günmüş açıkcası bu etkinlik ile haberdar olduk biz de.  El yıkamanın özellikle çocuk sağlığı üzerindeki etkileri konusunda  öğrendiğim verileri sizlerle  paylaşmak isterim.

Unicef ve Dünya Sağlık Örgütü kaynakları, Türkiye’de el yıkama alışkanlığının yayılması halinde bir fark yaratılabileceğini, 5 yaşın altındaki yaklaşık 3000 çocuğun hayatının kurtarılabileceğini gösteriyor.

Unicef, dünyada 5. yaş doğum günlerinden önce hayatını  kaybeden 10 milyon çocuktan 4 milyonunun 28 günlükten küçük bebekler olduğunu bildiriyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabun ile el yıkama, yeni doğan bebekleri hastalık ve ölümden kurtarmada önemli bir rol oynuyor.

Böyle bir tabloyu tahmin etmezdim ben.

Bu etkinliğin en güzel yönlerinden birisi ,  çocuklarımızla birlikte katılmamızdı.  El yıkamanın önemini sabun uzmanlarından dinlediler.  Ve önce kirlenmekle başladılar güne.  Büyüklü küçüklü tüm çocuklar seramik atölyesinde toprakla tanıştılar,  İrem’in de içlerinde olduğu büyüklerden oluşan grup, kirpiler yaptılar. İrem çok hoşlandı  seramik çalışmasından. Keyfini çıkara çıkara, yavaş yavaş yaptı Kirpisini, adını REM koydu,  isim hikayesini anlatırım sonra. Kirpimizi seramiğin kuruma ve fırınlanmasının ardından  yaklaşık 15 gün kadar sonra alabileceğiz.

Sıra kirlenen elleri yıkamaya gelince,  Lifebuoy uzmanları doğru yıkama tekniğini anlattılar,  uygulamalı olarak. Üstelik çocukların anlayabileceği cümleler ve  deneylerle.  Başta iyi yıkanmayan ellerdeki bakterileri özel ışık altında görünce daha bir dikkatli yıkadılar ellerini. Geçen yıl grip salgınıyla el yıkama konusunda okulda eğitim almışlardı ve İrem  ellerini genellikle doğru biçimde yıkıyordu, bu etkinlikle iyice pekiştirdi. Akşam yatarken bana; “Anne sana yarın el yıkamayı öğreteceğim bundan sonra hep böyle yıkamalısın!” diyordu 🙂

Tüm blogger etkinliklerinde olduğu gibi blog dostları ile bir araya gelmek tanışmak, sohbet etmek güzeldi. Severek okuduğumuz  Hayatımdaki D’lerle tanışmaktan çok mutlu oldum. Daha önce yine değişik etkinliklerde bir araya geldiğimiz Duru Kızım ve Ben ve de Çocukla Hayat’la tekrar görüştüğümüze sevindim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gerçekten çocuklarımızın gelişimi için çok güzel bir etkinlik olmuş. Ama şu da bir gerçek ki, çocuklarımızın sadece beden temizliği değil, ruh temizliği de çok önemlidir. Bunun için de onları zararlı içerikli sitelerden uzak tutalım.

  2. çok güzel bir etkinlik gerçekten de, ben ilkokula başladığımda sanırım yüz yıl falan olmuştur:) öğretmenimiz ilk iş bizi lavabolara götürüp el yıkamyı gösterdi. Önce yıkadık ellerimizi, sonra yeniden sabunlayıp bir kez daha yıkadık. O dur budur, ellerimi iki kez sabunlarım. Cancana da öyle öğrettim. Nazlı ablası da ellerini aşağı tutmasını böylece suların kolundan içeriye akmamasını öğretti:9
    Sevgilerimle

  3. Ne güzel ve anlamlı bir gün olmuş. Eller de mis gibi…

  4. Harika bir etkinlik olmuş,o minik elleri yerim ben…

  5. Ne kadar faydalı bir etkinlik olmuş…

ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

Blogger 📝 

Kategoriler

Copyright @ cocuklacocuk.com