Kuşburnu , Şifa Kaynağı

Kuşburnu nasıl  hasat edilir, nasıl kurutulur diye başlayıp kuşburnunun faydalarını gördükçe okumaya devam ettiğim kaynaklardan sonra kuşburnuna bakışım değişti. Geçtiğimiz yıllarda çoğunlukla kapı süsü  yaptığım kuşburnuları🙈 bileğime batan dikenlerine rağmen sevgiyle topladım. Uzun anlattığıma bakıp çok fazla kuşburnu var sanmayın, küçük bir tepsi kadar oldu topladıklarım. Az bir kısmını da kışın kuşlar için bıraktım.   

Kuşburnu hakkında öğrendiklerimin önemli bölümlerini  aşağıda bulabilirsiniz. Maalesef  türkçe araştırmaların çok az olması üzücü. Biz henüz yeterince farkına varmamışız demek ki😔

 • Kuşburnu, gülgiller familyasına ait ve yabani gül olarak da adlandırılan bir bitkinin meyveleridir.
 • Yaban gülleri arasında en sık görülen tür, kuşburnu ya da köpek gülü dediğimiz Rosa canina.
 • Kışlayan kuşlar için hayati bir besin kaynağı. Ve muhtemelen “Kuşburnu” ismi buradan geliyor.
 • Kuşburnu, C vitamini deposudur ayrıca fosfor ve potasyum bakımından da zengindir. A vitamini olan karoten, B1, B2, E ve K vitaminlerini de içermektedir. Mineral madde yönünden de zengin olup yapısında sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyonlar yanında sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlarda bulunmaktadır.
 • Kuşburnu meyvesinin dikkat çekmesinin en önemli nedeni, hiçbir meyvede olmadığı kadar yüksek oranda C vitamini içermesidir . (portakaldan yaklaşık 8-20 kat daha fazla C vitamini içerir)
 • Kuşburnu meyvesinin içerdiği en önemli vitaminler C ve P vitaminleridir. Bazı araştırmacılar doğada az miktarda bulunan P vitamini açısından zengin olmasının, C vitamini içermesinden daha önemli olduğu görüşündedirler.
 • Eskilerin doğal şifa kaynağı olarak kullandığı kuşburnunun bağışıklık sistemimizden, osteoartrit ağrılarına, cilt sağlığımızdan, kalp sağlığımıza saymakla bitmeyen faydalarını işin uzmanlarından okumanızı tavsiye ederim. ( Kaynak 3 ve 4)
 • ANCAK ! 

  Vitamin C ısıya dayanıksız ve kuşburnunu kullanım şekli Vitamin C içeriğini etkiliyor. Taze kuşburnu en fazla Vitamin C içerirken kurutulduğunda azalan değerinin bile yeterince olduğu söyleniyor. Ve içerdiği Karotenoidler suda çözünmezler. Bu sebeplerle maximum fayda için kullanım/ proses şekline de dikkat etmek gerekiyor. Kaynak 5 ve 6 da kullanım reçeteleri bulunuyor.

 
Kuşburnu

KAYNAKLAR 

1- http://acikerisim.pau.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/11499/1801/Tolga%20Duman.pdf?sequence=1&isAllowed=y

2- https://acikradyo.com.tr/botanitopya/auroranin-cicegi-yaban-gulu

3- https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/kusburnu-faydalari

4- https://www.healthline.com/nutrition/rose-hips#nutrition

5- https://www.herbalremediesadvice.org/podcast42.html

6- https://www.herbalremediesadvice.org/podcast62.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  ÇocuklaÇocuk Özlem ☘️  📷 📚 

  Blogger 📝 

  Kategoriler

  Copyright @ cocuklacocuk.com